Number One Cup
Arkadiusz Dobruchowski

Wystartował międzynarodowy turniej Number One Cup! Obsadzony jest w silne europejskie akademie na tle, których mogą się sprawdzić polskie drużyny. Jak im poszło w starciach z Evertonem, Juventusem i Bayerem Leverkusen?

Number One Cup to międzynarodowy turniej do lat 13, w którym rywalizują chłopcy urodzeni w 2006 roku i młodsi na hali City FC przy ulicy Janusza Meissnera w Gdańsku. W turnieju biorą udział 24 zespoły z takich krajów jak: Polska, Francja, Niemcy, Holandia, Włochy, Ukraina czy Wielka Brytania. Mecze trwają 20 minut, boisko ma wymiary 68/43 metry, a drużyny grają 9 na 9. Głównym organizatorem turnieju jest hotel Number One, który zakwaterował młodych adeptów piłki nożnej. Za nami pierwszy dzień niesamowitych emocji, a ich przyczyną były drużyny z grup A i B, tj. Bayer Leverkusen, West Ham, Ruch Winniki (Ukraina), Jaguar Gdańsk, Cardiff Schools (Walia), Juventus Polska, Juventus, Everton, Karpaty Lwów, Śląsk Wrocław, Fablok Chrzanów i Lechia Gdańsk.

Grupa A: Jaguar pokazał pazur, ale West Ham i Bayer również mocni!

Niewątpliwe jedną z najciekawiej grających drużyn pierwszego dnia Number One Cup była ekipa Bayeru Leverkusen. Drużyna z Niemiec wyróżniła się już na samym początku rozgrzewką. Trener “Aptekarzy” podzielił młodych chłopaków na dwie drużyny i kazał grać podaniami do bramkarzy, którzy byli atakowani przez napastników. Ten element gry wykorzystali również w spotkaniach z Cardiff Schools (2:0) i Juventus Polska (3:0). Zaczynali akcje bramkowe od golkipera i rozprowadzali piłkę do przodu. Poniżej wideo jednej z wielu akcji Bayeru zakończonej golem.

“Leo Messi? Dobry, ale ja jestem lepszy i dzisiaj to pokażę”

Jak powiedział, tak zrobił. Młody piłkarz West Hamu z numerem 8 na plecach, w pierwszym kontakcie z piłką oddał plasowany, techniczny, strzał zza pola karnego i pokonał golkipera rywali. Jednak drużyna West Hamu bardziej imponowała w grze defensywnej niż ofensywnej. Chłopacy urodzeni w 2006 roku (i młodsi) wykazywali się dużą dojrzałością w obronie. Dominował spokój i opanowanie w rozegraniu piłki. Dwóch piłkarzy było mocno cofniętych na własnej połowie i rzadko dochodziło do sytuacji, kiedy bramkarz West Hamu musiał interweniować. Drużyna z zachodniego Londynu oba wczorajsze mecze wygrała i nie straciła nawet bramki, podobnie jak Bayer. Co ciekawe, po drugim meczu, który wygrali 3:0, nie cieszyli się, a dyskutowali o swoich błędach miedzy sobą. Nie stracili nawet gola w tym meczu, a mimo to nie byli do końca zadowoleni ze swojej postawy.

Juventus Polska Fot. Arkadiusz Dobruchowski

Jaguar Gdańsk odniósł dwa zwycięstwa wczorajszego dnia. Najpierw pokonali Juventus Polska 2:1, a następnie wysoko zwyciężyli ukraińską drużynę Ruch Winniki 4:1. Jaguar mógł liczyć wczoraj na gorący doping z publiczności, który dodawał skrzydeł młodym chłopakom. Czy dzisiaj będzie podobnie? Czy uda się Jaguarowi nawiązać walkę z West Hamem i Bayerem?

Juventus Polska z kolei brał udział w arcyciekawym i wyrównanym meczu z Ruchem Winniki. Mecz pomiędzy tymi drużynami zakończył się zwycięstwem dla Juventusu, aż 4:3! Było to ich jedyne zwycięstwo tego dnia, choć rozegrali trzy spotkania.

Tak prezentuje się tabela grupy A:

Grupa B: Fablok Chrzanów postawił się gigantom!

Fablok Chrzanów Fot. Arkadiusz Dobruchowski

Wyjątkowo ciężkich rywali na sam start Number One Cup otrzymała ekipa Fablok Chrzanów, gdyż musiała się mierzyć z Evertonem i Juventusem. Jednak ostatecznie nie wypadli źle na tle znaczących akademii w Europie. Co więcej Fablok w obu tych spotkaniach miał swoje szanse, aby przechylić szalę na swoja stronę. “Chłopaki przestraszyli się na początku Evertonu i po prostych błędach straciliśmy dwie bramki” – mówił po meczu trener drużyny z Chrzanowa. Jednak warto zaznaczyć, że piłkarze Fabloku walczyli do samego końca i starali się odrobić straty. Przed drugim meczem sytuacja wyglądała tak, że Juventus pewnie pokonał Lechię Gdańsk 3:0. Taki wynik sprawiał, że obawy wobec rezultatu Fabloku ze “Starą Damą” były zasadne. Aczkolwiek z przebiegu gry wcale nie było widać tego, że drużyna z Turynu lepiej gra w piłkę. Fablok zneutralizował atuty Juventusu, czyli grę skrzydłami, poprzez m.in. łapanie w pułapkę ofsajdową. Spotkanie to zakończyło się wynikiem 1:1.

W Lotto Ekstraklasie Lechia pokonała na wyjeździe w meczu przyjaźni Śląsk Wrocław 2:0. Natomiast w Gdańsku Śląsk U-13 pokonał swoich rówieśników z Lechii 3:0.

Retransmisja meczu Juventus – Lechia Gdańsk:

Tabela grupy B:

Tak prezentuje się komplet wyników piątkowych spotkań:

Dziś mecze zaczynają się od godz. 9 i skończą się ok. 19. Najpierw na halę City FC przy Meissnera 5 w Gdańsku wyjdą drużyny z Grup C (Inter Mediolan, Sheffield United, Sparta Praga, Zagłębie Lubin, Znicz Pruszków, Akademia Piłkarska Reissa) i D (PSG, Feyenoord, FC Frankfurt, Wisła Kraków, GKS Katowice The 8 Academy). Na popołudnie przewidziane jest dokończenie spotkań w grupach A i B.

Z uwagi na fakt, że odstępy czasowe między grupami C, D są duże nad A i B, organizatorzy postanowili zagospodarować czas wolny młodym chłopakom. Drużyny z zagranicy odwiedzą Muzeum II Wojny Światowej.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.