portugalia
twitter.com/selecaoportugal

Reprezentacja z Półwyspu Iberyjskiego ma zadatki na sukces. Portugalia jedzie bowiem do Polski w roli jednego z faworytów. Czy poradzą sobie z presją? I jak daleko zajdą?

Iberyjska fantazja

Pilotem portugalskiego samolotu zmierzającego do naszego kraju na Mundial jest Helio Sousa. I jest on zarazem najlepszym możliwym wyborem na to stanowisko. 49-latek prowadził już niemal wszystkie młodzieżowe reprezentacje Portugalii, zatem współpraca z młodzieżą to dla niego chleb powszedni. Doskonale zna specyfikę szkolenia, co może okazać się na turnieju kluczowe. Zresztą Sousa ma już za sobą masę młodziezowych zmagań o podobnej randze, ba – jedyne jego trenerskie sukcesy są związane właśnie z futbolem młodzieżowym. Trzy lata temu sięgnął po mistrzostwo Europy z kadrą U17, a w zeszłym sezonie udało mu się powtórzyć ten wyczyn z drużyną U19. Co więcej, przewodził już reprezentacji do lat 20 na mundialu. W 2015 roku Portugalia w fenomenalnym stylu wygrała grupę, w 1/8 finału pokonała Nową Zelandię (ówczesnego gospodarza), jednak z iberyjskiego snu wybudziła ich Brazylia, która w ćwierćfinale okazała się skuteczniejsza w konkursie rzutów karnych.

ZAJRZYJ TUTAJ, ABY POZNAĆ BLIŻEJ REPREZENTACJĘ NOWEJ ZELANDII U-20 – ONI TEŻ JADĄ NA MUNDIAL!

Egzotyka, talent i świeżość w jednym

“Nawigatorzy” – tak nazywana jest reprezentacja Portugalii – dysponują bardzo zróżnicowanym składem. Miejsce znalazło się zarówno dla debiutantów, jak i tych, którzy już podbijają Europę. Do gwiazd z pewnością zaliczymy Gedsona Fernandesa. Młody środkowy pomocnik rozegrał świetny sezon w Benfice – już na samym początku wywalczył sobie miejsce w podstawowej 11, którego nie oddał aż do dziś. To ten gość będzie mózgiem i sercem drużyny Helio Sousy.

portugalia
fot. Media Referee

W klubie ze stolicy odważne kroki stawiają również Jota oraz Florentino. Zresztą wśród klubów zawodników powołanych na mundial znaczącą część stanowią właśnie ekipy ligi portugalskiej. Ta reprezentacja pokaże zatem swój ojczysty, nieco egzotyczny futbol, a o siłę fizyczną mają zadbać tacy zawodnicy jak Diogo Dalot. Boczny obrońca Manchesteru United miewał ciężkie początki na Old Trafford, lecz koniec końców ma za sobą przyzwoity debiutancki rok w Premier League. Jego głównym zadaniem będzie powstrzymywanie zapędów porywczych skrzydłowych, których na turnieju w Polsce nie powinno zabraknąć.

Ciekawa grupa, korzystna drabinka

Grupa F mogłaby stać się wizytówką tegorocznych Mistrzostw Świata. Oprócz Portugalczyków o awans do fazy pucharowej powalczą RPA, Korea Południowa oraz Argentyna. Starcie “Nawigatorów” z Albicelestes śmiało można określić mianem najciekawszego spośród wszystkich spotkań grupowych. O ile ekipa z Ameryki Południowej może zagrozić podopiecznym Helio Sousy, o tyle zameldują się oni w 1/8 finału. W tej fazie Portugalia również powinna sobie poradzić – w przypadku wygrania grupy trafi na drużynę z zestawu Panama-Mali-Francja-Arabia Saudyjska, zaś w przypadku zajęcia 2. lokaty zmierzy się z Włochami, Ekwadorem, Meksykiem bądź Japonią. Z zachodniej Europy nadciąga zatem silna drużyna, której powinien obawiać się każdy. Choć z drugiej strony – przecież “dopóki piłka w grze”…