Raka
fot. FB Motor Lublin

#PlebiscytMF wchodzi w decydującą fazę. Po wyłonieniu finałowej trójki czas na ostateczny etap, w którym spośród pozostałych zostanie wybrany zwycięzca. Pora więc bliżej przedstawić czytelnikom każdego z nominowanych. Jaki był rok 2018 dla Szymona Raka?

Szymon Rak do Lublina trafił w sierpniu 2017 roku z juniorskiej ekipy Stali Mielec. Pierwsze futbolowe kroki stawiał w Dublerze Opole Lubelskie, gdzie to właśnie wypatrzyli go Mielczanie. Co ciekawe, Rak w swoim rodzimym zespole występował pod okiem Tomasza Jasika, obecnego szkoleniowca juniorów starszych “Motorowców”. Napastnik szybko zaskarbił sobie sympatię w Lublinie, gdyż już trzy miesiące po przyjściu do klubu podpisał profesjonalny kontrakt, który przedłużył w lipcu poprzedniego roku. Debiut w trzeciej lidze zaliczył zaledwie kilka tygodni po transferze ze Stali. Warto zaznaczyć, że w swoim pierwszym oficjalnym występie zdobył gola po wejściu z ławki.

Wybrany do najlepszej trójki Rak odznacza się głównie ponadprzeciętną szybkością, ma jedne z najlepszych wyników nawet w seniorskiej ekipie. Ponadto dynamicznym prowadzeniem piłki, zwinnością, dryblingiem oraz skutecznym wykonywaniem rzutów karnych. Gra na pozycji środkowego napastnika, czasami skrzydłowego. Trener juniorów starszych Motoru Tomasz Jasik chwalił podopiecznego za bycie bardzo ważnym elementem lubelskiej układanki.

“Bez niego grało nam się zdecydowanie trudniej. To jest charakterny chłopak, często strzela bardzo ważne bramki” – komentował szkoleniowiec. W dodatku według Jasika w minionym roku Szymona Raka trzeba wyróżnić przede wszystkim za wysoką skuteczność, która jak wiadomo, przełożyła się na wyniki zarówno zespołu juniorskiego, jak i seniorskiego. “Szymon jest jednym z kapitanów, jest liderem tej drużyny” – podkreślał wartość zawodnika opiekun juniorów starszych.

Dla świeżo upieczonego 19-latka poprzedni kalendarzowy rok był niezaprzeczalnie najlepszym w dotychczasowej przygodzie z piłką. Świetna gra w Centralnej Lidze Juniorów, wyżej chwalona skuteczność, efektywność oraz utrzymanie Motoru Lublin w juniorskiej elicie kraju. Gdy spojrzymy na suche statystyki, być może trochę ostudzimy nastroje. W 2018 roku bowiem Szymon Rak w 39 spotkaniach zdobył (nie licząc okręgowego Pucharu Polski) 19 bramek i dołożył do tego dwie asysty.

Imię i nazwisko: Szymon Rak
Data urodzenia: 01.01.2000
Klub macierzysty: Dubler Opole Lubelskie
Obecny klub: Motor Lublin
Pozycja: Środkowy napastnik/Skrzydłowy (CLJ/3. Liga)

Jeśli natomiast rozłożymy wyczyny wychowanka Dublera na czynniki pierwsze, a właściwie na rozegrane minuty, wygląda już to zdecydowanie lepiej. W pierwszym półroczu w seniorskim zespole rozegrał 150 minut i strzelił jedną bramkę, wszystko po wejściach z ławki. W drugiej części 2018 roku na boisku przebywał 260 minut i okrasił ten czas czterema golami. Tak więc, aby zdobyć gola w 3. lidze, Rak potrzebował na to średnio zaledwie 65 minut na murawie.

Liczby z Centralnej Ligi Juniorów napawają większym optymizmem. 21 spotkań i 15 trafień w minionym roku. Choć odstają one nieco od najlepszych snajperów ligi, należy wziąć poprawkę na to, jak gra i ustawia się zespół Tomasza Jasika. Motor w CLJ opiera się głównie na grze defensywnej i priorytetem dla Lublinian jest raczej szczelna defensywa, aniżeli efektowna ofensywa. Sporym zaskoczeniem było więc utrzymanie Motoru w CLJ, a dodajmy, że w poprzednim sezonie tylko 6 z 16 ekip grupy wschodniej dostąpiło tego zaszczytu.

Dla Szymona szczególnie początek ostatniego roku był wyjątkowy, ponieważ w styczniu dostał pierwsze powołanie do kadry narodowej. Z orzełkiem na piersi w kadrze U-18 wystąpił trzykrotnie, w spotkaniach z Czechami, Norwegią oraz Rumunią. W ostatnich tygodniach roku również nie próżnował, zaliczając testy w I-ligowym Rakowie Częstochowa. Spore zainteresowanie zawodnikiem wykazują zespoły z I czy II ligi. Jednak jak zapewniał trener drużyny CLJ U-18, jeśli nie pojawi się atrakcyjna i konkretna oferta, Rak najbliższe półrocze spędzi w Lublinie.

ZOBACZ SYLWETKĘ SEBASTIANA STRÓZIKA Z CRACOVII, KLIKAJĄC TUTAJ!

O miano najlepszego zawodnika CLJ 2018 roku rywalizują również Hubert Sobol z Lecha Poznań oraz Sebastian Strózik z Cracovii.


Przypominamy zasady procentowego rozłożenia głosów:

35% – redakcja MłodzieżowyFutbol.pl
35% – ankietowani związani z CLJ
30% – czytelnicy