Piłkarz dostaje szansę, olimpia
Zdjęcie: Konrad Kustroń

Chciałbym wierzyć w to, że poty przelane na treningu, nieziemski talent piłkarski czy żelazna samodyscyplina pozwolą młodemu piłkarzowi na wybicie się spośród tysięcy zawodników walczących w okręgówkach czy IV ligach. Realia są niestety inne. Emil Kot i Mariusz Dąbrowski dzięki inicjatywie Ty Też Masz Szansę! już trzeci raz otwierają zawodnikom bramy do świata tego większego futbolu.

90 minut szansy

Emocje trochę już opadły. Zawodnicy pewnie już zregenerowali się po niecodziennym meczu – a właśnie taki miał miejsce 24 czerwca na boisku Escola Varsovia na warszawskim Tarchominie. Z perspektywy nieświadomego widza – wszystko wyglądało jak zwykły sparing pomiędzy zebranymi na szybko drużynami w Czarnych i Żółtych trykotach. Mecz o pietruszkę. Dla wtajemniczonych wszystko było jasne – to była rozgrywka o skok parę stopni wyżej na futbolowej drabinie. 90 minut, które być może zaważyło na dalszej karierze niektórych uczestników.

Zdjęcie: Konrad Kustroń

Z A-klasy też można!

Emil Kot i Mariusz Dąbrowski stworzyli coś naprawdę wartościowego. W dobie rekordów transferowych i profesjonalnych szkółek wielkich klubów poszli pod prąd. Dzięki zespołowi skautów działających na terenie całej Polski stworzyli możliwość wybicia się zawodnikom z rozgrywek, na których obserwatorzy bywają rzadko. O ile w ogóle. Piłkarskie talenty zostały zaproszone na mecz wprost z III i IV ligi, znaleźli się tutaj także przedstawiciele okręgówki czy A-klasy. Zawodnicy z roczników 1997 – 1999 uformowani zostali w dwie drużyny – Żółtych i Czarnych i zmierzyli się ze sobą na boisku Escoli. Przed wejściem na murawę uczestnicy Ty Też masz Szansę! mieli okazję skorzystać z treningu mentalnego zorganizowanego przez naszego partnera z eduSport – Konrada Czapeczkę.

Michał Jonczyk (również eduSport) zaprezentował zawodnikom ofertę, którą sygnujemy logiem Młodzieżowego Futbolu – Road2Progress, pomagającą zawodnikom w ocenie swojego potencjału sportowego i zaplanowaniu kariery (szczegóły oferty wkrótce). Wybrani zawodnicy otrzymali także do przetestowania sensory od First11. Później byliśmy świadkami 90 minut emocji i sportowej walki. Mecz miał dobre tempo, zawodnicy, mimo tego, że nie grają ze sobą na co dzień, dobrze rozumieli się na boisku. Motywacji dodawał fakt, że na boisku oglądali ich obserwatorzy z m. in. Korony Kielce, Górnika Łęczna, ŁKS-u, Widzewa Łódź czy Ursusa Warszawa, a także wielu przedstawicieli agencji menadżerskich. Firmy całkiem solidne, prawda? Zapytacie pewnie – ile kosztowało otrzymanie takiej szansy?

gra o szansę
Zdjęcie: Konrad Kustroń

Pieniądze jednak to nie wszystko…

Zupełnie nic. Test-mecz Ty Też Masz Szansę! ma charakter nieodpłatny. Jak mówił sam Emil w wywiadzie z Młodzieżowym Futbolem: od samego początku założenie było takie, żeby zawodnicy za to nie płacili. Wraz z Mariuszem stwierdziliśmy, że to nie może być tak, że ktoś musi płacić za otrzymanie szansy. Jak wiemy, sytuacja materialna w życiu jest różna – nie każdego stać na zapłacenie stu czy dwustu złotych za test-mecz, a dodatkowo opłacenie transportu do Warszawy, być może hotel (…). W końcu, dzięki pomocy naszych sponsorów,  udało nam się zorganizować trzecią edycję zupełnie za darmo. Zawodnicy nie płacą nic – wystarczy być tylko wskazanym przez nas i zaproszonym na test-mecz. To dość rzadko spotykane zjawisko – kiedy rozwój młodych zawodników góruje nad czystą kalkulacją. Szacunek za zdrowe podejście do młodzieżowej piłki Ty Też Masz Szansę!

Czekamy ze zniecierpliwieniem na dalszy rozwój wydarzeń!

Składy drużyn

Żółci:

 1. Tomasz Pawlikowski / 1998/ MKS Ciechanów/ 4. liga
 2. Filip Rogoziński / 1997 / MKS Busko Zdrój / 4. liga
 3. Dawid Świder / 1998 / Pogoń Oleśnica / juniorzy
 4. Paweł Zabrocki / 1998 /Znicz Biała Piska / 4 liga – bramka: 16′
 5. Kacper Poraziński / 1999 / Nadnarwianka Pułtusk / LO
 6. Mateusz Kułak / 1997 / Rominta Gołdap / 4 liga
 7. Adrian Buszta / 1997 / KKS Karpaty Krosno / 3 liga
 8. Maciej Nalej / 1999 / Żyrardowianka Żyrardów / 4 liga
 9. Arkadiusz Drapsa / 1997 / Wisła Sandomierz / 3 liga – bramka: 24′, 64′
 10. Łukasz Łada / 1997 / Bug Wyszków / 4 liga
 11. Mateusz Pietruś / 1997 / Konopianka Konopki / A-klasa – bramka: 55′

Czarni:

 1. Grzegorz Kubiszyn / 1997 / Polonia Kępno / 4 liga
 2. Damian Michalski / 1997 / Chemik Bydgoszcz / 3 liga
 3. Norbert Myszka / 1998 / Hetman Zamość / 4 liga
 4. Patryk Kostrzanowski / 1997 / Bug Wyszków / 4 liga
 5. Jakub Gajewski / 1999 / Stal Kraśnik / 4 liga
 6. Błażej Siłkowski / 1997 / Cartusia Kartuzy / 4 liga
 7. Dawid Czyrny / 1998 / Stal Kraśnik / 4 liga
 8. Daniel Kopeć / 1997 / LKS Kamionka Wielka / 4 liga
 9. Kamil Jaskuła / 1998 / LKS Geooryt Łagów / 4 liga
 10. Igor Hydzik / 1998 / Ekoball Sanok / LO
 11. Wiktor Dubiel / 1998 / Polonia Warszawa / juniorzy – bramka: 89′

WYNIK: 4:1 dla drużyny Żółtych

Skrót spotkania dostępny tutaj.

2 KOMENTARZE

Comments are closed.