mundial
dailypost.ng

Do końca mundialu pozostały już tylko cztery mecze, które wyłonią najlepszą drużynę mundialu. Nie pisze, że najlepszą na świecie, bo jak wiadomo wiele mocnych drużyn, które były murowanymi faworytami do złota, finał będą oglądać na kanapie we własnym domu. Zastanówmy się jednak, jaką rolę odegrali na tym wielkim turnieju młodzieżowcy?

Na starcie trzeba przyznać, że mundial, z którym mamy do czynienia jest zaskakujący pod wieloma względami. Na mundialu mieliśmy 41 młodzieżowców, ale ilu z nich odegrało ważne role w swoich reprezentacjach? Niewielu. Niestety, tendencja stawiania na młodych graczy na tych mistrzostwach jest bardzo rzadka. Oczywiście nie mogę powiedzieć, że nikt się nie wyróżnił, ale wielu młodych graczy odegrało bardziej role statystów niż głównych aktorów. Dla wielu młodych piłkarzy sam wyjazd z reprezentacją na duży turniej jest wielkim przeżyciem oraz niepodważalnie ogromnym doświadczeniem, ale nikt nie zaprzeczy, że najwięcej uczymy się z gry na boisku, gdy czasami od nas zależą losy spotkań i to my decydujemy, czy parę milionów osób, w którymś z krajów będzie załamane, a które będą świętować. Chcę się jednak skupić na tych, którzy odgrywają/odegrali duże role, a przed niektórymi z nich jeszcze dwa ważne mecze, w których mogą pokazać się piłkarskiemu światu. W tytule napisałem, czy to jest mundial jednego młodzieżowca. Pewnie wielu z was domyśla się, o kogo chodzi, a jeśli nie zaraz się dowiecie.

Kim jest ten wybraniec?

mundial
standard.co.uk

Oczywiście mowa o Kylianie Mbappe. 19-letni Francuz to jedna z gwiazd tego mundialu, bez której “Les Blues” mogłoby już nie być na imprezie czterolecia. Napisałem, że na mundialu wystąpiło 41 młodzieżowców, ale tylko jeden zasługuje na wyróżnienie. Z dobrej strony zaprezentował się Daniel Arzani, który załatwił być może sobie transfer do Europy, Davindson Sanchez grał całkiem dobrze, a w ataku Szwajcarów przyzwoicie spisywał się Breel Embolo, któremu podczas mundialu urodziła się córka. Cały czas nie zmienia to faktu, że wśród młodzieżowców mamy “one man show”. W Rosji pozostało na ten moment jeszcze 6 graczy, których możemy uznać za młodzieżowców. Są to: Trent Alexander-Arnold, Youri Tielemans, Duje Caleta-Car, Ousmane Dembele, Marcus Rashford oraz wspomniany już wcześniej Kylian Mbappe. Cała pierwsza wymieniona piątka odgrywa jak na razie role rezerwowych i nie zapowiada się, aby coś miało się w tej kwestii zmienić.

Czemu zasłużył na to wyróżnienie?

mundial
sport.tvp.pl

Skupmy się teraz na 19-letnim piłkarzu Paris Saint Germain. Mundial rozpoczął w wyjściowym składzie w meczu z Australią, zagrał całkiem niezły mecz, ale bez fajerwerków. Pokaz umiejętności rozpoczął się w drugim grupowym spotkaniu przeciwko reprezentacji Peru. W 34 minucie pokonał Pedro Galesse, zapewniając jednobramkowe zwycięstwo reprezentacji znad Sekwany. Za swój występ został wyróżniony nagrodą piłkarza meczu. Francuzi już pewni awansu w ostatnim spotkaniu postanowili wystawić mocno rezerwowy skład. Oglądałem to spotkanie i mogę śmiało stwierdzić, że był to najnudniejszy mecz tego mundialu. Mpabbe wszedł w 78 minucie, ale nie zmienił dużo w tym meczu i skończyło się bezbramkowym remisem. Niespodziewanie dla “Trójkolorowych” i całego świata, Argentyna wyszła z grupy z ogromnymi problemami, zajmując ostatecznie wyszarpane drugie miejsce. Ich rywalem miała być właśnie Francja. Jeśli powiedziałem, że mecz z Danią był najnudniejszy, to ten z Argentyną trzeba zaliczyć do grona najlepszych. Dramaturgia, piękne gole, walka do ostatniej minuty, w tym meczu było wszystko. Show skradł oczywiście nie kto inny jak sam Kylian. To on zdobył bramkę na 3:2, a cztery minuty później na 4:2. W dodatku zasłynął sprintem, który wykonał. Biegł z piłką przy nodze z prędkością 37 km/h, aż został sfaulowany w polu karnym “Albicelestes”. Czytałem komentarze, że na pierwszych trzydziestu metrach wyprzedziłby Golfa III 1.6 silnik. To on wysłał Messiego i spółkę z powrotem na lotnisko w Buenos Aires. W ćwierćfinale z Urugwajem znów zagrał bardzo dobrze, ale na listę strzelców nie udało mu się wpisać.

Ostateczne starcie

Teraz czeka ich spotkanie z Belgią, które wielu ekspertów uznaje za przedwczesny finał. Belgowie i Francuzi, to drużyny bardzo ofensywne, które mają wielkich piłkarzy na każdej pozycji. Kto wygra w tym spotkaniu? Na tą odpowiedź musimy poczekać do wtorku do godziny przynajmniej 22:00. To wtedy będzie znany pierwszy finalista Mistrzostw Świata 2018 w Rosji. Mam nadzieję, że Kylian znów zachwyci swoimi umiejętnościami cały świat.