MłodzieżowyFutbol.pl partnerem konferencji

Chcesz funkcjonować w świecie piłki nożnej – musisz mieć znajomość realiów prawno-biznesowych. Im większą posiadasz wiedzę, tym większa jest szansa, że na futbolu zarobisz, a mniejsza – że inni zarobią na Tobie. Większość z Was odpowie: łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Przecież taka wiedza jest trudno dostępna albo bardzo kosztowna? Okazuje się, że niekoniecznie. Przy odrobinie chęci można ją zdobyć zupełnie za darmo. Na przykład w trakcie V Konferencji Naukowej “Prawo. Sport. Finanse. 2018”, która w dniach 12-13 kwietnia odbędzie się na UW.

Wydarzenie, organizowane od 5 lat przez studentów z Koła Naukowego “Ius et Sport“, może pochwalić się rzadko spotykanym na konferencjach niekomercyjnych poziomem merytorycznym. Wysocy rangą przedstawiciele PZPN, prawnicy Legii Warszawa, skaut Arsenalu FC, sędziowie Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie – można by długo wymieniać. Prelegentów eksperckich będzie bowiem prawie trzydziestu. Z całą pewnością są to fachowcy z najwyższej półki, autorytety w swoich dziedzinach. O jakość prezentowanej wiedzy na konferencji nie mamy prawa się obawiać.

Panele tematyczne

Co dla nas równie ważne, w nawałnicy informacji, która przy takiej liczbie uczonych głów jest więcej niż pewna, każdy będzie miał okazję “wyłowić” to, co szczególnie go interesuje. Eksperci są bowiem podzieleni na panele tematyczne. Naszą uwagę, czego nie ukrywamy, najbardziej przyciągają dwa z nich.

“Rynek Transferowy”

Numer jeden to “Rynek Transferowy”. Z jednej strony ciekawie prezentuje się grono uczestników, a więc wspomniani wcześniej przedstawiciele Legii i Arsenalu, a także Łukasz Wachowski – Dyrektor Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN, jeden z głównych autorów piłkarskich przepisów w naszym kraju. Z drugiej, kontrowersyjnych i budzących wątpliwości kwestii w temacie transferów przecież nie brakuje, pierwszy z brzegu: regulacje dotyczące zmian przynależności klubowej przez nieletnich piłkarzy. Z ich interpretacją mają problem nawet największe światowe potęgi, z Barceloną i Realem na czele, narażając się w tym przedmiocie na surowe kary.

Do tego kwestia mechanizmu solidarności, czyli potencjalnego superdofinansowania dla mniejszych klubów, czy Financial Fair Play. Zresztą, niezależnie od tego, jakimi wystąpieniami uraczą nas prelegenci – nie często zdarza się okazja na poznanie przepisów polskich, międzynarodowych, a także brytyjskich, niezwykle istotnych ze względu na siłę angielskiej piłki klubowej, w ramach jednej konferencji. I na koniec ciekawostka: w ramach “Rynku transferowego” swoje wystąpienie wygłosi także Rafał Juć z Denver Nuggets, najmłodszy skaut w historii NBA.

“Rozwiązywanie sporów w sporcie”

Drugi interesujący nas blok tematyczny to “Rozwiązywanie sporów w sporcie”. Dla wielu może to być wręcz punkt obowiązkowy. W czasach, gdy konflikty między zawodnikami a klubami czy federacjami są na porządku dziennym, wiedza na ten temat okazuje się być niezwykle cenna. Zarówno dla samych sportowców, którzy nie znając swoich praw często pozostają pokrzywdzeni, jak i zarządzających klubami, których błędy w praktyce bywają najbardziej kosztowne. Ponownie wrażenie robi grono prelegentów – oprócz sędziów Trybunału w Lozannie swoje wystąpienia przedstawią choćby prawnik PZPN Andrzej Wach, czy jedyny prelegent zagraniczny (poza tym wyjątkiem Konferencja odbywa się po polsku).

Hazard i E-Sport

Poza tym przewidziane są jeszcze dwa panele, jeden w temacie hazardu, drugi – niezwykle aktualnej kwestii E-Sportu. Po kolejnych wystąpieniach przewidziany jest czas na pytania z sali, a pomiędzy panelami przerwa kawowa. Jeśli więc myślicie o poszerzeniu siatki prywatnych kontaktów, może być ku temu szansa.

Ze względu na wysoką wartość merytoryczną projektu, młodzieżowyfutbol.pl znalazł się w gronie Partnerów projektu, obok takich podmiotów jak: PKOl, PZPN, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Baker&McKenzie, Legia Warszawa S.A. i innych.
Serdecznie zachęcamy do udziału!

 

Autor: Max Mahor, Koło Naukowe “Ius et Sport”