Lechii
Młodzieżowy Futbol

Do końca sezonu zasadniczego zostało już tylko kilka dni, ligi już w zasadzie rozstrzygnięte, najlepsze “armatki” nagrodzone, a w influencerskim gronie aż huczą o Mundialu. Kogo tam obchodzi finał Ligi Mistrzów, Pucharu Anglii czy… finały CLJ.  Choć wszyscy czujemy już woń finałów, zatrzymajmy się na 27. kolejce, na powrocie Progresu, przykrej Lechii oraz goniącym SMS-ie…

Tak, w miniony weekend została rozegrana już 27. seria gier w tym sezonie. Jeszcze przed chwilą startowała runda wiosenna, gdzie szansę na pozostanie w “elicie” miało co najmniej dziesięć ekip w każdej z grup, a nagle okazało się, że po najbliższym weekendzie grupa tych jeszcze walczących o utrzymanie zawęzi się do jednego zespołu.

WSCHÓD

W piątek swój mecz rozegrał tylko SMS Łódź i skrzętnie zapewnił swoich ligowych rywali, iż nie wypisał się z projektu pt. Centralna Liga Juniorów 2018/19. Pewnie wygrana 2:0 z Wisłą Płock po golach Makucha i Conde dała Łodzianom dużo nadziei na najbliższe tygodnie. Szczególnie gdy pod uwagę wziąć sobotnią porażkę Wisły Kraków, która zrównała obie ekipy punktowo. Motor, który był bezwzględny także dla “Białej Gwiazdy” po cichutku, niezauważenie wysunął się na podium grupy wschodniej. Zawodnicy Tomasz Jasika zanotowali szóste zwycięstwo z rzędu i są drugą najlepszą ekipą w tym sezonie pod względem kolejnych meczów bez remisu i porażki za Śląskiem, który miał tych meczów osiem.

W innym sobotnim meczu na szczycie AS Progres zrobił ogromny krok w kierunku uratowania sezonu przy ulicy Ptaszyckiego 4. Wyjazd do Białegostoku wydawał się niesamowicie trudną wyprawą i wiadomo było, że o pozytywny koniec będzie ciężko. W rzeczywistości Krakowianie od początku spotkania wiedzieli, jakie mają zadanie, i pierwsze 45 minut wykorzystali wzorowo. Dominowali i do szatni schodzili z dwubramkową przewagą. W ostatnich 20 minutach meczu Jaga się przebudziła, zdobyła gola kontaktowego, ale na małym zamieszaniu się skończyło. Progres wywiózł cenne trzy punkty, dzięki którym pod Wawelem wciąż mogą myśleć o utrzymaniu. Któż by się spodziewał, że przełamanie nadejdzie właśnie w tym pojedynku?

Potknięcia faworytów

Swoją zwycięską passę przerwała Cracovia i zremisowała niespodziewanie ze Stomilem Olsztyn. Do swojego zacnego dorobku strzeleckiego “punkcik” dopisał sobie Sebastian Strózik, lecz nie pomogło to wygrać “Pasom”, gdyż w 80 minucie wyrównać “zdążył” Adam Bognacki. Potknięcia bezpośrednich rywali w bitwie o awans nie wykorzystała Korona, która, jak sam dla “MF” przyznał trener Koroniarzy Marek Mierzwa, rozegrała najgorsze 60 minut w sezonie. Po dobrym początku meczu Kielczanom jakby nagle odcięło prąd i pozwolili przeciwnikom dogonić wynik. Nie pomogło nawet trafienie Pierzchały na 3:2, na które przeciwnicy odpowiedzieli kilka chwil później. Remis nie dał Koronie absolutnie nic, a właściwie zabrał. Pogrzebał szansę na awans, które na ten moment są mocno iluzoryczne i zmusił do patrzenia za plecy. Presja, zmęczenie sezonem, czy może co innego?

Lider natomiast, z którego spadła już presja walki o finały, pewnie 5:1 pokonał Stal Rzeszów. Fenomenalny ostatnio Łukasz Zjawiński zanotował drugiego hattricka z rzędu (dołożył nawet czwartego gola) i na swoim koncie ma już osiemnaście goli w tym sezonie. Niesamowita forma 17-letniego zaledwie snajpera niestety może być też oznaką, iż to jego ostatnia runda w Centralnej Lidze Juniorów, choć mimo straty dla CLJ, to pozytywna dla nas wiadomość, gdy kolejny piłkarz wybija się w tak młodym wieku z juniorskich lig.

NAJLEPSI STRZELCY

22 gole – Piotr Pierzchała (Korona Kielce)
18 goli – Łukasz Zjawiński (Legia Warszawa)
17 goli – Patryk Makuch (UKS SMS Łódź)
15 goli – Mateusz Nikołajuk (Jagiellonia), Szymon Rak (Motor Lublin)
14 goli – Karol Stanek (Progres Kraków)
13 goli – Jakub Kądziołka (Resovia)
12 goli – Franciszek Ratajczyk (Znicz)
11 goli – Bartosz Bida (Jagiellonia), Mateusz Kinast (Znicz), Daniel Pik (Polonia Warszawa 6, Cracovia 5), Sebastian Strózik (Cracovia)

Korona Kielce 3-3 MOSP Białystok 12 maja, 12:00
Artur Piróg 21, Dawid Szałas 26, Piotr Pierzchała 43 – Karol Kuźma 34, Damian Płotczyk 36, 49

Wisła Płock 0-2 UKS SMS Łódź 11 maja, 12:00
Patryk Makuch 26, Aboubacar Condé 77

Legia Warszawa 5-1 Stal Rzeszów 12 maja, 18:00
Maciej Rosołek 10, Łukasz Zjawiński 26 (k), 39 (k), 45, 47 – Bartłomiej Wołowiec 73

ZACHÓD

W sobotni poranek swoją ostatnią szansę mieli wykorzystać piłkarze Lechii Gdańsk. No właśnie, mieli, bo boisko, jak zawsze powiedziało prawdę. Zaczęli dobrze, przejęli prowadzenie już w 12 minucie po pięknym trafieniu Wasilewskiego z dystansu i po pierwszej części gry mogli być zadowoleni z rezultatu. W drugiej połowie Biało-Zieloni byli nawet blisko podwyższenia wyniku, ale dała się im we znaki ich największa bolączka tego sezonu – nieskuteczność. “Niewykorzystane sytuacje lubią się mścić”. Zemściły się i w Poznaniu. Warta już po ponad godzinie gry prowadziła i pewnie utrzymała dający jej ogromną przewagę nad Lechią wynik. Gdańszczanie najprawdopodobniej tym samym żegnają się z juniorską “elitą” na najbliższy rok. Nie przystoi członkowi BIG 6, ale nie takie rzeczy w futbolu widzieliśmy. Mecz Kolejki dla Warty Poznań, która przebojem niemal wbiła się do czołowej szóstki i ma duże szansę na końcowy sukces.

Starcia trzech muszkieterów

O miejsce w bezpiecznej strefie drżą cały czas w Zabrzu. Nie zmieni się to po ostatnim spotkaniu we Wrocławiu. Remis 1:1 chyba wzmógł tylko niedosyt obu ekip. Kibice natomiast mogli zobaczyć kawał dobrej piłki i dwie całkiem ładne bramki. Ja skupie się na tej drugiej i przedstawię krótką, autorską analizę pt. jaką różnicę robi dokładny przerzut? Proszę spojrzeć, jak dokładnie w 1:14:43 dokładną piłkę posyła Izydorczyk do Buławskiego i jak dokładnie futbolówka spada na nogę piłkarza z numerem 7. Kilka metrów wolnej przestrzeni, podanie wymijające defensora, dośrodkowanie do rozciągniętej środkowej strefy i świetne wykończenie Kotowicza. Ładna, zaplanowana akcja podopiecznych Piotra Jawnego.

Ze Śląskiem punktami zrównała się Pogoń, która postanowiła w poprzedniej kolejce przypomnieć rywalom, na co ją stać. 7:0 i niecodzienny precedens Oskara Fursta, który w meczu z Wartą Gorzów ustrzelił cztery gole, czyli o jednego więcej niż we wszystkich wcześniejszych meczach tego sezonu. Postrzelali sobie także Starzycki i Frygier, pierwszy zdobył dublet, drugi dopełnił tylko wynik.

Pogoń na trzy kolejki przed końcem zrównała się punktami ze Śląskiem. Obie ekipy wyprzedzają w tej kwestii Lecha tylko o dwa “oczka”. Przypomnijmy, że Lech w ostatniej serii gier zagra bezpośrednio o awans ze Śląskiem, podczas gdy Pogoń przed sobą ma mecze z Arką, Śląskiem i Zagłębiem. Znów mecze bezpośrednie zaważą, a zmienić może się jeszcze dużo…

Lech w końcówce wywalczył zwycięstwo z Chrobrym, precyzując w zasadzie w ostatnim kwadransie. W 83 minucie Lechici wyszli na prowadzenie, a w doliczonym czasie gry wynik poprawił skuteczny ostatnio Sobol. Lech jest na pozycji stratnej, dla Poznaniaków finały to cel minimum. Choć dwa punkty przy takiej ilości bezpośrednich starć to nie dużo, to wszyscy wiemy, jak mało czasu zostało i jak zwiększała będzie się presja. W Poznaniu wierzą, że zarówno kadra, jak i sztab ją wytrzymają, nie biorąc przykładu z pierwszego zespołu.

Arka i Zagłębie poza grą?

Znamy dużo przypadków, gdy zespół kilka kolejek przed końcem pieczętuje utrzymanie w lidze i dalej gra już tylko o “pietruszkę”. Taki los dopadł Arkę i Zagłębię, które raczej z tego powodu się nie zasmucają. Arka w ostatnich dziesięciu spotkaniach zanotowała 8 zwycięstw i po jednym remisie i porażce. Arkowcy utrzymali się z ogromnym spokojem, podobnie do Motoru w grupie wschodniej, cicho, krok po kroku, realizowała kolejne cele. Zagłębie zaliczyło ostatnio lekki zjazd formy i samo wyłączyło się z walki o wyższe cele. Jednak u “Miedziowych” także priorytetem było utrzymanie, a finały byłyby tylko fajnym benefitem świetnego sezonu.

20 goli – Sebastian Bergier (Śląsk Wrocław)
18 goli – Hubert Sobol (Lech Poznań)
16 goli – Adrian Benedyczak (Pogoń Szczecin)
14 goli – Jan Łoś (Arka Gdynia)
13 goli – Aron Stasiak (Pogoń Szczecin)
12 goli – Oskar Ryk (Arka Gdynia)
11 goli – Adam Borkowski (Zagłębie Lubin), Konrad Gutowski (Podbeskidzie Bielsko-Biała)
10 goli – Patryk Joachim (Górnik Zabrze), Szymon Piekarski (Warta Poznań)