talbi bryłka
Młodzieżowy Futbol/Piotr Sikora

W Warszawie na dzień dzisiejszy mieszka ok. 1,8 mln osób, w Ołdakach ludzi mieszka na stałe jakieś 150, czyli w przybliżeniu 12 tys. razy mniej. Przyjrzymy się troszkę bliżej tej występującej w ostrołęckiej B-klasie drużynie.

W województwie mazowieckim, powiecie ostrołęckim i gminie Rzekuń mieści się niewielka wieś Ołdaki, w której według Wikipedii 6 lat temu mieszkało 152 mieszkańców, czyli mniej więcej tyle, ile mieszka w niedużym czteropiętrowym bloku. Właśnie tu znajduje się klub ULKS Ołdaki, który od dwóch lat występuje w tamtejszej B-klasie. Trenerami tej drużyny są Andrzej Laskowski oraz Paweł Zyśk, którzy przyjęli sobie ideę, że warto postawić na młodych chłopaków już teraz, a w przyszłości na pewno to zaowocuje.

16-LETNI PIŁKARZ KUŹNI USTROŃ OPOWIADA O SWOICH WRAŻENIACH PO DEBIUCIE W IV LIDZE!

W myśl tej zasady na porządku dziennym jest, że skład jest budowany wokół zawodników z rocznika 2000 i młodszych, aczkolwiek w szerokiej kadrze jest też miejsce dla zawodników bardziej doświadczonych. Dostałem od trenera kadrę, jak to wygląda rocznikowo, więc mamy tak: 88 – dwóch piłkarzy, 93 – jeden, 85 – jeden, 97 – jeden, 00 – jedenastu, 01 – pięciu i 02 – dwóch.

“Gra młodymi zawodnikami jest głównie spowodowana przejściem ich z rocznika młodzieżowego w zeszłym sezonie do piłki seniorskiej. W minionym sezonie młodzież głównie zyskiwała doświadczenie, a w obecnej kampanii są kluczowymi zawodnikami” – mówi Paweł Zyśk, trener zespołu ULKS Ołdaki

Młodzi zawodnicy są głównie z Ołdak, ale jest też kilku z okolicznych wiosek. Wszyscy natomiast uczęszczali do jednej szkoły, która mieści się właśnie w Ołdakach.

Są wyniki

Obecny sezon zespół ULKS rozpoczął od porażki w starciu z drużyną KS Pniewo. Następnie przyszła dobra passa czterech zwycięstw z rzędu. Przed tygodniem udało się im nawet pokonać lidera rozgrywek, gdzie tylko kapitan miał więcej niż 19 lat, a jedną z bramek strzelił 16-letni Radosław Żerański, który ma w drużynie największy potencjał. Link do bramki TUTAJ. W zeszłym sezonie 15-letni wówczas Radek zdobył łącznie 7 bramek, a w tym sezonie idzie, jak burza i po pięciu kolejkach ma na koncie już 5 zdobytych goli. Obecnie w ligowej tabeli zajmują trzecie miejsce, tracąc do lidera rozgrywek zaledwie trzy “oczka”.

Cieszy fakt, że w niedużym klubie znajdują się młodzi trenerzy, którzy chcą dać szansę lokalnej młodzieży. Zdają sobie sprawę, że ciężko byłoby im dojeżdżać do większych miast i tam próbować swoich szans. Młodzi zawodnicy coraz odważniej radzą sobie w dorosłej piłce, a jak widać, dobra gra idzie w parze z wynikami. 16-latek jest najlepszym strzelcem klubu, a młodzi zawodnicy stanowią trzon tej drużyny. Takie ekipy cieszą. Oby było ich więcej.

1 KOMENTARZ

  1. Dodajmy ze w zespole gra tez jedwn z najstarszych zawodnikow na Mazowszu, Stanisław Stworzyjan. Zawodnik z rocznika 1968

Comments are closed.