Ranking najmłodszych drużyn w europie, zasługą
fot. The World Game - SBS

Po zakończeniu minionego sezonu Szwajcarskie centrum analityczne CIES Football Observatory opublikowało ranking stu najmłodszych zespołów w Europie. W pierwszej setce nie zmieściła się żadna Polska drużyna.

Ranking najmłodszych drużyn w europie, czyli pod uwagę wzięto podstawowe jedenastki klubów z 31 lig zrzeszonych w UEFA. Badanie dotyczyło tylko rozgrywek lig krajowych, począwszy od 1 listopada do 1 maja 2017 roku.

fot. FOOTBALL-OBSERVATORY.COM

Przeanalizujmy wyniki…

Największy nieurodzaj młodych piłkarzy można zauważyć w Polsce i w Anglii. W Premier League najbliżej “szczęścia” był Tottenham ze średnią wieku wynoszącą 25.81. W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się 3 ekipy ze Słowacji, 2 drużyny ze Słowenii i Holandii oraz jedna Chorwacka, Duńska i Szwedzka. Rekordziści z 5 najlepszych lig europejskich to 19. Toulouse (Francja), 31. RB Lipsk (Niemcy), 59. Granada (Hiszpania) i 74. Atalanta Bergamo (Włochy). Wnioski nasuwają się same, w topowych ligach włodarze wolą stawiać na zawodników bardziej doświadczonych, natomiast na eksperymenty z młodzieżą pozwalają sobie kluby z krajów niżej postawionych w piłkarskiej hierarchii.

Ranking z pięciu najlepszych europejskich lig

Szwajcarscy analitycy sporządzili również listę 20 najmłodszych zespołów z pięciu najwyżej notowanych lig europejskich. Na niej królują zespoły z Niemiec, którzy mają w pierwszej dwudziestce aż dziewięciu przedstawicieli, drugą największą liczbą młodych zespołów mogą się pochwalić Francuzi (6.). Z Premier League zmieścił się tylko Tottenham, który uplasował się na odległym siedemnastym miejscu. Z poniżej zamieszczonej dwudziestki najlepiej w swojej lidze poradziło sobie AS Monaco, które w ubiegłym sezonie zostało mistrzem Francji. Fenomenem zeszłego sezonu również była Niemiecka drużyna z Lipska, która będąc beniaminkiem zajęła drugie miejsce w 1. Bundeslidze.

fot. FOOTBALL-OBSERVATORY.COM