szesnastolatek, świetna
polsatsport.pl

19. kolejkę kilku młodych piłkarzy zapamięta na długo. W miniony weekend byliśmy świadkami czterech debiutanckich trafień w wykonaniu młodzieżowców. Aż trzy gole były autorstwa zawodników Lecha Poznań.

Niedzielny koncert Lecha Poznań w Sosnowcu był sceną pokazu siły wychowanków akademii “Kolejorza”. Mecz zakończony wynikiem 6:0 był okraszony pięcioma golami z bezpośrednim udziałem młodych Poznaniaków. Swoje debiutanckie gole zdobyli: Tymoteusz Klupś (rocznik 2000), Robert Gumny (1998) oraz Filip Marchwiński (2002). Zarówno 18-letni skrzydłowy, jak i prawy obrońca dołożyli także po asyście. Największym echem odbiło się jednak trafienie tego najmłodszego.

PRZECZYTAJ O SEKRECIE DOBREJ FORMY LIDERA CLJ – KORONY KIELCE!

16-letni ofensywny pomocnik Lechitów został bowiem najmłodszym strzelcem w historii swojego klubu i piątym w przekroju całej ligi. W wieku 16 lat 11 miesięcy i 6 dni wyprzedził dotychczasowego rekordzistę Lecha Dawida Kownackiego o jeden dzień! Marchwiński nazywany przez wielu ogromnym talentem pojawił się na boisku w 71. minucie, gdy Lech prowadził już czterema bramkami. Wyczyn reprezentanta Polski do lat 17 zauważył nawet sam poprzedni rekordzista, który takimi słowami na Twitterze jednocześnie pogratulował i ostrzegł młodszego kolegę przed zbytnim zachwytem.

Swoją debiutancką bramkę zdobył także napastnik Cracovii, Sebastian Strózik. 19-latek zmienił w 51. minucie Brazylijczyka Diego Ferraresso i w ostatnim kwadransie spotkania trafił do siatki i wyprowadził tym samym “Pasy” na prowadzenie w spotkaniu z Pogonią Szczecin. Decydująca bramka Strózika pozwoliła cieszyć się gospodarzom z trzeciej wygranej z rzędu. Dodatkowo asystę w meczu Legii z Piastem dołożył Sebastian Szymański.

Poprzednia kolejka Ekstraklasy była zaskakująco świetna dla młodzieżowców, ponieważ występ zawodnika poniżej 21 lat zanotowano w siedmiu na 8 spotkań. Jedynym meczem bez udziału młodych Polaków było spotkanie Śląska z Koroną Kielce. Łącznie w 19. serii gier na boiskach Ekstraklasy pojawiło się 18 młodzieżowców. Kilku także znalazło się na ławkach rezerwowych.

Lista występów młodzieżowców w 19. kolejce:

Wisła Płock – Wisła Kraków – Patryk Plewka (Wisła Kraków) 17 minut

Jagiellonia – Zagłębie Lubin –  Bartosz Slisz (Zagłębie L.) całe spotkanie

Cracovia – Pogoń Szczecin – Sebastian Strózik (Cracovia) – 31 min, Sebastian Kowalczyk – 45 min, Sebastian Walukiewicz – cały mecz, Adrian Benedyczak 3 min (wszyscy Pogoń)

Górnik Zabrze – Arka Gdynia – Daniel Bielica – cały mecz, Adrian Gryszkiewicz – cały mecz (obaj Górnik), Mateusz Młyński – 19 min (Arka)

Legia Warszawa – Piast Gliwice – Radosław Majecki – cały mecz, Sebastian Szymański – cały mecz (obaj Legia), Denis Gojko – 11 min, Karol Stanek – minuta (obaj Piast)

Zagłębie Sosnowiec – Lech Poznań – Robert Gumny – cały mecz, Tymoteusz Klupś – 71 min, Filip Marchwiński – 19 min (wszyscy Lech)

Miedź Legnica – Lechia Gdańsk – Tomasz Makowski – 90 min, Karol Fila – 4 min (obaj Lechia)