Kadra U-18 spodziewałem puchar tysiąca, kuczera, pary
PZPN

Kolejorz sezon 2018/19 rozpoczął od dużych zmian zarówno w składzie personalnym zespołu, jak i w kadrze zarządzającej pionem sportowym. Nowym dyrektorem sportowym Lecha został Tomasz Rząsa, funkcję szefa skautów objął dotychczasowy analityk, Jacek Terpiłowski, a szkoleniowcem pierwszego zespołu został Ivan Djurdjević, który buduje zespół wzmocniony Joao Amaralem, Pedro Tibą, Dionim oraz Dimítrisem Goútasem. Przed zespołem z Poznania nowe rozdanie. Świetną okazją do zaznajomienia się z nową filozofią Kolejorza, będzie Kurs Skauting-owy, który Lech Poznań organizuje wspólnie z Scouts for Football.

Wydarzenie, które odbędzie się 8 i 9 września w siedzibie Akademii we Wronkach, przyciągnie przedstawicieli środowiska piłkarskiego. Będą wśród nich trenerzy, osoby już pracujące jako skauci w klubach, ale także ci, którzy styczność z piłką mieli dotychczas jedynie w charakterze kibiców. Kurs Scouts for Football ma bowiem stanowić przepustkę do pracy w klubie piłkarskim. W temat obserwacji zawodników, pracy z arkuszem obserwacyjnym i specyfiki wykonywania zawodu skauta, wprowadzą uczestników trzej prelegenci: Portugalczycy Gonçalo Feio, Nuno Félix, oraz szef skautingu Akademii Lecha Poznań – Bartłomiej Grzelak.

Nuno Félix jest portugalskim skautem, który poszukuje zawodników dla niemieckiej drużyny 1. FC Köln zarówno w swoim kraju, jak i Ameryce Południowej. Z jego rekomendacji do Kolonii trafił między innymi Sehrou Guirassy, jeden z czołowych strzelców zespołu w poprzednim sezonie. Nuno Félix  to skaut z doświadczeniem w pracy także dla innych niemieckich zespołów, do których należą Alemannia Aachen, Hannover 96. Swoje doświadczenie wykorzystywał również w doradztwie transferowym dla Sportingu Lizbona oraz Benfiki, gdzie dzięki jego opinii trafił César Martins. Prelegent szkolenia jest cenionym ekspertem w swoim kraju, uczestnicząc w licznych wykładach i seminariach skauting-owych.

Drugim z Portugalczyków, którzy przedstawią skauting uczestnikom Kursu Scouts for Football, jest Gonçalo Feio, były trener młodzieży a obecnie skaut Benfiki Lizbona w Polsce. Jest osobą bardzo dobrze znaną w Polsce, ponieważ współpracował z Henningiem Bergiem jako analityk w jego sztabie, a następnie trafił do Wisły Kraków, gdzie pełnił funkcję asystenta trenera Kiko Ramireza. Gonçalo Feio jest aktywnym edukatorem w zakresie skautingu oraz procesu profilowania zawodnika, co pozwala na sprawne przejście z piłki juniorskiej do seniorskiej.

Bartłomiej Grzelak uchodzi za prawą rękę dyrektora Rafała Ulatowskiego w zakresie obserwacji zawodników i koordynacji zespołu skautów Akademii. Wcześniej współpracował z Zagłębiem Sosnowiec oraz Legią Warszawa, skąd trafił do Kolejorza. Podczas szkolenia wprowadzi uczestników w tematykę realiów pracy piłkarskiego skauta, opowie o dobrych nawykach w wykonywaniu tej profesji, oraz zaprezentuje zebranym kilka szczegółów związanych z pracą dla Lecha Poznań.

Połączenie teorii z praktyką

Kurs Skautingowy Scouts for Football i Lecha Poznań jest wydarzeniem skierowanym zarówno do osób, które posiadają już doświadczenie w obserwacji zawodników jak i tych, którzy dopiero chcą zająć się skautingiem. Służyć będzie temu odpowiednio skonstruowany program szkolenia. Pierwszego dnia zajęcia będą miały charakter teoretyczny. Nuno Félix przedstawi szczegóły związane z pracą dla klubu Bundesligi, opowie o szczegółach arkuszu obserwacyjnego zawodnika i posłuży się licznymi przykładami ze swojego bogatego dorobku zawodowego. Następnie prowadzenie szkolenia przejmie Gonçalo Feio, który poruszy tematykę specyfiki obserwacji młodych zawodników w Polsce i Portugalii, oraz nakreśli kluczowe aspekty pozwalające na sprawne przejście do piłki seniorskiej. Portugalczyk, który współpracował jako trener z takimi zawodnikami jak Sebastian Szymański, Tomasz Cywka czy Carlitos, w swoim temacie wprowadzi uczestników w pierwsze warsztatowe zajęcie wrześniowego szkolenia. Będzie nim obserwacja na żywo meczu Centralnej Ligi Juniorów pomiędzy Lechem Poznań a Wisłą Kraków.

Do notatek sporządzonych w trakcie meczu przez każdego z uczestników, prelegenci powrócą podczas drugiego dnia Kursu. Wtedy też pieczę nad treścią merytoryczną zajęć przejmie Barłomiej Grzelak z Lecha Poznań, wprowadzając uczestników w filozofię Lecha Poznań, zachęci do podzielenia się swoimi obserwacjami z meczu. Będzie to z pewnością dla niektórych uczestników pierwsze zetknięcie z patrzeniem na futbol przez pryzmat analizy gry zawodników. Zajęcia warsztatowe podczas Kursów Scouts for Football zaowocowały rozpoczęciem współpracy klubu z najbardziej aktywnymi uczestnikami. Nie inaczej będzie także w przypadku szkolenia we Wronkach.

Pozostało jeszcze 5 miejsc* dla uczestników, a ich koszt wynosi 990 PLN. Dla wszystkich uczestników naszego portalu przewidziana została specjalna promocja. Pierwsze trzy osoby, które zgłoszą swój udział w tytule wpisując “Młodzieżowy Futbol”, otrzymają wstęp w cenie 890 PLN. Jak się zapisać? Wystarczy zgłosić się mailowo na adres contact@footballscouting.pl

*Informujemy, że liczba miejsc jest ograniczona.


Artykuł sponsorowany.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułRewolucja w polskiej piłce nożnej!
Następny artykułCzynniki pierwsze: U-20 – boki obrony
Płynie w nim krośnieńska krew, ale stracił serce dla Stali Mielec i rozgrywek ligi francuskiej z Olympique Lyonnais na czele! Jest też dumnym kibicem HJK Helsinki i z rozemocjonowaniem śledzi fińską Veikkausliigę. Uwielbia pisać w każdej formie i o wszystkim. Jara się lajkami na fejsie i strategiami reklamowymi. Od śledzenia El Classico woli przeczytać tomik z dobrą poezją albo oglądać gwiazdy. W MF oficjalnie ogarnia komunikację i PR, nieoficjalnie - jest wszędzie.