powrót, faworyci, remisu 21. kolejka clj, wiosennej, zapytania, Korony, utrzymanie

Znamy juniorskiego mistrza Polski! Po 27. kolejkach tytuł zapewniony ma Korona Kielce. Przed rozgrywkami mówilibyśmy o niespodziance, ale po fenomenalnym sezonie 2018/19 Kielczanie w pełni zasłużenie mogą nałożyć sobie koronę mistrza kraju.

Ostatnie kolejki były dla Kielczan, jak i całej ligi, powolnym odliczaniem do oficjalnej wieści o mistrzostwie dla Korony. Czekano również na pierwsze europejskie puchary w Kielcach (UEFA Youth League). Długo by można pisać o indywidualnych wyczynach poszczególnych piłkarzy z zespołu Marka Mierzwy. Na takie podsumowania czas jeszcze przyjdzie, dziś można jedynie docenić kolektyw, jaki stworzyli piłkarze i trener Korony. Tak dojrzała i, co najważniejsze, radosna piłka powinna charakteryzować mistrzów lig juniorskich, ale i przede wszystkim lig profesjonalnych. Fani juniorskiego futbolu na każdym meczu Korony musieli głęboko zasiąść w fotelu i zapiąć pasy, aby nie przegapić żadnego pięknego zagrania, akcji czy bramki. Tych w spotkaniach świeżo upieczonego mistrza było bardzo wiele.

ZOBACZ WYWIAD Z TRENEREM KORONY KIELCE, ŚWIEŻO UPIECZONYCH JUNIORSKICH MISTRZÓW POLSKI!

Pamiętamy dreszczowce trzymające w napięciu do końca, ale i te pojedynki, w których Korona nie zostawiała na przeciwniku suchej nitki. Zdarzały się też błędy i porażki, ale tu trzeba pamiętać, że ci chłopcy wciąż dopiero uczą się grać w piłkę. To na pewno dobry start i trampolina w przestrzeń seniorskiej piłki, w której jednak łatwo się zgubić. Niebagatelny wpływ na taką dominację miała obecna, przykra dla tych młodych chłopaków, polityka Kieleckiego klubu. Gdyby w Kielcach choć trochę przychylniej patrzyli na młodzież, z pewnością kilka wciąż grających w CLJ talentów stawiałoby już pierwsze kroki w ekstraklasowej drużynie. Pozostaje gratulować pokazania wyższości na poziomie juniorskim i życzyć sukcesu w nadchodzących miesiącach i latach. Wtedy tak naprawdę rozegra się bitwa o przyszłość wielu z tych chłopaków.

Mistrzowski doping przy Szczepaniaka

Zanim jednak pierwsze pokolenia urodzone w XXI wieku wyfruną w wielki świat futbolu, trzeba jeszcze zakończyć porachunki z trwającym sezonem Centralnej Ligi Juniorów. Korona pokonując wicelidera na własnym boisku, niesiona zorganizowanym dopingiem kibiców przy Szczepaniaka, ostatecznie zakończyła spekulację. Choć samo spotkanie nie należało do najbardziej emocjonujących, Koroniarze, jak panowie w białych rękawiczkach rozprawili się ze Śląskiem Wrocław. Strzelanie już w 11 minucie rozpoczął Piróg. W drugiej połowie, po wejściu smoka Sowińskiego było już pozamiatane. Dwie bramki rezerwowego sprawiły, że już w 73 minucie karty były rozdane. Można było się obawiać, czy przy takiej oprawie zawodnicy się nie przemotywują, jednak nic z tych rzeczy. Nawet trener Mierzwa, który na co dzień wybiera raczej klubowy dres, w niedzielę postanowił ubrać się w garnitur, odświętnie, aby w dniu celebracji, wszystko było dopięte na ostatni guzik.

Po ukoronowaniu mistrza, w czołówce nie można się spodziewać specjalnie emocjonującej końcówki rozgrywek. Miejsca 1-3 wydają się już zarezerwowane dla Korony, Śląska i Zagłębia. Wrocławianie pomimo dotkliwej porażki 0:3 w Kielcach pozostaje na drugiej lokacie z przewagą pięciu punktów nad trzecim Zagłębiem. Z kolei Lubinianie grają ostatnio w kratkę, co należy traktować jako małą szansę dla Wisły. Z pewnością w Krakowie pieniądze za zajęcie trzeciej lokaty są teraz bardziej potrzebne niż w Lubinie, ale przecież nie tylko o pieniądze gra się toczy. Zagłębie, o czym przekonuje trener Ciliński, chce zakończyć sezon na podium i będzie o to walczyło. Ostatnia wygrana 2:0 z Elaną nieco przybliżyła “Miedziowych” do celu.

Cracovia i Jaga, czyli rycerze kalendarzowej wiosny

Pozostałym zespołom z górnej połówki tabeli punkty wydarły ekipy bijące się o utrzymanie. Z trendu wyłamały się Cracovia i Jagiellonia, chociaż w przypadku tych drugich należy dodać, że zwyciężyli kosztem Legii, która zajmuje szóste miejsce. Jaga dzięki wygranej umocniła się na ósmej lokacie. Zostawiając za sobą słabą większą część sezonu, Białostoczanie ostatnio do lepszej gry dołożyli skuteczność i zaczyna to wyglądać, jak na zeszłorocznego mistrza juniorów młodszych przystało. Wspomnianą Legię pokonali 4:1 po golach Bortniczuka, Pankiewicza, Matusa i Chyrchały. Dla podopiecznych trenerów Kobeszki i Pawłowskiego był to już siódmy mecz bez porażki z rzędu.

Cracovia śrubuje podobną, lecz trochę gorszą serię. W ostatnich sześciu spotkaniach zdobyła 15 punktów, na tarczy schodziła tylko raz, po przegranej z Jagiellonią. W zeszły weekend “Pasy” pokonały wciąż walczący o utrzymanie Motor Lublin. Zwycięstwo 2:1 po bramkach Zauchy i Rakoczego mocno utrudniło sprawę Motorowi. Zespół po zmianie szkoleniowca w trzech kolejkach zdobył tylko jeden punkt. Jak widać, impulsu, którego oczekiwano po zwolnieniu Tomasza Jasika, chłopcy z Lublina nie dostali. Aby się utrzymać, podopieczni Tomasza Złomańczuka muszą wygrać wszystkie trzy nadchodzące mecze (z Zagłębiem Lubin, Jagiellonią i Elaną) oraz liczyć na potknięcia rywali z wyższych miejsc w zestawieniu. To misja z kategorii tych “impossible”.

Kocioł w dole tabeli

Inne walczące o utrzymanie zespoły nie patrzą biernie na rozwój sytuacji. Może się już wydawać na to trochę za późno, ale GKS Bełchatów i Ruch Chorzów o utrzymanie biją się jak dwa wściekłe psy. W Chorzowie dotychczas były problemy z dyscypliną taktyczną i dojrzałością zawodników. Jak widać, walka o utrzymanie hartuje i nadaje charakteru niektórym zespołom. Ruch wygrał trzeci mecz z rzędu, tym samym w trzech ostatnich spotkaniach zdobył tyle samo punktów, co w dziewięciu poprzedzających tę serię.

“Naszym celem jest utrzymanie, ale skupiamy się teraz na najbliższym meczu z Lechem Poznań. Ponownie będziemy walczyć o 3 punkty” – mówił przed starciem z Lechem Wdowik. Mimo że wypowiedź można uznać za sztampową, piłkarze Ruchu czyny zamienili w słowa. “Niebiescy” pokonali Lecha wysoko 4:2. Lucjan Klisiewicz popisał się hattrickiem, a czwartego gola dołożył Iwanek. Ruch na przerwę schodził z prowadzeniem 4:1. W drugiej połowie Karbownik zdołał tylko zmniejszyć rozmiary porażki, trafiając z “jedenastki” w 66 minucie. Ruch przed 28. kolejką jest 13. i traci cztery “oczka” do dającego utrzymanie dwunastego miejsca, które aktualnie zajmuje Górnik Zabrze. Przed podopiecznymi Ireneusza Psykały trzy bardzo trudne spotkania, zagrają następująco z Wisłą, Śląskiem i Escolą.

O tym, jak fascynująca jest tegoroczna batalia o utrzymanie w CLJ, świadczą kolejne niespodziewane wyniki drużyn z dołu tabeli. GKS Bełchatów jeszcze kilka kolejek temu był pewnym kandydatem do spadku. Dziś zespół Marcina Węglewskiego wyprzedza o punkt Motor Lublin, a do bezpiecznej lokaty brakuje mu tylko i aż sześciu punktów. W 27. kolejce Bełchatowianie rozprawili się u siebie z Wisłą Kraków, która spuściła nieco ostatnio z tonu i zaczęła tracić wiele goli w lidze. Po pierwszej połowie piłkarze schodzili do szatni z remisem na tablicy wyników. Przerwa ewidentnie zadziałała lepiej na gospodarzy, którzy drugim trafieniu Kowalika, oraz golach Michalaka i Kozicy zwyciężyli wysoko 4:1. Przed Bełchatowianami starcia ze Śląskiem, Escolą i Górnikiem. Możemy więc być świadkami bezpośredniego pojedynku o utrzymanie w CLJ.

PRZECZYTAJ PEŁNE PODSUMOWANIE MECZU W BEŁCHATOWIE TUTAJ

Nikt nie zamierza spaść z ligi

W północnej Warszawie natomiast zdecydowanie dało się poczuć oddech ulgi. Escola pojechała do Zabrza i wywiozła trzy punkty, po wysoko wygranym spotkaniu. Zawodnicy trenera Gołębiewskiego rozgromili Górnika 5:1 po golach Kelechukwu, Szczypka, Milasiusa i dwóch trafieniach Laskowskiego. Dzięki sobotniemu zwycięstwu Escola przełamała serię pięciu porażek z rzędu. Stołeczny klub ma na trzy kolejki przed końcem czteropunktową przewagę nad strefą spadkową. Jednak piłkarze Escoli mają przed sobą mecz z mistrzem oraz dwa bezpośrednie pojedynki w walce o utrzymanie. W 29 kolejce bowiem zagrają na wyjeździe z GKS-em Bełchatów, a w ostatniej serii gier, w kolejnym ligowym, być może, meczu o utrzymanie, podejmą na własnym boisku Ruch Chorzów.

Z walki o utrzymanie najprawdopodobniej wypisała się Arka Gdynia. We wtorkowym spotkaniu z Pogonią Szczecin dublet ustrzelił Mateusz Zbiranek i wiele wskazuje na to, że ta wygrana zapewni Gdynianom spokojny ligowy byt w następnym sezonie. Honorową bramkę dla “Portowców” w tym meczu zdobył Olaf Korczakowski w 89 minucie. Przy wyniku 2:1 w doliczonym czasie gry było już jednak za późno dla gości na odwrócenie losów spotkania. Pogoń w trzecim kolejnym spotkaniu zanotowała porażkę z drużyną zamieszaną w walkę o utrzymanie. To następny dowód na to, jak bardzo drużyny z dołu tabeli podkręciły tempo w ostatnich tygodniach.