Burkińczyk
firstorderhistorians.com

Ajax Amsterdam szykuje już drużynę na kolejny sezon. Niewykluczone, że już w tym okienku transferowym stracą Justina Kluiverta i Davida Neresa, dwóch młodych utalentowanych piłkarzy. W Ajaksie jednak szybko potrafią znaleźć nowych potencjalnych następców. Czy takim zawodnikiem będzie 19-letni Burkińczyk, Hassane Bande?

Hassane Bande do Europy trafił latem zeszłego roku z rodzimego klubu Salitas. Swoją przygodę z europejską piłką rozpoczął w Belgii – SV Mechelen. Na boisku występuje najczęściej na lewym skrzydle. W tym (debiutanckim) sezonie Jupiler Pro League rozegrał 25 spotkań i strzelił 11 bramek. Burkińczyk związał się z Ajaksem pięcioletnim kontraktem już w grudniu! Klub z Holandii jak najszybciej chciał “zaklepać” Bande, gdyż wiedzieli, że latem może się po niego zgłosić więcej klubów. Mechelen zarobi na Bande ponad 8 milionów euro!

Pierwszą połowę sezonu 2017/18 Hassane Bande miał niesamowitą. Wszedł z “buta” do Jupiler Pro League. Nikomu nieznany wcześniej chłopak z Burkina Faso zachwycał kibiców i strzelał gola za golem dla Mechelen. Jego kariera nabrała niesamowitego tempa, jeszcze na początku roku 2017 grał przecież w lidze Burkina Faso! Świetna forma w Mechelen zaowocował powołaniem do seniorskiej kadry narodowej Burkina Faso i debiutem w el. do Mistrzostw Świata w spotkaniu z Republiką Nowego Przylądka 4:0. Dla “Ogierów” zagrał do tej pory w 3. spotkaniach. Na początku grudnia miał już na swoim koncie 8 ligowych trafień! Jego znakomitą formę dostrzegli skauci Ajaksu i od razu zdecydowano zaproponować młodemu piłkarzowi kontrakt.

Druga część sezonu już nie była tak kapitalna w jego wykonaniu, jak pierwsza. Zwolnił z tempa, jak cala drużyna Mechelen, która ostatecznie w tabeli belgijskiej ekstraklasy zajęła ostatnie miejsce i spadła do Proximus Legaue (drugi poziom rozgrywkowy). Czy Ajaksowi ten transfer, również w przyszłości się spłaci?