Polska FCBEscola wzięła Barcelonę szturmem

0
457
szturmem

FCBEscola International Tournament odbył się w dniach 26 – 29 marca 2018 w Barcelonie. Wzięło w nim udział ponad 1900 dzieci z 45 szkółek piłkarskich z sześciu kontynentów. Na Katalońskich boiskach pojawiły się też polskie drużyny U-8, U-10 i U-12.

To był pierwszy raz od początku istnienia turnieju, gdy inauguracja miała miejsce na Camp Nou. Siódma edycja została otwarta przez wiceprezydenta FC Barcelony – Manela Arroyo, a także członka zarządu – Xaviera Vilajoana i dyrektora FCBEscoli – Carlesa Martina.

Podczas czterech dni zawodów, zawodnicy z 172 drużyn w przedziale wiekowym od 6 do 14 lat, rozegrali 600 meczów w walce o złoto w swojej kategorii wiekowej.

Walecznie po złoto

Ze wszystkich polskich drużyn najlepszy wynik osiągnęła najstarsza z nich – do lat 12. W drodze do finału pokonali sześciu przeciwników, a zremisowali tylko z jednym. Ostatni mecz – o złoto – rozegrali 29 marca przeciwko Italii i choć przegrali po serii rzutów karnych (2 – 3), jak najbardziej pokazali się od swojej mocnej strony.

Drużyna prowadzona przez Grzegorza Kończyńskiego już od pierwszych minut pokazywała swoje umiejętności i starała utrzymać się przy piłce. Z każdą kolejną minutą zawodnicy czuli się pewniej, a ich umiejętności odwracały uwagę od tych przeciwnika. Pokazali jak świetnie odnajdują się na boisku, zarówno będąc przy piłce, jak i próbując zatrzymać ataki rywali.

Drużyna wypracowała kilka wspaniałych okazji do zdobycia bramki, jednak warto zwrócić uwagę na umiejętności Franka Czajnika, a także szarżę na bramkę jego kolegi z drużyny – Przemka Stawarza. Gdy zawodnik warszawskiej Escoli minął czterech przeciwników i oddał strzał na bramkę – niestety nie zakończony golem.

Warto też zauważyć grę obu bramkarzy. Antoni Jesień nie raz ratował polski zespół z opresji, a Gian 17 minucie popisał się piękną paradą.

Bo liczy się nabieranie doświadczenia

Dwunastolatkowie nie są jednak jedyną drużyną, która zdobyła medal. Varsovia Blau do lat dziesięciu pokonała w serii rzutów karnych (4 – 3) Barcelonę Verd. W drodze do finału zanotowali serię pięciu wygranych, jeden remis i porażkę.

Pozostałe dwie drużyny – U-10: Varsovia Grana i U-8: Varsovia zajęły odpowiednio dziesiąte i szóste miejsce. Wszystkie drużyny dały z siebie wszystko i nabrały doświadczenia przed następnymi turniejami tego typu. Możliwość gry w FCBEscola International Tournament miała za zadanie oswoić piłkarzy z grą w turniejach międzynarodowych, co nie może być łatwe dla tak młodych zawodników, szczególnie, gdy wiąże się to z podróżą do innego kraju.