skorzysta
zaglebie.eu

Degradacja Górnika Łęczna i Ruchu Chorzów sprawiła, że skorzysta na tym Zagłębie Sosnowiec, które otrzyma dodatkowe 500 tys. złotych z Pro Junior System!

Projekt Pro Junior System ma na celu wprowadzanie jak największej ilości młodych zawodników na Polskie boiska. Zespoły z Ekstraklasy i Nice 1. Ligi otrzymują punkty za czas spędzony na boisku przez piłkarzy w wieku do 21 lat (w lidze i reprezentacji). W Ekstraklasie najwięcej na młodzież stawiał Górnik Zabrze i im się to opłaciło, ponieważ ekipa ze Śląska zajęła w niedawno zakończonym sezonie ligowym świetne 3 miejsce, które upoważnia do gry w kwalifikacjach do Ligi Europejskiej. Na zapleczu Ekstraklasy dwa pierwsze miejsca w PJS zajęły właśnie Górnik Łęczna i Ruch Chorzów, ale jest zasada, że zespoły, które spadną z ligi, nie dostają nagród finansowych, a taki los właśnie spotkał obie drużyny. Najwięcej skorzysta na tym-trzeci w końcowej klasyfikacji Stomil Olsztyn dostanie najwyższą nagrodę (1,6 mln zł zamiast 1,1 mln), a czwarte Zagłębie Sosnowiec-drugą, w wysokości premię 1,3 mln zł (zamiast 800 tys.).

Od nowego sezonu Pro Junior System nie będzie obowiązywał w Lotto Ekstraklasie. W zamian pieniądze będą mogły otrzymać kluby z III ligi. Zwiększona została kwota przeznaczona do podziału. Łącznie wyniesie ona 14 mln złotych.

Suma nagród Pro Junior System na sezon 2018/2019:
I Liga: 6 mln zł
II Liga: 4 mln zł
III Liga: 4 mln zł