pna u-20

W sobotę 9 lutego rozegrano ostatnie spotkania w grupie B młodzieżowego Pucharu Narodów Afryki. Poznaliśmy tym samym pełny skład półfinalistów, a zarazem przedstawicieli Czarnego Lądu na tegorocznych Mistrzostwach Świata U-20 w Polsce.

Grupa A – wyjątkowo gościnni gospodarze

Do rundy grupowej, oprócz gospodarza turnieju – reprezentacji Nigru, przystąpiły drużyny RPA, Burundi i Nigerii. Zdecydowanym faworytem była ostatnia z wymienionych ekip. Reprezentacja Nigerii w grupie A zaprezentowała się zgodnie z przewidywaniami. Pokonanych na placu boju zostawili Burundi i Niger, wygrywając odpowiednio 2:0 i 1:0, bezbramkowo remisując jedynie z drużyną RPA. Siedem punktów, bilans bramek 3:0 i pewny awans z pierwszego miejsca, to z pewnością powód do satysfakcji.

W odmiennych nastrojach udział w turnieju kończą gospodarze. W pierwszych dwóch spotkaniach dwukrotnie wypuszczali z rąk prowadzenie. Mecz z RPA zakończył się wynikiem 1:1, jednak najwięcej pretensji zawodnicy Nigru mogli mieć do siebie po drugiej kolejce gier. Zwycięstwo w pojedynku z teoretycznie najsłabszym w grupie Burundi było warunkiem koniecznym w kontekście gry o końcowy triumf.

Bojowo nastawieni debiutanci rozpoczęli z wysokiego “C” i po pierwszej części gry prowadzili 2:1. Kilkanaście minut po zmianie stron, kolejną bramkę dołożył Amadou Sabo. Gdy wydawało się, że pierwsze w historii zwycięstwo w PNA U-20 stanie się faktem, Burundyjczycy w trzy minuty dwukrotnie trafili do siatki i ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 3:3. W ostatniej kolejce, mimo walki do końcowego gwizdka, Niger okazał się słabszy od Nigerii i po porażce 0:1 odpadł z dalszej rywalizacji, zajmując trzecie miejsce w grupie.

Na drugim premiowanym awansem miejscu znalazła się drużyna RPA. Jak pokazały wyniki, by wyjść z grupy, nie można było przegrać meczu. Sztuka ta udała się zawodnikom z południa kontynentu. Dwa remisy: 1:1 z Nigrem i 0:0 z Nigerią, a także skromne, lecz jakże ważne zwycięstwo 1:0 z Burundi dało przepustkę do półfinału oraz bilet na mistrzostwa świata w Polsce.

Awans:

  1. Nigeria
  2. RPA

PRZEBOJOWY NIGERYJCZYK W CLJ! JAK TRAFIŁ NA POLSKIE BOISKA?

Grupa B – Senegal i długo, długo nic

Niekwestionowanym liderem grupy okazała się drużyna “Lwów Terangi”. Wygrali oni wszystkie trzy spotkania: 2:0 z reprezentacjami Mali i Ghany, a na zakończenie, już pewni awansu, czerpiąc przyjemność z gry, rozbili Burkina Faso aż 5:1. Bez wątpienia ich obecna forma daje solidne podstawy do marzeń o końcowym triumfie. Duża w tym zasługa dobrej gry ofensywnej, której motorem napędowym jest Aliou Badji, nowy nabytek Rapidu Wiedeń. 21-letni zawodnik fazę grupową kończy z dorobkiem trzech bramek, prowadząc w klasyfikacji strzelców turnieju.

Pomimo zdecydowanej dominacji grupy przez reprezentację Senegalu, na brak emocji w grupie B nie można było narzekać. Walka o awans do półfinału trwała do ostatnich minut. Po porażkach z Senegalem i wygranych z Burkiną Faso, w trzeciej kolejce, bezpośredni pojedynek o drugie miejsce stoczyły zespoły Ghany i Mali. Z wyższej pozycji do meczu przystępowała pierwsza z wymienionych drużyn (lepszy bilans bramkowy – przyp. red.), której do awansu wystarczył remis. Ostatecznie jednak zwycięska okazała się reprezentacja Mali, która dzięki wygranej 1:0 uzupełniła grono półfinalistów.

Awans:

  1. Senegal
  2. Mali

Aktualnie wszystkie drużyny czeka kilka dni odpoczynku. Mecze półfinałowe zostaną rozegrane w środę 13 lutego. Finał zaplanowano na niedzielę 17 lutego, a dzień wcześniej odbędzie się mecz o trzecie miejsce. Wszystkie spotkania fazy pucharowej zostaną rozegrane na stadionie w stolicy Nigru, Niamey.

Pary półfinałowe:

13.02 Nigeria-Mali
13.02 Senegal-RPA