stadion miejski
Młodzieżowy Futbol

Zmodernizowany zaledwie 4 lata temu śląski stadion będzie wkrótce gościł zawodników z całego świata na Mundialu do lat 20. Co warto wiedzieć o arenie w Tychach?

Dawniej i dziś

Pierwotna wersja stadionu powstała w 1970 roku. Mogła pomieścić 10 000 widzów, lecz nie służyła jedynie do celów piłkarskich. Była bowiem otoczona zarówno bieżnią torową, jak i trzema podobnymi do skoków w dal. W 2013 roku obiekt został całkowicie zburzony po to, by do życia powołać arenę piłkarską z prawdziwego zdarzenia. Koszt jej budowy wyniósł niespełna 130 milionów złotych, a planowany czas – 30 miesięcy. “Jak to się rzadko w Polsce zdarza, zdążyliśmy w czasie i nie przekroczyliśmy budżetu ani o złotówkę” – podkreślał szczęśliwy prezydent Tychów Andrzej Dziuba. A co uległo zmianie? Pozbyto się elementów lekkoatletycznych, a całość rzecz jasna zadaszono. Trybuny wykonano zaś w zielono-czarno-czerwonych kolorach, czyli barwach gospodarzy – I-ligowego GKS-u Tychy. Obiekt spełnia wymogi kategorii 3 UEFA, co oznacza, że może gościć mecze Ligi Mistrzów bądź spotkania eliminacyjne do Mistrzostw Świata lub Europy.

stadion
fot.: Grzegorz Celejewski; Stadion Miejski w Tychach z lotu ptaka

CLJ: BEŁCHATOWIANIE GROMIĄ WISŁĘ KRAKÓW! ZAJRZYJ TUTAJ, ABY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ

Widowiska na otwarcie

Warto zaznaczyć, że początkowo swoje mecze na stadionie przy ulicy Edukacji rozgrywał Górnik Wesoła (wówczas III. liga, obecnie nie występuje w żadnych rozgrywkach). To właśnie w drugiej połowie XX wieku rozegrano mecz inauguracyjny, gdzie Górnik zmierzył się ze Stalą Stalowa Wola (2:1). Rok później powstaje klub z Tychów i do dnia dzisiejszego to on pełni rolę gospodarza. 18 lipca 2015 roku “Trójkolorowi” w ramach otwarcia swojej nowej świątyni futbolu zmierzyli się z przeciwnikiem na poziomie – podobnie jak sam stadion – europejskim. Na Śląsk przyjechała niemiecka FC Koln, która po niezbyt porywającym meczu zwyciężyła 1:0. Przyjezdni nie ukrywali jednak podziwu dla “świeżutkiej” wówczas areny. “To naprawdę świetny stadion. Mam nadzieję, że będą na nim grali również dobrzy piłkarze. Można powiedzieć, że w czasie tego meczu atmosfera była godna tego obiektu” – wypowiadał się dla portalu Łączy Nas Piłka ówczesny dyrektor sportowy klubu z Kolonii, Jorg Schmadtke.

Będzie się działo!

Stadion w Tychach będzie świętował podczas tegorocznych młodzieżowych Mistrzostwa Świata ośmiokrotnie. W fazie grupowej zostanie tam rozegranych 6 spotkań, a także mecz 1/8 finału i jeden z ćwierćfinałów w ramach fazy pucharowej. Na Edukacyjnej 7 pierwszym starciem – 24 maja o 18:00 – będzie pojedynek Kataru z Nigerią. Tyszanie na swoim stadionie będą podziwiać również m.in. reprezentację Portugalii, Argentyny czy Stanów Zjednoczonych.

Po ciekawostki o innych stadionach MŚ U-20 (i nie tylko!) zapraszamy na nasz kanał YouTube. Bądźcie z nami na bieżąco w trakcie trwania Mundialu, bo emocji z pewnością nie zabraknie!