Kluivert
r-gol.info

Jedno z najgorętszych nazwisk w wielkim gronie młodzieżowców w najbliższym czasie trafi na okładki całej masy gazet. I bynajmniej nie przez pokrewieństwo z legendarnym Patrickiem Kluivertem – 19-letni holenderski skrzydłowy zasila szeregi Giallorossich.

Wielu fanów futbolu z ciekawością obserwuje poczynania tego chłopaka z Zaandam, malowniczego miasta na północy Holandii. Tym bardziej, że apetyt rośnie w miarę jedzenia – Kluivert “senior” to istna legenda tego sportu, zatem w kraju tulipanów od “juniora” oczekuje się sukcesu na podobnym poziomie. Zwłaszcza, że kariera młodego rozwija się ostatnio w zawrotnym tempie.

Szansa na sukces

Ale po kolei. Do Ajaxu Amsterdam w 2007 roku trafił 8-letni wówczas chłopak. Cierpliwie pracował i rozwijał się pod okiem trenerów najbardziej utytułowanej drużyny w Holandii. 10 lat później nadszedł czas debiutu w pierwszej ekipie Godenzonen – był to mecz ligowy przeciwko PEC Zwolle, wygrany 3:1. Od tamtej pory świat powoli zaczął poznawać Justina, który wkrótce stał się wielką nadzieją holenderskiej piłki.

Obecnie 19-latek na swoim koncie ma 56 spotkań w barwach Ajaxu. Na dodatek może pochwalić się dorobkiem 13 bramek i 10 asyst, co w tak młodym wieku jest naprawdę dobrym wynikiem. I to wszystko w ciągu dwóch sezonów.
Nie umknęło to wielkim klubom, ale i potężnym ludziom w świecie futbolu. Mowa tu o Mino Raioli, najsłynniejszym menedżerze piłkarskim, który zajął nam ostatnio kilka wersów. I, jak się okazuje, włoski agent nie próżnuje, bowiem miał zapewne znaczący udział w transferze swojego podopiecznego do półfinalisty tegorocznej edycji Ligi Mistrzów. Justin Kluivert najbliższy sezon spędzi w AS Romie, która wyścig o młodego skrzydłowego wygrała z Tottenhamem i Manchesterem United. Z kolei kwota transferu wyniesie 18 milionów euro. Jednak jego ojciec, który na piłce “co nieco” się zna, chciał przekonać syna do dalszej gry w rodzinnym kraju, aby to tam załapał więcej doświadczenia: Powiedziałem mu, że może będzie lepiej, gdy spędzi jeszcze jeden rok w Ajaksie. Ma 19 lat, wciąż jest młody, ale to on podejmuje decyzję i muszę się z nimi zgadzać. Wygląda na to, że jest pewny swojego wyboru. Musi jednak wiedzieć, co go czeka.

Z pomarańczowymi barwami za pan brat

Jak na tak utalentowanego gracza przystało, nowy skrzydłowy Romy swoją przygodę w narodowych barwach zaczął dawno temu. Począwszy od Holandii U15, 19-latek “zaliczył” występy we wszystkich młodzieżowych kadrach Oranje. Co więcej, debiut w seniorach jest już dla niego historią – 12 minut w meczu towarzyskim przeciwko Portugalii (3:0).

Kluivert
vi.nl

Pytanie zatem brzmi – czego chcieć więcej? Justin Kluivert ma wszystko, by stać się klasowym piłkarzem, a jego byt na światowych piłkarskich salonach wydaje się być formalnością. Jednak, zgodnie z tradycyjnym powiedzeniem “nie chwal dnia przed zachodem słońca”, z oceną młodego Holendra jeszcze się wstrzymajmy. Na razie żyjmy nadzieją, że wkrótce, podobnie jak jego ojciec, stanie się ikoną holenderskiego futbolu, który – na ten moment – takich ikon potrzebuje jak kania dżdżu.