Leeds
ruchchorzow.com.pl

Może i druga liga angielska zarówno poziomem, jak i “mocą” polskich akcentów nie dorównuje włoskiej Serie A, ale z pewnością jest coraz bardziej interesującym przystankiem na piłkarskiej mapie Europy. Takowy cel objął Mateusz Bogusz, który zagra w Leeds United.

Anglia. Deszczowa kraina, multikulturowa sfera, a przede wszystkim istny raj dla fanów futbolu. Poziom angielskich rozgrywek może zaciekawić nawet przeciętnego zjadacza chleba. Wszystko, co najlepsze w piłce – ból, emocje, walka, techniczne arcydzieła, wybitni fachowcy, kosmiczne gole – spotkamy właśnie tutaj. Trudno się zatem dziwić 17-letniemu wychowankowi Ruchu Chorzów, wybierającemu właśnie Anglię jako następną stację w drodze na szczyt.

CLJ U-17: CZY ARKA ZAATAKUJE CZOŁÓWKĘ ZE ŚRODKA TABELI?

Mateusz Bogusz już w Chorzowie zachwycał Ślązaków swoimi umiejętnościami. Odegrał ważną rolę w zdobyciu przez “Niebieskich” tytułu wicemistrza Polski juniorów młodszych w 2017 roku. Niedługo potem włączono go do kadry pierwszego zespołu, gdzie zadebiutował w wieku 16 lat i 194 dni. Błyskawicznie wywalczył miejsce w podstawowym składzie, notując 33 występy i 5 bramek w II lidze. To pozwoliło mu na występy z orzełkiem na piersi. W reprezentacji Polski do lat 19 zaliczył 28 meczów.

Dziś przed “Pycikiem” stoi kolejne wyzwanie. Od rundy wiosennej będzie reprezentował barwy Leeds United, obecnego lidera Championship w trwającym sezonie. Trzykrotni mistrzowie Anglii, dwukrotni zdobywcy Pucharu UEFA i finaliści Pucharu Europy w swoich szeregach mają już dwóch Polaków – kapitalnie spisującego się Mateusza Klicha oraz Kamila Miazka, z kolei na lewej strony defensywy występuje Barry Douglas, były zawodnik Lecha Poznań. Na razie “The Whites” planują włączenie 17-letniego wychowanka Ruchu do kadry zespołu rezerw. Rzecz jasna Bogusz z pewnością powalczy o wiele więcej. Zwłaszcza, że jego poprzednicy w poszukiwaniu futbolowych przygód też udali się na Zachód. Mowa tu o 20-letnim Kamilu Grabarze (Liverpool FC, obecnie wypożyczony do Aarhus GF) i 18-letnim Przemysławie Bargielu (AC Milan, obecnie wypożyczony do Spezzi), również wypuszczonych spod skrzydeł Ruchu. Mateusz Bogusz może zatem zostać kolejnym perspektywicznym Polakiem za granicą. Interesujący kierunek, interesujący piłkarz, a przed nim interesująca przyszłość!

Polsko-angielska orkiestra

Z tego miejsca nie sposób nie wspomnieć o Polakach, którzy w II lidze angielskiej pełnią mniej lub bardziej kluczowe role, bowiem nie tylko Klich i Miazek sprawdzają się na Wyspach. Oto oni:
– Bartosz Białkowski (Ipswich, bramkarz),
– Tomasz Kuszczak (Birmingham, bramkarz),
– Paweł Wszołek (QPR, pomocnik),
– Ariel Borysiuk (QPR, pomocnik),
– Kamil Grosicki (Hull City, pomocnik).