Football For Friendship
Football For Friendship

25 kwietnia, w Międzynarodowy Dzień Piłki Nożnej i Przyjaźni, w szkołach i  akademiach sportowych ponad 50 krajów Europy, Azji, Afryki oraz Ameryki Północnej i Południowej odbyły się spotkania, treningi i tzw. “mecze przyjaźni”. Współudział wzięli znani piłkarze, celebryci, młodociani posłowie oraz trenerzy Międzynarodowego Socjalnego Programu Gazprom “Football For Friendship”.

W ramach tego święta doświadczyliśmy około 200 wydarzeń sportowych, w których wzięło udział ponad 40 000 uczestników. Ta wyjątkowa lekcja futbolu miała miejsce w szkołach z absolutnie całego świata. Na liście państw angażujących się w obchody tego wydarzenia widniały: Austria, Azerbejdżan, Armenia, Bangladesz, Białoruś, Boliwia, Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy, Kazachstan, Litwa, Mołdawia, Nigeria, Portugalia, Syria, USA, Tadżykistan, Uzbekistan, Francja, Szwajcaria, Szwecja oraz Japonia. Z kolei na Łotwie i w Estonii otwartą lekcję połączono ze wspólnym treningiem młodych adeptów futbolu. W Rosji zaś świętowały szkoły, akademie i kluby 11 miast-gospodarzy zeszłorocznego Mundialu.

CLJ: ESCOLA GRAŁA Z KORONĄ, JAK PORADZIŁ SOBIE MISTRZ Z KIELC W STOLICY? ZAJRZYJ TUTAJ!

Spotkania na wagę złota

Uczniowie i posłowie programu “Football For Friendship” spotkali się ze znanymi piłkarzami w Macedonii, Rumunii i Bułgarii. Po spotkaniu jeden z “projektowych” młodych dziennikarzy przeprowadził wywiad z trenerem rumuńskiej federacji, Naną Falemi. Były reprezentant Kamerunu zdradził przebieg wyjątkowych spotkań. Otóż w każdym z trzech krajów południowej Europy dyskutowano na temat misji projektu, roli sportu oraz najważniejszych wartości ludzkich. Do młodzieży i posłów w poszczególnych państwach dołączyli również gracze bułgarskiego klubu Łudogorca Razgrad oraz macedońskiej ekipy Wardara Skopje.

Chwila radości dla chorych

“Football For Friendship” uszczęśliwił też tych, o których często się zapomina. Znany serbski dziennikarz telewizyjny i poseł projektu Ivan Ivanovic, wraz z piłkarzem Crveny Zvezdy Belgrad Vujadinem Saviciem złożyli wizytę dzieciom cierpiącym na nowotwory. Opowiedzieli im m.in. o dziewięciu głównych wartościach europejskiego programu: przyjaźni, równości, sprawiedliwości, zdrowiu, pokoju, lojalności, zwycięstwie, tradycji i honoru. Savic obdarował dzieciaków klubowymi pamiątkami, a także przeprowadził dla nich trening z prawdziwego zdarzenia. Tego samego dnia młodzi piłkarze Crveny Zvezdy wzięli udział w talk-show Ivanovicia, gdzie podzielili się swoimi odczuciami związanymi z tym wydarzeniem.

Sportowe święto obchodzono na kilkanaście różnych sposobów. Wszystkie spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem, niezależnie od szerokości geograficznej czy kontynentu. W Ljubljanie (Słowenia) odbył się Festiwal Piłki Nożnej i Przyjaźni. Bośnia i Hercegowina zorganizowała turniej 7 największych piłkarskich potentatów w kraju. Jednak w wielu państwach Międzynarodowy Dzień Piłki Nożnej i Przyjaźni paradoksalnie trwał kilka dób. W Grecji i w Pakistanie młodzież świętowała poprzez mecze i lekcje otwarte z udziałem gwiazd i honorowych gości. To miano przypadło m.in. Ministrowi Sportu prowincji Pendżab Mohammadowi Tajmurowi Chanowi, obecnemu na imprezie w Lachorze, a także byłemu bramkarzowi AEK Ateny i reprezentacji Grecji Eliasowi Atmatsidisowi. W Indiach specjalne zajęcia przeprowadziła Ananja Kambodz. Młoda pani poseł programu i autorka księgi “Moja podróż z Mochali do Sankt Petersburga” opowiedziała, podobnie jak to było w Serbii, o dziewięciu głównych wartościach programu.

football for friendship
Football For Friendship

Emocje sięgnęły zenitu!

Do akcji wkroczyły również profesjonalne europejskie zespoły. Akademie AZ Alkmaar, Ferencvarosi TC oraz Slovana Bratysławy wkrótce wezmą udział w zmaganiach we Włoszech, Hiszpanii i Słowacji. Na turniejach nie zabraknie również “dorosłych” zawodników, bowiem ważną rolę ma pełnić m.in. były reprezentant Węgier Tamas Hajnal. To z nim (i nie tylko) młodzi piłkarze Ferencvarosi wymienią się Bransoletami Przyjaźni – symbolem programu.

“Moim zdaniem młodzieżowa piłka potrzebuje aktywnego wsparcia ze strony profesjonalnych piłkarzy. Te wszystkie imprezy pozwalają nie tylko rozpowszechniać najcenniejsze wartości ludzkie, ale i poznać nowe piłkarskie tradycje. Stworzenie i zachowanie tradycji, a także przekazanie doświadczenia to jeden z naszych sukcesów” – komentuje Mike Puig, przewodniczący akademii piłkarskiej w Barcelonie oraz działacz projektu.

Wielkim zaskoczeniem był również… jeden z trenerów. Szkoleniowiec SYRYJSKIEJ akademii piłkarskiej Faris, Muhammad Matik, ma zaledwie 15 lat. Jego marzenia się spełniły, a sam celuje wysoko: “Dzięki programowi w końcu osobiście poznałem znanych piłkarzy, od zawsze o tym marzyłem. Kocham ten sport i żyję nim każdego dnia. Moim celem jest teraz pełnienie roli młodego trenera w “Football For Friendship”. Byłem zachwycony, że moi podopieczni grają z innymi jak równy z równym. Turnieje bardzo mi się spodobały, czas złożyć podanie o przyjęcie do projektu i być może mi się uda! Oby Bransoleta Przyjaźni przyniosła mi szczęście!”

Międzynarodowy Dzień Piłki Nożnej i Przyjaźni został ustanowiony w 2014 roku jako część projektu “Football For Friendship”. I jak widać, tegoroczne obchody śmiało można uznać za wielki sukces. Świętowali i bawili się wszyscy – profesjonalni piłkarze, politycy, celebryci, a przede wszystkim dzieci i młodzież. Jednak to jeszcze nie koniec emocji, bowiem przed nami creme de la creme – finał projektu! Odbędzie się on w Madrycie w dniach 28.05 – 02.06.