Startuje CLJ U-18! (Zapowiedź pierwszej kolejki)

0
153

Już za chwilę, a dokładnie dwa dni polska juniorska śmietanka rozpocznie rozgrywki w sezonie 2018/19. Pierwsza kolejka tuż tuż, a więc przed państwem krótka zapowiedź tego, co czeka nas w najbliższy weekend.

Zmian pomiędzy rozgrywkami było co niemiara, a wymiana pokoleniowa jak co roku wyłoni nowych niespodziewanych faworytów rozgrywek. W tym roku jednak będzie na domiar szczególnie. Obniżenie wieku juniora i scentralizowanie rozgrywek przez PZPN kompletnie zmieni postać ligi. Spotkania z pewnością będą toczyć się na wyższym poziomie. Jednak teraz presja będzie już na pewno mniejsza niż w ostatnim sezonie, biorąc pod uwagę fakt liczby drużyn promowanych utrzymaniem. Tak czy siak, dla nas, prawdziwych pasjonatów, CLJ zawsze będzie ciekawa, emocjonująca i warta naszej uwagi.

Pierwsza kolejka inaugurująca ligę zawsze ma szczególny smaczek. Z większym zaciekawieniem patrzy się na spotkania beniaminków, od mistrza oczekuje pewnej wygranej oraz szuka świeżych perełek do wyłonienia. Nie inaczej będzie w pierwszy sierpniowy weekend, w którym to chociażby po raz pierwszy w tej kategorii wiekowej na najwyższym szczeblu zagra Escola.

przepis
Mapa zespołów CLJ sezonu 18/19
PZPN/ Łączy Nas Piłka

Zacznijmy więc od spotkań beniaminków. W zasadzie żaden z nowych zespołów nie będzie miał łatwego podejścia. Elana Toruń podejmie na wyjeździe szczecińską Pogoń. Trzecie miejsce “Portowców” w grupie zachodniej robi wrażenie. To oni więc będą zdecydowanym faworytem tego pojedynku, zważając także na fakt, iż zauważalna w tej ekipie jest ciągłość piłkarskiego poziomu wśród młodszych roczników. Drugi z beniaminków w przeszłości mierzył się już w najwyższej klasie juniorskiej rozgrywek, a więc można mówić o doświadczeniu w klubie. GKS Bełchatów zagości na obiekcie Korony Kielce, a więc drużyny, która w zeszłym roku pewnie utrzymała się we wschodniej dywizji. Tu szansę są bardziej wyrównane, z korzyścią jednak w stronę piłkarzy Marka Mierzwy.

Najgłośniejsza z nowych “twarzy”, Escola Varsovia zmierzy się na białołęckim obiekcie z fenomenem ubiegłego sezonu, Arką Gdynia. Escola w przedsezonowych sparingach nie raz pokazała, że potrafi postawić się naprawdę dobrym drużynom, do tego uskuteczniając swój ofensywny styl gry. Dlatego z oceną możliwości obu ekip powstrzymam się do czasu spotkania i wydaje mi się, iż tu również mecz może potoczyć się z korzyścią dla obu stron. Ostatni z beniaminków – Ruch Chorzów – opuści pierwszą kolejkę z uwagi na przełożenie ich spotkania z Górnikiem Zabrze na nową data 29 sierpnia.

W poszukiwaniu hitów

Skupmy się teraz na najlepszych, czyli komu przyjdzie zagrać na inaugurację z ubiegło-sezonowymi finalistami. Legia w pierwszej serii gier podejmie Motor Lublin. Zeszłoroczny szlagier tym razem może nie zaskoczyć, ponieważ to Legioniści, patrząc na przygotowania do nowej rundy, dysponują przed nowym sezonem większą siłą ognia. Jako prawdziwy hit zapowiada się konfrontacja Lecha Poznań z Jagiellonią Białystok. Co prawda miejsce końcowe Jagi w zeszłych rozgrywkach nie wywoła u piłkarzy “Kolejorza” zwiększonego szacunku, ale mając na uwadze odmłodzenie składu, nie można nie bać się piłkarzy obecnego mistrza Polski w kategorii U-17. Wielu zawodników przecież nie będzie już grało w tej samej kategorii wiekowej, lecz już kategorię wyżej. Co do Lecha, tu należy przypomnieć sobie konsekwencje w szkoleniu i osiągi poszczególnych roczników co samo nasuwa wnioski.

Terminarz nowej CLJ U-18 już znany!
Terminarz nowej CLJ U-18 już znany!

Mamy już absolutne “meczycho”, ale nikt nie zamierza spuszczać z tonu. Jeśli chodzi o ostatnich finalistów, w tym spotkaniu upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu. A nawet trzy. Zobaczymy bowiem powtórkę czerwcowego półfinału CLJ. Śląsk przy Oporowskiej ponownie w tak krótkim czasie “rzuci rękawice” Cracovii. Mogę się mylić, ale czuję, że to Śląsk będzie minimalnym faworytem tego meczu. Jednakże nie będzie osoby, którą zdziwi wygrana “Pasów”. W końcu nie bez powodu w zeszłym sezonie mówiono o “efekcie Probierza” w grze juniorów starszych Cracovii.

Ostatnim spotkaniem, któremu się przyjrzymy, będzie pojedynek Wisły Kraków z Zagłębiem Lubin. I tu spore znaczenie może mieć poprzednia ligowa kampania. Gdy Lubinianie byli już pewni utrzymania, Wisła dopiero wjeżdżała na ostatnią prostą wyścigu o ligowy byt. Co za tym idzie? Zagłębie mogło spokojnie dawać szansę na ogranie młodszym, perspektywicznym zawodnikom, gdy “Biała Gwiazda” zmuszona była w każdym meczu rzucać wszystko, co ma najlepsze w swoich szeregach. Łącząc ten fakt z sukcesami młodszych kolegów z Zagłębia, jako faworyta tego spotkania typuję “Miedziowych”.

Przed nami zupełnie nowy sezon

Miniony sezon minął pod znakiem okresu przejściowego i niewyobrażalnej presji. Czy to oznacza, że ten będzie gorszy i mniej emocjonujący? Absolutnie nie. Najbliższe rozgrywki upłyną nam równie szybko, emocjonująco i ciekawie, a to sprawą obniżenia wieku, ale przede wszystkim połączenia obu grup. To będzie ten sezon, w którym rozpoczniemy wartościowanie zachodzącym zmian w organizacji juniorskiego futbolu w Polsce. Dodatkowo, spotkanie, które w zeszłym sezonie nazwalibyśmy hitem czy szlagierem, w obecnych rozgrywkach będzie nam podawane co tydzień. Nie pozostaje więc nic innego, jak czekać w ogromnej niecierpliwości na pierwszy gwizdek, rozpoczynający sezon 2018/19.