plan
prosportowy.pl

Legia Warszawa, Pogoń Szczecin i Cracovia wybudują nowe bazy treningowe. Polskie kluby w końcu przejrzały na oczy. Kilka postanowiło przeznaczyć środki na inwestycję w kluczową w nowoczesnym futbolu infrastrukturę.

Na polskie kluby spadł ostatnio ulewny deszcz porażek w Europie. Nasza liga ewidentnie traci na jakości. Wyróżniający się piłkarze po jednej dobrej rundzie mają o wiele lepsze oferty z zagranicy. Dużo mówi się również o szkoleniu młodzieży, które biorąc pod uwagę systemowość, w Polsce jest na niskim poziomie. W mediach oraz w kuluarach coraz więcej słyszy się o stawianiu na polską młodzież. Największe kluby biorą sprawy w swoje ręce i nie czekają na odgórne zmiany.

Na kiepski stan rzeczy naszej ligowej piłki złożyły się lata zaniedbań. Mierność ostatnich dwóch sezonów to efekt krótkowzrocznej polityki klubów i bierności związku kontynuowanych od wielu lat. Mimo gwiazd biegających w koszulce z orłem na piersi, niedobór piłkarskiej “klasy średniej” widać w Polsce gołym okiem. Jednak problem zauważyli już niemal wszyscy. PZPN wprowadza zmiany w postaci reform w CLJ, wprowadzenia programu Certyfikacji szkółek, inicjatywy Talent Pro czy przepisu o obowiązkowej grze młodzieżowca. Brakuje natomiast wciąż związkowego planu na kompleksowe szkolenie.

“WOLAŁAM BIEGAĆ, NIŻ BAWIĆ SIĘ LALKAMI” – PRZECZYTAJ WYWIAD Z 17-LETNIĄ PIŁKARKĄ

Kluby z Ekstraklasy mogą się niecierpliwić, co za tym idzie, naturalnie to one muszą wykonać pewne kroki w kierunku poprawy szkolenia. W niektórych zespołach widać kiełkujące zmiany, ale wciąż brakuje dwóch podstawowych filarów, aby proces szkolenia “uprofesjonalnić”. Kluby na zachodzie już dawno wybudowały sobie bazy treningowe za miliony euro. Co chyba ważniejsze, wykształciły fachowców, którzy wiedzę przeniosą na swoich podopiecznych, edukując trenerów i tworząc ludzi z innowacyjnym pomysłem na futbol.

Niestety, w futbolu nie można nigdy stać w miejscu. Piłka nożna stała się biznesem, a więc jeśli chce się osiągać sukcesy, potrzeba inwestycji. Co prawda w naszym kraju poczyniono kroki, by z zewnątrz wszystko wyglądało, jak należy. Nasza liga opakowaniem przypomina smacznego cukierka, który jednak w środku jest nieco przeterminowany, można nawet powiedzieć lekko spleśniały. Za maską pięknych, nowoczesnych stadionów kryje się przeciętność, w którą polski futbol wpadł jak w bagno.

Promyczki nadziei

Co by nie było tak źle i przygnębiająco, wartość ligi wciąż rośnie. Na około 37 milionowy kraj wciąż są duże rezerwy. “Wystarczy tylko” przekierować środki na rozwój. Kilka promyczków nadziei w ostatnim czasie przebiło się przez gęste chmury szarej piłkarskiej rzeczywistości nad Wisłą. Trzy kluby, o których mowa na początku, wybudują bazy treningowe z prawdziwego zdarzenia. Legia oraz Pogoń Szczecin już zatwierdziły formalności, Cracovia jest blisko, na pierwsze efekty przyjdzie nam czekać do drugiego kwartału 2020 roku. Cała trójka budowę baz planowała już od kilku lat. Kluby długo starały się o dofinansowania oraz znalezienie odpowiednich terenów.

Legia Training Center

Choć najpóźniej rozpoczęcie prac ogłosiła Legia, jej centrum treningowe w Grodzisku Mazowieckim ma powstać najszybciej. 2 kwietnia na miejscu budowy pojawiły się koparki, budowa więc ma potrwać około 14 miesięcy. Legia do dyspozycji będzie miała pięć boisk z naturalną trawą oraz jedno ze sztuczną nawierzchnią przykrywane balonem na zimę. W ośrodku znajdzie się również kompleks klubowych budynków sportowych, bursa oraz centrum badawczo-rozwojowe “LegiaLab”. Łączny koszt inwestycji wyniesie 80 milionów złotych. 11 milionów złotych przeznaczyło na dofinansowanie budowy Ministerstwo Sportu i Turystyki.

bazy
fot. Legia.com

Nowe centrum będzie domem dla seniorskich drużyn Legii oraz najstarszych ekip akademii. Legia dumnie nazywa swój przyszły ośrodek najnowocześniejszym w Polsce. Wiele osób może zapytać, dlaczego najbogatszy klub w Polsce tak późno bierze się za budowę porządnego centrum treningowego? Na pewno role grała sprawa doboru miejsca, dofinansowania, a jak wiadomo, Legii często nie po drodze z samorządowcami. W dodatku każdy, gdy słyszy “Legia”, od razu zwiększa wymagania finansowe. Jednak to zapewne czubek góry lodowej. W każdym razie to w tym momencie zupełnie nie istotne, ponieważ wszystko wskazuje na to, że przeprowadzka tuż tuż.

Cracovia również buduje

W podobnym terminie ma się ukończyć budowa ośrodka treningowego Cracovii. “Pasy” przeniosą się do Rącznej, około 15 kilometrów od stadionu przy Kałuży. Ośrodek będzie składał się z pięciu boisk trawiastych z oświetleniem i systemem nawadniania, oraz dwóch pełnowymiarowych sztucznych, jednego zadaszonego. W budynku sportowym znajdzie się również centrum badawcze, Cracovia najprawdopodobniej zawiąże współprace z krakowskim AWF-em. Przetarg, który wyłoni wykonawcę, jest zaplanowany na początek kwietnia. Nie wiadomo na razie, jaki będzie całkowity koszt inwestycji. Rządowe dofinansowanie oscyluje w kwocie 8 milionów złotych.

bazy
fot. Cracovia

Nowa baza to duży przełom dla Cracovii, która czasem juniorskie mecze rozgrywa na obiekcie Garbarni Kraków. Infrastruktura ma zapewnić swobodny rozwój projektu kierowanego przez Michała Probierza, trenera i wiceprezesa Cracovii. Prace nad zorganizowaniem środków i zrealizowaniem projektu trwają już od kilku lat. W ostatnich tygodniach przetarg został przeniesiony, jednak wiele wskazuje na to, że już lada moment wszelkie formalności się zakończą.

Pełna rewolta w Szczecinie

Rodzynkiem spośród trzech wymienionych projektów jest Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży, które ma powstać równolegle z nowym stadionem Pogoni Szczecin. Prace nad gruntowną przebudową obiektu zostały rozpoczęte na początku marca. Obok stadionu znajdzie się sześć boisk treningowych. Trzy z nich z nawierzchnią hybrydową, jedno pod balonem. Łączny koszt budowy całego centrum sportowego wyniesie 364 miliony złotych, z czego 261 milionów zajmie budowa stadionu. Będzie to więc najdroższy kompleks spośród trzech nowo-powstałych baz Legii, Cracovii i Pogoni.

bazy
fot. Wyborcza Szczecin

Pogoń odważnie inwestuje w akademie. Już teraz w zespole jest miejsce dla wielu wychowanków. Szczecińską akademię uznaję się za jedną z najlepszych w Polsce. Młodzi zawodnicy coraz częściej patrzą w stronę zachodniej Polski, idąc choćby za przykładem Walukiewicza, dla którego zmiana klubu okazała się “strzałem w dziesiątkę”. W przyszłości klub ma się opierać na piłkarzach ukształtowanych w Szczecinie. Rozbudowa bazy ma być kolejnym krokiem w kierunku projektu wielkiej Pogoni.

Kilka mniejszych prób

Na mniejszą skalę, choć plany są także we Wrocławiu i w Gdyni. W trójmieście na razie działacze przebąkują coś o bazie z prawdziwego zdarzenia dla Arki, jednak to na razie tylko odległe plany. Śląsk za to otrzymał już dofinansowanie od miasta rzędu 10 milionów złotych na rozbudowę kompleksu przy Oporowskiej. Obok już istniejącego stadionu ma powstać drugie boisko, które będzie służyło akademii. Jagiellonia również buduje małą bazę z dwoma boiskami, ale w Białymstoku to raczej konieczność, która już długo wcześniej powinna być zrealizowana. Przy projektach Legii, Pogoni i Cracovii wygląda to na kosmetyczne tylko zmiany, ale zawsze jest to krok do przodu dla tych zespołów.

Wciąż wiele ekstraklasowych zespołów nie ma porządnych centrów treningowych. Środki na infrastrukturę poszły na stadiony, na które w tym sezonie mało kto chodzi. Nie mówiąc już o przepłacanych piłkarzach. Jednak jak widać, kilka promyków nadziei na lepsze jutro się przebiło, teraz czas jeszcze zastanowić się nad tym, czy obecny system i cała trenerska koniunktura jest na odpowiednim poziomie. Tu również przebija się kilka promyczków, ale wciąż niebo jest raczej zachmurzone, zostawiając pod powłoką szaroburą rzeczywistość polskiego futbolu.