sobol, sobola
poznan.wyborcza.pl

Przybliżyliśmy już dla Was sylwetki Sebastiana Strózika z Cracovii i Szymona Raka z Motoru Lublin. Pora na przedstawienie ostatniego z trójki nominowanych zawodników do #PlebiscytMF, napastnika Lecha Poznań i postrachu wielkopolskich boisk Huberta Sobola. Jak 18-latek wypadł w 2018 roku?

Hubert akademię Kolejorza zasilił w wieku 15 lat. Początkowo było to tylko wypożyczenie, jednak po bardzo dobrym roku napastnik związał się z Biało-Niebieskimi na stałe. Jego pierwszym klubem w piłkarskiej karierze był DKS Dobre Miasto. Małe miasteczko położone w woj. warmińsko-mazurskim od Poznania oddalone jest o ponad 350 kilometrów, więc młodego zawodnika czekała spora przeprowadzka.

W swoim debiutanckim sezonie w Centralnej Lidze Juniorów został z miejsca jednym z najlepszych piłkarzy w całej lidze. Szczególnie imponował skutecznością w ataku – rozegrał 18 meczów, w których zdobył 15 bramek. Było to jeszcze przed reformą rozgrywek, więc po pierwszej fazie sezonu, drużynę Lecha czekały finały o Mistrzostwo Polski juniorów starszych. W półfinale trafili jednak na drużynę “Wojskowych”, która odprawiła ich z kwitkiem do domu. Dramaturgia tego dwumeczu była jednak całkiem spora i zabrakło naprawdę niewiele, żeby to Kolejorz zameldował się w finale.

Imię i nazwisko: Hubert Sobol
Data urodzenia: 25.06.2000
Klub Macierzysty: DKS Dobre Miasto
Obecny klub: Lech Poznań
Pozycja: Napastnik

Jeśli tamten sezon miał bardzo dobry, to następny mógł uznać za wręcz genialny. Tytuł króla strzelców rozgrywek (mógł zdobyć znacznie więcej bramek, ale zaczął występować w III lidze – przyp. red.) mistrzostwo w CLJ, a w dodatku premierowe występy w dorosłym futbolu. Kluczowa była także jego gra w fazie finałowej rozgrywek juniorskich. W każdym z czterech meczów zdobywał bramkę i w dużym stopniu przyczynił się do tego, że to Lech mógł wznieść w górę puchar za miniony sezon. Jego rok 2018 w liczbach wyglądał bardzo dobrze – 30 spotkań i 24 bramki. Każdy młody napastnik w Polsce może mu pozazdrościć takich wyników.

Dobra gra zaprocentowała nie tylko awansem z CLJ do III ligi, ale także debiutem w Ekstraklasie. Adam Nawałka od początku swojej pracy w klubie przy ul. Bułgarskiej bacznie monitorował sytuacje młodych zawodników i kwestią czasu pozostawało, kiedy Hubert doczeka się debiutu w tych rozgrywkach. Moment ten nadszedł w ostatnim spotkaniu jesieni z Wisłą Kraków. Co prawda na boisku zameldował się dopiero w samej końcówce, ale była to swoista nagroda za dobre występy, jakie prezentował przez cały miniony rok.

Sobol ma dopiero 18 lat, a na karku już niemałe sukcesy, które z czasem powinny się przerodzić na coraz śmielsze kroki w profesjonalnym futbolu. Młody napastnik jest także etatowym młodzieżowym reprezentantem Polski. W zeszłym roku zadebiutował w kadrze do lat 19, w której zdołał wystąpić do tej pory sześć razy. Swoją dobrą formą w ubiegłym roku zasłużenie znalazł się w trójce najlepszych piłkarzy naszego plebiscytu.

ZOBACZ SYLWETKĘ SZYMONA RAKA, KLIKAJĄC TUTAJ!

O miano najlepszego zawodnika CLJ 2018 roku rywalizują także Szymon Rak z Motoru Lublin oraz Sebastian Strózik z Cracovii.


Przypominamy zasady procentowego rozłożenia głosów:

35% – redakcja Młodzieżowy Futbol
35% – ankietowani związani z CLJ
30% – czytelnicy