Nordsjaelland

W wielu klubach na świecie młodzi zawodnicy mają ciężką drogę do pierwszego składu zespołu. Zupełnie inaczej jest w duńskim Nordsjaelland, gdzie w wczorajszym meczu, w wyjściowej 11-tce wybiegło aż 9 młodzieżowców!

Duński futbol w Polsce wielu osobom może kojarzyć się z postacią Kamila Wilczka. 30-letni napastnik występuje w barwach Brondby IF i trzeba przyznać, że radzi sobie całkiem dobrze. W obecnym sezonie ma na swoim koncie 6 bramek w 20 występach w najwyższej klasie rozgrywkowej w Danii. Jak już jesteśmy przy Danii oraz piłce nożnej, kibice na pewno pamiętają spotkanie drużyn narodowych, gdzie Polacy dostali srogie baty, ulegając naszym północnym sąsiadom wynikiem aż 0:4.

Młodzież trzonem drużyny

11 marca godzina 16:00, spotkanie na szczycie Superligaen. Mecz pomiędzy Nordsjaelland, a Midtjylland, kończy się rezultatem 1:1. I nie było by w tym meczu nic godnego uwagi gdyby nie skład gospodarzy. Pójdźmy może po kolei. Bramkarz lat 23, obrońcy kolejno 21, 19, 20 lat. Pomocnicy – 18, 20, 21, 22 lata. Napastnicy byli już bardziej wiekowi, bo 29, 27 i 18 lat. Skład tak wyglądał nie z powodu braków kadrowych i konieczności grania młodszymi zawodnikami, ale przez filozofię klubu, gdzie młodzi zawodnicy dostają dużo szans na grę w pierwszym zespole.

Ekstraklaso! Bierz przykład

W Polsce szkolenie młodzieży to dalej temat rzeka. U małych dzieci powinno się zaszczepiać miłość do piłki nożnej, aby już od najmłodszych lat mogli szkolić swoje umiejętności. Jeśli jeszcze jakoś to wygląda w przypadku drużyn do lat 17, to w polskiej Ekstraklasie stawianie na młodzież jest zupełnie obce. Jedynym wyjątkiem w obecnych rozgrywkach jest zespół Wisły Płock. Dawanie szans wielu jeszcze nie doświadczonym zawodnikom i stawianie na nie tak dawnych lub obecnym juniorom, skutkuje bardzo dobrym piątym miejscem w ligowej tabeli.

Reasumując duńskie Nordsjaelland powinien być wzorem dla wielu europejskich marek. Stawianie na młodzież powinno być coraz powszechniejsze. Klub z Danii świetnie ukazuje idee, że piłka nożna młodymi stoi, a osiągane przez nich wyniki (aktualnie 3 miejsce w lidze) tylko pokazuje potencjał tych zawodników.