Paulinho
umdragaonabancada.pt

Choć do okienka transferowego zostało jeszcze sporo czasu, to mamy już pierwszy hit transferowy. Na zakupy do Brazylii wybrał się Bayer Leverkusen. Efekt? W lipcu piłkarzem “Aptekarzy” zostanie 17-letni gracz Vasco da Gama, Paulinho. 

Pomimo tego, że teraz już wiemy, gdzie w przyszłym sezonie wyląduje młody zawodnik z kraju kawy, to jeszcze kilka dni temu nie było to tak oczywiste. W ostatnich tygodniach największe europejskie kluby, na czele z Manchesterem City i Bayernem Monachium, wyrażały zainteresowanie 17-latkiem. Koniec końców, urodzony w Rio de Janeiro piłkarz zdecydował się jednak na przenosiny do Leverkusen.

Zanim jednak Paulinho zmieni na dobre barwy klubowe, przed nim cały sezon w Vasco da Gama. Choć obecnie jest kontuzjowany (złamana ręka – przyp. red.), to w tym roku dał już o sobie znać. Zdobywając bramkę w meczu Copa Libertadores, stał się pierwszym zawodnikiem urodzonym w 2000 roku, który zdołał wpisać się w tych rozgrywkach na listę strzelców. Ponadto, 17-latek znakomicie zaprezentował się w Campeonato Carioca, gdzie został wyróżniony miejscem w najlepszej “11” całego sezonu. Gdy dokładnie prześledzimy ostatnie miesiące w karierze Brazylijczyka, uświadomimy sobie, że te osiągnięcia to jedynie igła w stogu ogromnego siana.

Tempo, w jakim Paulinho wspina się coraz to wyżej w piłkarskiej hierarchii, jest imponujące. W marcu zeszłego roku stanowił o sile swojej reprezentacji, która sięgnęła po tytuł najlepszej drużyny kontynentu południowoamerykańskiego w kategorii do lat 17. Następnie przebił się do pierwszego składu Vasco da Gama, co zaowocowało aż 18. meczami w całym sezonie brazylijskiej Serie A. Jakby tego było mało, udany rok skrzydłowy przypieczętował świetnym występem na Mistrzostwach Świata U-17. Z Indii Paulinho wrócił z brązowym krążkiem na szyi i trzema bramkami na koncie. Nie może zatem dziwić fakt, że zatrudnieniem piłkarza zainteresowali się najlepsi na Starym Kontynencie.

Ostateczna decyzja Brazylijczyka z całą pewnością zaskoczyła wiele osób. Niemniej jednak wydaje się, że Paulinho myśli rozsądnie i na pierwszym miejscu stawia regularną grą. Teraz przyjdzie mu czekać jedynie do dnia 18. urodzin, tj. 15 lipca. Właśnie wtedy na dobre rozpocznie się jego przygoda z Bayerem. Według najnowszych doniesień, niemiecki klub zapłaci za zawodnika 17,5 miliona euro.