Zapewne czasem zastanawiacie się, który z klubów Ekstraklasy najchętniej sięga po młodych zawodników oraz młodzież której z drużyn prezentuje się najlepiej. Żeby rozwiać wasze wątpliwości, a przynajmniej zaprezentować wam co mówią liczby, zapraszam do przeczytania krótkiego podsumowania.

W związku z wprowadzeniem przez PZPN przepisu nakazującego przebywania co najmniej jednego młodzieżowca w trakcie całego meczu w danej drużynie, kluby chcąc nie chcąc muszą się do tego przepisu dostosować. Dają one więcej szans młodym zawodnikom, którzy mogą zaprezentować swój potencjał na ekstraklasowych boiskach.

Po 23 kolejkach najwięcej minut, bo aż 6658 (co stanowi prawie 30% minut rozegranych przez całą drużynę) otrzymali zawodnicy (urodzeni w roku 1998 i młodsi) Lecha Poznań. Na podium plasują się również kolejno Zagłębie (4434 minut) oraz Górnik (3757 minut). Najgorzej w tej klasyfikacji wypada Śląsk Wrocław ? młodzieżowcy rozegrali dla jego barw 2092 minuty.

Najwięcej młodych zawodników, bo 11, zagrało w Lechu Poznań, 8 w Jagiellonii, Wiśle Płock oraz Wiśle Kraków. Również najwięcej goli zdobyli młodzieżowcy z Lecha (14), a kolejno za nimi znajdują się piłkarze Jagiellonii (10) oraz Zagłębia (9). Żaden młodzieżowiec nie strzelił za to bramki w barwach Lechii Gdańsk.

Zawodników, których można wyróżnić na tym etapie rozgrywek to Patryk Klimala, broniący już barw Celticu (7 goli 3 asysty), Kamil Jóźwiak (5 goli 3 asysty) oraz Przemysław Płacheta (2 gole, 4 asysty). Więcej statystyk dotyczących młodzieżowców w Ekstraklasie można znaleźć na stronie ekstrastats.pl.