WBS
Akademia WBS Warszawa

Szkolenie piłkarzy w naszym kraju to jeden z najgorętszych tematów ostatnich miesięcy. Druzgocące wyniki naszej kadry oraz polskich zespołów na arenie międzynarodowej zaowocowały większym zainteresowaniem szkoleniem młodych, a niekiedy bardzo młodych piłkarzy. Miejscem, gdzie potencjalne gwiazdy światowej piłki rozpoczynają swoją przygodę, jest akademia. I choć nad Wisłą największą popularnością cieszą się te akademie, które można utożsamić z profesjonalnym klubem piłkarskim, to nie sposób odmówić mniejszym graczom na rynku zaangażowania i przemyślanego planu działania. Właśnie do tej drugiej grupy należy Akademia Piłkarska WBS Warszawa

Warszawski Wilanów, ulica świętej Urszuli Ledóchowskiej. W gąszczu niskich bloków, które odróżniają Wilanów od innych części stolicy, natrafiamy na Polsko-Niemiecką Szkołę Spotkań im. Willy’ego Brandta w Warszawie. To tu znajduje się główna siedziba Akademii WBS Warszawa, która jest dziś głównym obiektem naszych zainteresowań.

Samo powstanie Akademii Piłkarskiej WBS Warszawa datuje się na 2013 rok. Siedziba na początku znajdowała się w innym miejscu, lecz już od jakiegoś czasu pozostaje niezmienna. Plany na przyszłość nie wykluczają wszakże budowy własnego centrum treningowego. “Dążymy do tego, aby za kilka lat dysponować własną bazą, która skupi ludzi, działających tylko i wyłącznie w naszej akademii. Chcemy dysponować własnym kompleksem. Kto wie, może gdzieś w okolicy obecnej siedziby” – zdradza w rozmowie z MF główny menadżer akademii Łukasz Sarbiewski. WBS dużą nadzieję pokłada w dalszym rozwoju współpracy z Urzędem Dzielnicy Wilanów, Miastem Stołecznym Warszawy oraz Borussią Dortmund, które są bardzo pomocne.

Jedno miejsce, niejednolita społeczność 

Słowo wyjaśnienia należy się teraz naszym czytelnikom bardziej niż zwykle. Akademię oraz szkołę łączy projekt edukacyjny “Campus WBS”, w skład którego oprócz przedszkola wchodzi również szkoła podstawowa, gimnazjum oraz liceum. Dzieci, które reprezentują barwy WBS Warszawa nie muszą, a jedynie mogą być uczniami szkoły. Reasumując – budynek jest zagospodarowany tak, aby dwa twory mogły efektywnie funkcjonować.

Trzeba uczciwie przyznać, że nie jest to łatwe zadanie. Akademia WBS Warszawa skupia bowiem ponad 400 młodych adeptów z ponad 30 krajów! Zastanawiacie się jak to możliwe? Otóż osoby zza granic naszego kraju, decydujące się na przeprowadzkę do Warszawy, proces poszukiwania lokum rozpoczynają i kończą właśnie na Wilanowie. Przyjezdni, chcąc posłać swoje pociechy na trening piłkarski, starają się zaczerpnąć opinii u osób, które jakiś czas temu znalazły się w podobnej sytuacji. Efektem całego procederu jest utworzenie w akademii społeczności międzynarodowej, będącej idealnym uosobieniem czasów, w których przyszło nam żyć. Co zatem może obiecywać sobie rodzic oraz sam młody zawodnik po wejściu w struktury WBS?

“Każdy z tej akademii wyniesie rozbudowane umiejętności językowe, dużo nowych relacji, wzajemny szacunek do drugiego człowiek, ambicję, determinację, mentalność zwycięzcy, a także pokorę oraz zasady fair play” – przekonuje Maciek Michalak – koordynator ds. marketingu, ale również asystent trenera w roczniku 2008. Warto zwrócić uwagę na pierwszy aspekt, na który kładzie nacisk Michalak. Wiele grup treningowych prowadzi zajęcia w języku angielskim. Zawodnik, który w akademii spędzi kilka lat, będzie mógł pochwalić się bardzo dobrą znajomością najpopularniejszego języka na świecie. Taka umiejętność może przydać się nie tylko tym, którzy w przyszłości wejdą do świata wielkiej piłki, ale również tym, którzy pójdą w zupełnie innym kierunku.

Profesjonalne podejście i dobra atmosfera – wizytówka WBS 

Akademia piłkarska to jednak nie tylko zawodnicy, ale również, a może przede wszystkim, trenerzy. Tych na warszawskim Wilanowie nie brakuje, sami tworzą jedną wielką rodzinę. O tym, jak ważna jest jedność i zgranie grupy, świadczy historia wspomnianego wcześniej Maćka Michalaka: “Do akademii przyciągnął mnie styl bycia wszystkich, atmosfera, jaka tu panuje, nie tylko na treningach, ale również między trenerami. Każdy sobie tutaj wzajemnie pomaga i na każdym kroku wpajane są takie wartości, które będą miały w przyszłości przełożenie nie tylko na samą grę w piłkę”.

Akademia Piłkarska WBS Warszawa zdobyła po sześciu latach obecności na rynku warszawskim znaczącą liczbę zawodników (400), którzy trenują w 21 grupach treningowych. Nawiązała wiele kontaktów krajowych i międzynarodowych, pozwalających czerpać wzorce od najlepszych organizacji piłkarskich. Każda drużyna, której liczba zawodników nie przekracza 24 piłkarzy, trenuje pod czujnym okiem duetu trenerskiego, przy czym jeden z trenerów pełni funkcję asystenta. Trenerzy muszą mieć przygotowane na początku tygodnia konspekty treningowe, które wysyłają przed rozpoczęciem mikrocyklu do działu sportowego, który je analizuje.

To, co według Michalaka odróżnia WBS Warszawa od innych akademii, to waga kodeksu wartości wypracowanego przez sześć lat funkcjonowania. Zasady, którymi kierują się zawodnicy, mają być dla nich ważniejsze niż posiadanie piłki dla Pepa Guardioli.

Dekalog WBS słowami pracowników akademii 

“Zawodnik Akademii Piłkarskiej WBS sam podejmuje decyzje na boisku. Trener poprzez trening stara się go, jak najlepiej przygotować do gry, uczy, udziela wskazówek, zagrzewa do walki, ale nie steruje zawodnikiem. Jeśli chcemy szkolić kreatywnych piłkarzy, to musimy im stworzyć odpowiednie środowisko do rozwoju, a nie tylko instruować. Tutaj wychodzimy z założenia, że trener, który krzyczy bez sensu na zawodników, przegrywa. Nawet jeśli jego drużyna wygra mecz. Chcemy, żeby zawodnicy WBS dążyli do wygrania meczu, nie zapominając o wartościach, którymi się kierujemy”.

WBS
Akademia Piłkarska WBS Warszawa

“U nas zawodnik ma grać w piłkę, a nie dyskutować z sędzią o tym, czy był faul. Nie zależy nam na wygrywaniu meczów po wymuszeniu karnego “na krzyk”. Wpływanie na decyzje sędziego również nie jest rolą trenera. Nie chcemy symulować lub grać na czas, utrzymując piłkę w rogu, gdy zostało kilka minut do końca. My nie oszukujemy. Nigdy. Kiedy na naszym treningu pojawi się zachowanie niezgodne z duchem fair play, jest on momentalnie przerywany. U nas równie ważne, co szkolenie zawodników jest ich wychowanie. Chcemy mieć pewność, że wychowanek WBS Warszawa będzie człowiekiem, który niezależnie od sytuacji życiowej, w której się znajdzie będzie umiał umie radzić sobie z presją, współpracować w grupie, podnosić się po porażce i poradzi sobie w życiu, nie mając żadnych kompleksów. Ponadto w trosce o zdrowie oraz wszechstronny rozwój naszych zawodników w okresie zimowym wprowadzamy do treningu zajęcia dodatkowe z judo dla piłkarzy”.

Równie duże znaczenie, co wspomniany kodeks ma kreatywność oraz wypracowanie odpowiedniego modelu zachowań w trakcie samego meczu. “Jeśli pokazujemy coś na treningu, to egzekwujemy to aż do momentu, dopóki nie zacznie wychodzić. Zamrażamy grę, nie pokazujemy, co zawodnik zrobił źle, tylko staramy się go naprowadzić, aby nie zabić w tych dzieciakach kreatywności. Wszyscy widzą, że można coś zrobić lepiej” – tłumaczy jeden z trenerów WBS Warszawa.

Szkolenia, spotkania, wspólna edukacja

W rozmowie z MF trenerzy WBS-u bardzo często wspominali o procesie szkoleniowym podzielonym na część zewnętrzną, gdzie trenerzy odwiedzają różnego rodzaju kursokonferencje oraz zdobywają kolejne licencje UEFA, jak i wewnętrzną, polegającą na serii szkoleń z zakresu idei gry oraz zasad sportowych. Podczas szkoleń wewnętrznych nie tylko przedstawiamy trenerom naszą wizję, ale również razem dyskutujemy, analizujemy i wzajemnie uczymy się nowych modeli pracy. Na chwilę obecną klub zatrudnia 28 wykwalifikowanych szkoleniowców, z których pięciu pracuje w pełnym wymiarze czasowym. Akademia Piłkarska WBS Warszawa posiada własną strukturę organizacyjną podzieloną na pion administracyjny oraz sportowy.

13-LETNI GOLKIPER ZAGRA W III LIDZE?! KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ! 

WBS Warszawa stawia nie tylko na rozwój kreatywnych zawodników, ale również kreatywnych trenerów. “Mamy świadomość, że od dobrej pracy trenerów zależy jakość naszego szkolenia. W naszej akademii każdy trener cały czas się uczy i jest otwarty na nowe pomysły. Dążymy do tego, żeby duety trenerskie, jak najlepiej się uzupełniały. Pierwszy trener oraz trener asystent muszą ze sobą dyskutować, być może się nie zgadzać w niektórych kwestiach, poszukiwać optymalnych rozwiązań i aktywnie uczestniczyć w treningu. Dział sportowy określa miejsce, do którego chcemy dotrzeć, ale to trenerzy decydują, o tym jaką drogę wybiorą. Są rozliczani z rozwoju swoich zawodników oraz tego, czy na boisku widać piłkarzy. Oczywiście wszystkich obowiązuje idea gry Akademii Piłkarskiej WBS, ale to trenerzy układają treningi. Idea gry WBS Warszawa to niepodlegający dyskusji zbiór zasad i wytycznych, według których odbywa się szkolenie. Zasady są stworzone tak, żeby rozwijać dzieci poprzez grę w piłkę nożną, nie zapominając o tym, że musimy nauczyć je konkretnych umiejętności oraz zadbać o rozwój ich kreatywności i osobowości. W pracy korzystamy z doświadczeń zarówno niemieckiego, jak i polskiego związku piłki nożnej” – tłumaczy jeden z pracowników WBS.

Porządek to podstawa, czyli przemyślana struktura akademii 

“Żeby to uporządkować. Wprowadziliśmy mapę procesów zarówno w strefie biurowej, jak i sportowej. Mamy strukturę administracyjną i mamy strukturę sportową. Kierownik sportowy, wraz ze swoim zastępcą kreują założenia, które potem egzekwują od trenerów. W kwestii sportowej robimy wszystko, aby trenerzy byli na jednym poziomie wiedzy, dlatego kładziemy duży nacisk na szkolenia, które dofinansowujemy z naszego budżetu. Chcę, aby trener utożsamiał się z wartościami akademii, dlatego przyjęliśmy zasadę, że nie rekrutujemy trenera głównego z rynku zewnętrznego, a staramy się go wyszkolić z własnych zasobów.” – podkreśla menadżer akademii Łukasz Sarbiewski.

Struktura drużynowa podzielona jest na 6 sektorów głównych, w zależności od wieku uczestników:
  1. Sektor Mini – Bambini (wiek: 4-6 lat)
  2. Sektor Bambini (7-9 lat) – G i F Juniorzy
  3. Sektor Junior (10-16 lat) – E, D, C i B Juniorzy
  4. Sektor piłki kobiecej (zajęcia dla grup dziewczęcych)
  5. Szkoła bramkarska
  6. Sektor “Parents TEAM” (drużyna rodziców)
WBS
Akademia Piłkarska WBS Warszawa
Grupy dziewczęce

Akademia z Wilanowa jako jedna z nielicznych w Warszawie kładzie mocny nacisk nie tylko na rozwój grup chłopięcych, ale tak samo istotne są grupy dziewczęce, które są ważnym pionem od początku powstania klubu. Treningi dla dziewczynek prowadzone są w dwóch grupach wiekowych. Juniorki młodsze to zawodniczki w wieku 7-9 lat, juniorski starsze 10-15 lat. Sektor jest koordynowany przez Justynę Piskorz, która nadal jako czynna piłkarka stanowi duży autorytet dla dziewczynek.

WBS
Akademia Piłkarska WBS Warszawa

Chcemy w naszej działalności zapewnić miejsce rozwoju również dla piłki nożnej kobiecej, które się coraz bardziej rozwija” – opowiada Łukasz Sarbiewski.

Początek współpracy z Borussią

WBS Warszawa wyróżnia się na tle innych akademii na rynku z pewnością swoim olbrzymim partnerem. Wiele klubów w Polsce wzoruje się na zachodniej filozofii szkolenia, wiele bezpośrednio zatrudnia zagranicznych działaczy, implikuje ich do polskich warunków. Podobnie, ale jednak specyficznie na swój sposób jawi się współpraca wilanowskiej szkółki z Borussią Dortmund. Jak dowiedzieliśmy się od Łukasza Sarbiewskiego, wiele pracy i trudu trzeba było włożyć, aby finalnie czerpać z niemieckiego systemu szkolenia, który uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie.

“Borussii bardzo zależy, żeby była wiarygodność, bo oni codziennie odbierają prośby, czy zgłoszenia o współpracy z Polski, czy innego kraju. Jak stawialiśmy pierwsze kroki, byliśmy bardzo szczerzy. Mówiliśmy, że jesteśmy na dorobku, mamy dobrą strukturę szkoły niemieckiej i to była taka wiarygodność dla Niemców, że oni to sprawdzili. Zrobiliśmy to etapami. Po pierwsze wymienialiśmy bardzo długo korespondencję, nic z tego nie wynikało. Potem oni nas zaprosili na spotkanie, pojechaliśmy. Zobaczyli, że jesteśmy w miarę logiczni i powiedzieli, że w takim razie zapraszają nas na trening. My wspominając turniej, na który jeździmy do Niemiec, powiedzieliśmy, że dobrze się składa. Wyjedziemy dzień wcześniej, po całej nocy dzieci będą mogły potrenować z trenerami Borussii, dla nich to będzie duże wydarzenie. W ten sposób pierwsze cztery grupy trenowały w centrum treningowym z trenerami Borussii. Tak się zaczęło “- opowiadał Łukasz Sarbiewski.

Pierwsze wspólne projekty

Po pierwszych miesiącach niepewności obie strony rozpoczęły oficjalną współpracę. Niemcy niemalże od razu pomyśleli o dodatkowych projektach, które mogłyby przenieść kooperację na inne płaszczyzny. Dobrze się złożyło, ponieważ na Wilanowie otwierał się kompleks szkolny “Campusu WBS”, z którego obecnie korzysta WBS Warszawa (wcześniej szkoła podzielona była na trzy budynki – przyp. red.). Niemcy zostali zaproszeni i towarzyszyli otwarciu Polsko-Niemieckiej szkoły, przy okazji sprawdzając infrastrukturę i znów rozpoczynając pracę nad kolejnymi projektami. Sprawy posuwały się bardzo sprawnie naprzód, gdyż już niedługo po inauguracyjnym spotkaniu Borussia zorganizowała pierwszy kurs trenerski wspólnie z wilanowską akademią.

Kursy te przybierają formę kilkudniowych zgrupowań, w których uczestniczą trenerzy i przedstawiciele Borussii oraz WBS-u. Odbyły się już trzykrotnie, za każdym razem w dobrej atmosferze rozwoju i piłkarskiej edukacji. Mówienie o atmosferze nie jest tylko czczym gadaniem, co podkreślał Maciej Michalak, opisując nam, jak miło czas spędzali razem z przyjezdnymi po odbytych szkoleniach. “Współpraca z Borussią jest na tyle bliska, że jak przyjeżdżają tutaj trenerzy, to ustawiają sobie z naszymi siatkonogę. Tak było w tym roku w majówkę, także zdecydowanie fajnie to wygląda.”

Owoce Wilanowsko-Dortmundzkiej przyjaźni 

To, co również ważne, to świadomość sztabu trenerskiego, iż samą atmosferą nie da się zbudować trwałego sukcesu. Pracownicy WBS Warszawa wciąż podnoszą kwalifikacje, co umożliwia im właśnie współpraca z Borussią. Każdy z trenerów wilanowskiej akademii co najmniej raz pojawił się na obiektach BVB, a czterech z nich odbyło staż w klubie z Signal Iduna Park. “Nasz model treningowy opiera się na doświadczeniu trenerów licencjonowanych, którzy byli w Dortmundzie” – mówi w rozmowie z naszym portalem Michalak.

WBS
Akademia Piłkarska WBS Warszawa

Jeśli w Akademii WBS Warszawa ludzie dowiadują się czegoś nowego od swojego partnera sportowego, którym jest BVB, to możliwie szybko podejmowane są starania, aby dany aspekt wprowadzić w życie w wilanowskich warunkach. Przykładu takiej sytuacji nie trzeba szukać daleko. Gdy Maximilian Morawietz, 13-letni wychowanek warszawskiej akademii, przebywał na testach w Dortmundzie, towarzyszący mu kierownik działu sportowego Maciej Suszczyński zwrócił uwagę na wyjątkowe zaangażowanie zawodników w najprostszy trening. Owa pasja i oddanie młodych piłkarzy było efektem prowadzania punktacji dla każdego z ukształtowanych w obrębie grupy zespołów. Najbardziej zaangażowani chłopcy mieli okazję podawania piłek na meczu Borussii Dortmund.

Na Wilanowie gruszki na wierzbie nie rosną i nikt na jeden wieczór nie wyśle do Dortmundu kilku zawodników. Nie oznacza to jednak, że pomysłu zaczerpniętego ze skali makro nie można dostosować do skali mikro. “Rocznik 2007 na treningach nie gra już o nic, tylko o batony muesli. I chłopcy od razu są bardziej zaangażowani. Warto wprowadzać aspekty, które napędzają zdrową rywalizacją” – opowiada, obserwujący wszystko na co dzień, Michalak.

Łączy ich nie tylko szkolenie

Tak więc sukcesywnie, krok po kroku, zacieśniała się Polsko-Niemiecka współpraca. Panowie z Dortmundu zaczęli częściej zapraszać kolegów zza wschodniej granicy do siebie. Szerokie korzyści zbudowanej relacji wymieniał menadżer klubu z południa Warszawy. “W międzyczasie ja miałem możliwość pojechania na różnego rodzaju staże w administracji Borussii, zobaczenie jak klub z Zagłębia Ruhry funkcjonuje od środka. W ubiegłym roku udało się wysłać trzech trenerów, aby mogli odbyć intensywny staż”.

WBS
Akademia Piłkarska WBS Warszawa (na zdjęciu: Kierownik ds. Sportu Maciek Suszczyński z Maximillianem Morawietzem na testach w Borusii Dortmund)

Dodatkowo należy dołożyć do tego wszystkiego zaproszenie 13-letniego, przywołanego już dzisiaj, Maximiliana Morawca na testy w Borussii. Tudzież wykłady Michała Zioło, polskiego trenera pracującego w Dortmundzie na owych konferencjach w Polsce. W dodatku już niedotyczący szkolenia, lecz marketingu, projekt zorganizowany pod okiem Łukasza Sarbiewskiego, angażujący działaczy Borussii Dortmund dla absolwentów i studentów MBA na Uniwersytecie Warszawskim. Gdy się to wszystko zsumuje, pięć lat współpracy stawia dobre światło na przyszłość i rozwój nie tylko wilanowskiej, warszawskiej, ale i polskiej piłki. Z pewnością jest jeszcze wiele przestrzeni do zagospodarowania, która przy dobrym podejściu ludzi z pasją przerodzi się w coś jeszcze większego.

Zaangażowanie i pasja, czyli klucz do ciężkiej pracy

Zaangażowanie to cecha, która wzbudzana i wymagana jest na każdym kroku w wilanowskiej akademii. Nie tylko u dzieci, ale również u trenerów prowadzących grupy młodych adeptów futbolu. Wprowadzenie systemu punktacji i mierzalności, gdzie zliczany są aktywności trenerów poza treningami, mają zwiększać motywację i rozbudzać rywalizację także wśród trenerów. Punkty można dostać na przykład za udział w turniejach, w których partycypacja zależy w dużej mierze od woli samego trenera. Taki lekko korporacyjny system w grupie daje jeszcze większego kopa, o czym przekonywali trenerzy WBS Warszawa.

To właśnie juniorskie turnieje mają być przestrzenią, poza rozgrywkami ligowymi, do doskonalenia umiejętności młodych zawodników. Najczęściej kierunkiem wyjazdów są Niemcy, dzięki dobrym kontaktom całej akademii z piłkarską społecznością naszych zachodnich sąsiadów. “Drużyny dziewczęce jeździły do Wiednia na turniej pięć lat z rzędu, ale w tym roku organizator nie organizują tam turnieju i będziemy szukać czegoś innego. Z racji tego, że jesteśmy blisko szkoły niemieckiej, to orientujemy się głównie na Niemcy. Ja też robiłem w Niemczech kurs UEFA B, też mamy innego trenera, który robił, więc mamy dobre relacje i doświadczenie” – wyjaśniał Łukasz Sarbiewski.

Akademie muszą się rozwijać

Menadżer WBS Warszawa pytany o współpracę z innymi akademiami z miasta jasno zaprzeczał, jakoby jakakolwiek taka forma miała narodzić się w najbliższym czasie. Pomimo tego równie klarownie podkreślał, że zawsze stara się do konkurencji podchodzić przyjaźnie, bez żadnych zatargów. “Im więcej będzie tak dobrze zorganizowanych klubów, tym lepiej dla poziomu szkolenia w Warszawie, czy w Polsce” – podsumowywał.

WBS
Akademia Piłkarska WBS Warszawa

Jeżeli o innych akademiach mowa, nie można było obejść tematu nowego projektu PZPN-u, dotyczącego certyfikacji szkółek piłkarskich. “Przygotowujemy się, to jest dobry pomysł.” – usłyszeliśmy. Położony został jednak nacisk na ważny aspekt urealnienia aspektów ujętych w programie. Szczególnie odciążenia trenera z pracy administracyjnej, papierkowej. Wątpliwości wystąpiły, co do faktycznego stanu rzeczy, który często dla trenerów jest ciężki i obarcza ich całą dodatkową pracą, którą powinna zajmować się klubowa administracja, co zapewnione jest na Wilanowie. Przyznanie wysokiej oceny szkółce z mieszkalnej dzielnicy Warszawy może być w przyszłości dużą kartą przetargową dla rodzica, który stać będzie przed wyborem klubu dla swojej pociechy.

Plany na horyzoncie

Akademia WBS Warszawa ma jasne cele na najbliższe miesiące. Podtrzymać funkcjonowanie klubu na odpowiednim poziomie. Wynajmowana infrastruktura wskoczyła w ostatnim czasie na zadowalający poziom i jak powiedział nam menadżer akademii Łukasz Sarbiewski, głównym celem będzie jej utrzymanie, tak, aby zapewnić dobre warunki pracy dla trenerów. Od tego sezonu udało nam się pozyskać drugie pełnowymiarowe boisko dla najstarszych grup treningowych i wynajęliśmy rekordową liczbę boisk pod balonem. “Trenerzy potrzebują tylko czasu, bo to są gigantyczni pasjonaci, którzy kochają to, co robią” – mówił Sarbiewski.

Jeśli chodzi o aspekty, których rozwój jest aktywnie i na bieżąco planowany, menadżer WBS Warszawa mówił przede wszystkim o powiększeniu liczby zespołów występujących w mazowieckich rozgrywkach. Wiosną wystartuje kolejny rocznik. Już teraz na Wilanowie trenuje 19 drużyn chłopięcych i dwie dziewczęce, juniorki młodsze i starsze. Dodatkowo w planach nie mogło zabraknąć elementu współpracy z niemieckim potentatem. “Chcemy jeszcze bardziej sformalizować współpracę z Borussią i czerpać dalej od nich “know how”, bo mamy dobrą relację, ale ja zawsze uważam, że może być lepsza” – podsumował plany Łukasz Sarbiewski. Można zatem przypuszczać, że o Akademii Piłkarskiej WBS Warszawa jeszcze nie raz przyjdzie nam usłyszeć. Intensyfikacja obecności wielkiej piłki na Wilanowie może nastąpić równie szybko, co i niespodziewanie. Choć prawdę mówiąc, dla nas nie będzie to żadnym zaskoczeniem.


Autorzy: Jeremi Angowski i Michał Grzela