Buksy, Paluszek
Michał Grzela

Dwa tygodnie temu wraz z zespołem Śląska Wrocław świętował wicemistrzostwo Polski w kategorii juniora starszego. Dziś Aleksander Paluszek jest już zawodnikiem zabrzańskiego Górnika. “Decyzje podjąłem po zakończeniu sezonu” – przyznaje w rozmowie z MF 18-latek. 

W sezonie 18/19 Centralnej Ligi Juniorów Paluszek wystąpił w 27 meczach i zdobył 10 bramek. Jego odejście ze Śląska można bez dwóch zdań rozpatrywać jako niespodzianką wcale niemałego kalibru. Trzeba jednak podkreślić, że nikt we Wrocławiu nie wskazał mu drogi do wyjścia. Reprezentant Polski do lat 18 sam zdecydował, iż nie skorzysta z możliwości przedłużenia kontraktu z WKS-em. Swój wybór argumentował  lepszą perspektywą dalszego rozwoju oraz wiarą w to, co zastał w Zabrzu. “Po wielu rozmowach z członkami zarządu Górnika przekonałem się zarówno do samej polityki klubu, jak i całego projektu. Bardzo podoba mi się to, że stawiają na młodzież, ale też to, że jest to klub z wielką historią i wspaniałymi kibicami” – opowiada Paluszek.

CLJ U-17: SZALONY PÓŁFINAŁ WE WRONKACH! LECH CZY KORONA – KTO ZAGRA O TYTUŁ MISTRZOWSKI?

Podobną narrację da się usłyszeć w wypowiedziach prezesa Górnika Bartosza Sarnowskiego. “Jego przyjście (Aleksandra Paluszka – przyp. red.) dowodzi, że nie zbaczamy z kursu i dalej chcemy pracować z młodymi piłkarzami. Wierzę, że Aleksander systematycznie będzie się rozwijał, a w przyszłości Górnik będzie miał z niego wiele pożytku” – mówi Sarnowski na łamach oficjalnych mediów klubu z Zabrza. 

Górnik czaił się na Paluszka już od jakiegoś czasu. Baczna obserwacja ze strony przedstawicieli śląskiej ekipy również wpłynęła na ostateczną decyzję młodego obrońcy. “Górnik obserwował mnie już dłuższy czas. Był to jeden z czynników, który skłonił mnie do przyjścia właśnie tutaj” – mówi Paluszek. Stoper nie ukrywa, że pojawiły się zapytania ze strony innych klubów, choć sam nie wie, z jakich dokładnie. “Tą kwestią zajmują się moi menagerzy. Ja mam być skoncentrowany tylko na piłce” – deklaruje były już zawodnik Śląska.

Jedynie pieniądze, jakie wpłyną na konta Śląska w związku z transferem Paluszka, to ekwiwalent za wyszkolenie, który Górnik jest zobowiązany zapłacić. Z nowym klubem 18-latek podpisał kontrakt 2+1. Najbliższe miesiące, poczynając od obozu przygotowawczego do nowego sezonu, Paluszek spędzi pod czujnym okiem sztabu pierwszej drużyny Górnika na czele z trenerem Marcinem Broszem. Do kadry meczowej daleka droga, ale sam zawodnik zdaje się gotowy na nowe wyzwania. “Mam nadzieję, że dzięki ciężkiej pracy będę dostawał jak najwięcej szans, które chcę wykorzystać jak najlepiej” – zakończył gracz “Trójkolorowych”.