Nowa seria! Giovane lavoro italiano #1: przegląd włoskich młodzieżówek

Oficjalnie został otwarty na naszej stronie cykl związany z piłką młodzieżową na Półwyspie Apenińskim. W związku z tym na sam początek warto zwrócić uwagę na włoskie reprezentacje młodzieżowe. Seniorska kadra “Squadra Azzurra” po raz pierwszy od 1958 roku nie awansowała na mistrzostwa świata, przez co kraj straci na wielu aspektach, w szczególności gospodarczym, ponieważ brak awansu Italii na wielki turniej kosztował kilkaset milionów euro. Jak jednak wygląda sportowe zaplecze niemal dwukrotnie większego kraju od Polski?

U-17

Pierwsze i zarazem ostatnie drzwi, aby dostać się do poważnego europejskiego futbolu. Z historycznego punktu widzenia ta kadra nie odnosiła znaczących sukcesów. Jedyny występ Italii U-17 warty podkreślenia to rok 1987 i czwarte miejsce na młodzieżowym mundialu w Kanadzie. Obecnie jednak wszystko wskazuje na to, że podopieczni Carmine Nunziaty awansują na mistrzostwa świata. Włosi zajmują pierwsze miejsce w grupie eliminacyjnej, a do tego nie stracili żadnej bramki.

Nowa seria! Giovane lavoro italiano #1: przegląd włoskich młodzieżówek
(Fot.: Giuseppe Bellini/Getty Images)

Na kogo warto spojrzeć w kadrze U-17? Obecnie w szczególności wyróżnia się Davide Ghislandi (Atalanta), Edoardo Verghani (Inter), Nicolo Fagioli (Juventus) oraz Alessandro Russo (Genoa). Pierwszy oraz trzeci z wymienionych zawodników mają na koncie po dwie bramki w eliminacjach. Niemal wszyscy powinni niebawem dostać szansę w zespołach Primavery, a później w seniorskich drużynach.

Spośród zawodników, których Nunziata powołał do kadry na eliminacje, najwięcej przedstawicieli posiada Atalanta oraz Juventus (po czterech graczy). Warto śledzić.

U-19

Zaglądamy o kategorię wyżej, więc poziom kadry U-19 też powinien być wyższy od poprzedniego. Czy tak jest? Oczywiście, że tak! W tej kategorii wiekowej mamy paru zawodników, którzy są już po debiucie w Serie A (Andrea Pinamonti, Alessandro Bastoni), a nawet mają już na swoim koncie bramkę (Pietro Pellegri, Moise Kean). Siła, jaką dysponuje ta kadra, jest niezwykle mocna. Ostatnie młodzieżowe mistrzostwa świata w 2016 roku reprezentacja U-19 zakończyła na drugim miejscu, ulegając w finale Francuzom.

Nowa seria! Giovane lavoro italiano #1: przegląd włoskich młodzieżówek
(fot.: Getty Images)

Poza wspomnianą czwórką warto w przyszłości zwrócić uwagę na kilku ciekawych graczy. Alessandro Plizzari z ekipy “Rossonerich” obecnie przebywa na wypożyczeniu w Ternanie, ale jego talent z pewnością jest równy temu, który posiada Gianluigi Donnarumma. Raoul Bellanova z kolei puka do pierwszej drużyny Milanu i był bliski występu w Lidze Europy. Nicoló Zaniolo wyróżnia się w zespole Primavery “Nerazurrich”, ale musi czekać na debiut w seniorskim zespole.

Wnioski nasuwają się same. Z tej mąki będzie chleb i raczej lat posuchy nie uświadczymy. Italia U-19 przewodzi w swojej grupie eliminacyjnej i występ podopiecznych Paolo Nicolato jest raczej pewny. Najwięcej piłkarzy (aż czterech) w kadrze gra w drużynach juniorskich/Primaverze Interu.

U-21

O sile tej reprezentacji przekonała się wówczas ekipa, którą dowodził Marcin Dorna. Wtedy to Italia odprawiła polską kadrę młodzieżową w spotkaniu towarzyskim, gdzie w Krakowie Polska przegrała 1:2. Dziś co prawda w kadrze nie ma już Mattii Caldary, Andrei Petagny czy Domenico Berardiego, ale nadal kadra Luigiego di Biagio oraz jej siła robi wrażenie. Wtedy na turnieju organizowanym przez Polskę Włosi odpadli dopiero w półfinale z Hiszpanami, a w 2019 roku to Półwysep Apeniński będzie gościł najlepsze młode drużyny do lat 21.

Nowa seria! Giovane lavoro italiano #1: przegląd włoskich młodzieżówek
(Fot.: Polsat Sport)

Najlepsze wrażenie spośród kadrowiczów robi chyba tzw. “wonderkid” prosto z AC Milanu, Patrick Cutrone. 19-latek w tym sezonie zdobył osiem bramek i zanotował dwie asysty w 21 meczach. Zakochana w nim jest niemal cała piłkarska Europa. Poza nim warto spojrzeć na kilku piłkarzy wyróżniających się w Serie A, takich jak Daniele Verde, Rolando Mandragora, Davide Calabria, Federico Chiesa, Nicoló Barella czy Manuel Locatelli. Potencjał, jaki drzemie w tej drużynie może przyprawiać o dreszcze, a nawet palpitację serca. Takich graczy pozazdrościłaby niemal każda kadra młodzieżowa w Europie.

***

Giovane lavoro italiano – cykl artykułów opowiadających o włoskiej piłce, systemie szkolenia oraz zawodnikach wybitnie wyróżniających się na Półwyspie Apenińskim. Warto sprawdzić, kto może wejść w buty Andrei Pirlo, Gigi Buffona czy Alessandro del Piero.