Jugend Kickt - seria o niemieckim jugendfußball | #2 Rozwój talentów
Młodzieżowy Futbol/ Michał Kwieciński

Rusza Jugend Kickt! – seria o niemieckim jugendfußball

Słowem wstępu

Wraz z rozwojem redakcji otwieramy się na współpracę z zagranicą, czego efektem będą tego typu, międzynarodowe serie. Pisząc o młodzieżowcach z poza Polski, chcemy zachować świeże spojrzenie, ale też docierać głębiej do jak najlepszych, sprawdzonych informacji. Wszystko po to, aby content mlodziezowyfutbol.pl był zawsze na najwyższym poziomie.

W serii Jugend Kickt – tworzonej z perspektywy autentycznego obserwatora, “lokalsa” – wprowadzimy Was w świat młodzieżowego futbolu w Niemczech. Kraj naszych zachodnich sąsiadów, to bardzo ciekawy rynek i po sukcesie ich kadry U21 na EURO w Polsce, można śmiało powiedzieć, że Niemcy, po “złotej erze” z 2009, wracają z powrotem do gry.

O autorach

Chcąc wnikliwie przyjrzeć się rynkowi niemieckiemu potrzebowaliśmy kogoś z “wewnątrz”. Odpowiedź przyszła szybko i do naszego zespołu redakcyjnego dołączyli: Enno Schwarz oraz Ismail Touati (@DasTouati), którzy będą narratorami Jugend Kickt. By przybliżyć ich sylwetki, oddajmy głos autorowi pierwszego tekstu z serii.

Hallo! Jeżeli chodzi o mnie, no cóż, do piłki nożnej dotarłem trochę inaczej niż większość myśli. Jako chłop z Gorzowa, żyję i oddycham Żużlem (chętnie też zapraszam na rozmowy o żużlu), a to moja siostra była tą osobą w rodzinie, która kochała zawsze piłkę nożną.
W 2004 wyemigrowałem do Niemiec i z dnia na dzień moja miłość do piłki kopanej rosła i rosła. W 2008 byłem pierwszy raz na stadionie w Bremen (SV Werder Bremen ? FC Bayern München) i od tej chwili moja miłość do piłki rozpaliła się. Pościel Bayernu, sweter i koszulka Bayernu, ach – nawet plecak Bayernu! Wszystko musiało być z Bayernu.
W roku 2010 przeprowadziłem się do małej miejscowości koło Freiburga, gdzie poznałem Klub, z którym do dzisiaj jestem związany nie tylko emocjonalnie, ale i też jako jego członek. Wielki młodzieżowy SC Freiburg. Klub w którym można szczerze powiedzieć że priorytetem Nr. 1 jest i prawdopodobnie zawsze będzie Akademia.
Jako członek tego klubu zacząłem się też coraz więcej interesować jego młodzieżówką i tak mi do dzisiaj to zostało. (Pytanie: Który klub najczęściej wygrywał Juniorski Puchar DFB?)
No coż, koniec pisania o mnie, czas do roboty! Jeżeli macie pytania i życzenia, co do nowego wątku – dawajcie śmiało komentarze i zostawcie Like, jeżeli Wam się podobało. Danke!
@DasTouati
Ismail Touati (@DasTouati)

***

Herzlich Willkommen w naszej serii o młodzieżowej Bundeslidze.

W Niemczech piłka nożna jest sportem nr.1. Do jakiej, nawet najmniejszej miejscowości się nie dojedzie, to zawsze zobaczycie co najmniej na jakimś feldmarku dwie bramki. Zaczynając od 2006 roku, tysiące szkół otrzymało od DFB tzw. Minifussballfelder (orliki). Można powiedzieć że mamy tutaj perfekcyjne warunki do rozwijania nowych Neuerów, Kroosów lub Schweinsteigerów.

Zobaczmy, jak to przekłada się na konkretne struktury piłkarskie.

W Niemczech, jako główna instytucja działa DFB (Deutscher Fussball Bund), której podlegają tzw. Regionalverbände, a im z kolei (co dla młodzieżowego futbolu najważniejsze) Landesverbände. Te nie są jednak podzielone tylko na Bundeslandy, ale na liczebność osób i trochę ze względu na historię. Dla przykładu Badenia-Wirtembergia ma trzy Landesverbände (Südbaden, Baden i Württemberg). Każdy klub piłkarski jest zarejestrowany w swoim Landesverband.

Rusza Jugend Kickt! - seria o niemieckim jugendfußball
(fot. DFB.de)

Również każdy gracz, który chce uczestniczyć w meczu swojego klubu (obojętnie czy junior czy senior), musi być posiadaczem tzw. Spielerpass (karty zawodnika) wydawanej przez dany Landesverband. Przed każdym meczem, sędzia sprawdza, czy gracz ma ważny Spielerpass. Bez niego sędzia nie dopuści zawodnika do rozgrywek.

Grupy wiekowe w Niemczech

Młodzieżowcy w Niemczech są podzieleni na różne grupy wiekowe (Altersklassen), określane literami od G do A. Co może być ciekawe, do B-Jugend (15-16) chłopcy i dziewczęta mogą grać razem w jednej drużynie. Juniorom aż do grupy A-Jugend (17-18), zgodnie z niemieckim Jugendordnung (Zasad DFB ds. Młodzieży), zabronione jest grać w drużynach seniorskich. Jednak ze względu na promocję talentu zawodnika, klub może postarać się o wydanie stosownego pozwolenia od związku. Często ta reguła jest używana w największych klubach i akademiach piłkarskich.

Rusza Jugend Kickt! - seria o niemieckim jugendfußball
(fot. Getty Images)

Wypatrywanie talentów

Dla największych dzisiaj klubów najważniejsze jest, że już od D-Jugend (11-13) można powoli próbować wypatrywać tych, którzy mają szansę zaistnieć w profesjonalnym futbolu. Dlatego według niemieckiego Jugendordnung tzw. Leistungszentren (akademie piłkarskie) mogą starać się o pozyskanie młodzieżowca do swojego zespołu dopiero od kategorii D-Jugend.

Rusza Jugend Kickt! - seria o niemieckim jugendfußball
(fot. Getty Images)

Cele DFB i akademii nie są jednak tylko czysto piłkarskie. Ale o tym opowiem w następnym odcinku tej serii.

System ligowy juniorów w Niemczech

Jeżeli chodzi o system ligowy juniorów w Niemczech, to tutaj możemy znaleźć różnice nie tylko czasowe ale też i ligowe.

D-Jugend

D-Jugend grają w systemie 2x 30 min, a najwyższą ich klasą rozgrywkową nie jest Bundesliga a Regionalliga. To oznacza przykładowo, że D-Jugend HSV nie spotkają się w regularnych rozgrywkach z D-Jugend Freiburga.

C-Jugend

Podobnie wygląda sytuacja z C-Jugend – z tą różnicą, że czas gry jest wydłużony o 10 min. Zatem ich system gry to 2x 35 min.

B-Jugend

Od B-Jugend juniorzy dostają możliwość grania w Bundeslidze, jednak pierwsza runda Bundesligi jest nadal połączona w ligi podobne do Regionalligi, jednak już pod patronatem DFB, a nie Regionalverbandu. Zwyciężcy ligi przechodzą do mistrzostw Niemiec, które są rozgrywane w systemie turniejowym. Ciekawostką jest, że półfinał mistrzostw Niemiec jest rozgrywany jako dwumecz, a finałowa rozgrywka rozstrzyga się w ramach jednego spotkania. Aktualnym mistrzem B-Jugend jest FC Bayern München a rekordzistą B-Jugend VfB Stuttgart. Pierwszy Mecz B-Jugend Bundesligi został rozegrany w roku 1977. Jest to już więc kawał niezłej historii.

Rusza Jugend Kickt!
(fot, goal.com)
A-Jugend

Zawodnicy z A-Jugend grają podobnie, jak B-Jugend, tylko przez pełen dystans czasowy, tj. 2x 45min. Dzisiejsza A-Jugend Bundesliga jest jednak młodsza od B-Jugend Bundesligi. Pierwszy mecz został rozegrany w 2003 roku. Także ilość lig jest mniejsza. Zamiast czterech, trzy. W jednej lidze gra 14 drużyn. Po zakończeniu lig zwycięzcy przechodzą do finałów. Także do finałów przechodzi najlepszy wicemistrz, ale nie jest to najlepszy wicemistrz tego sezonu, tylko ten wicemistrz, który w ciągu ostatnich trzech lat był najlepszy. Ten wątek jest sprawdzany według tzw. Leistungstabelli.

W finałowej tabeli dostaje się trzy punkty za mistrzostwo, dwa za finał i jeden za uczestnictwo w półfinale. Po wyłonieniu czterech finalistów, przechodzą oni do półfinału mistrzostw Niemiec. Półfinał podobnie jak w B-Jugend rozgrywany jest w dwumeczu, a finał w jednym. Zwycięzca finału awansuje do UEFA Youth League.

***
Więcej o technicznych aspektach ( i nie tylko) młodzieżowego futbolu w Niemczech, znajdziecie w kolejnych materiałach z serii “Jugend Kickt.” W następnym artykule opowiemy Wam o akademiach piłkarskich w Niemczech i ich ideologiach.

***
Pamiętaj, że już teraz możesz mieć wpływ na to, o czym będą kolejne artykuły z tej serii. Jeżeli jest coś, co szczególnie Cię interesuje w niemieckim futbolu, daj nam o tym znać w komentarzu. Bis bald!

Autor: @DasTouati

4 KOMENTARZE

  1. Chętnie przeczytałbym o tym, jak to jest, że Akademia Bayernu nie może wyciągnąć talentu z innej drużyny, np. Freiburga, zanim ten skończy 11-13 lat (D-Jugend) i jakieś przykłady i regulacje w tym zakresie i czy to też działa wobec zagranicznych klubów. Często słyszymy, że jakiś angielski klub sięga po młodzieżowca z Polski właśnie w wieku 9 – 12 lat. Niemcy też nie mogą ściągać takich młodych? Bardzo ciekawy wątek!

  2. Popieram Maćka! Dodatkowo ciekawy jestem jak wygląda kwestia ekwiwalentu za wyszkolenie? Czy te akademie piłkarskie, które nie należą do dużych klubów zarabiają dużo na swoich wychowankach?

  3. Jestem zainteresowany, jak w praktyce wygladaja rozgrywki w kategoriach najmlodszych (od G do E)? Z tego co slyszalem, nie ma tam ligi z tabela, tylko raczej turniejowo. Od przyszlego sezonu podobnie ma byc w Polsce.

Comments are closed.