Derby Dolnego Śląska, wychowanków
(fot. zaglebie.com)

Trener Ben Van Deal ogłosił listę piłkarzy, którzy pojadą na styczniowe zgrupowanie w Turcji. Wśród powołanych znalazło się aż dwunastu zawodników z przeszłością w akademii Zagłębia Lubin.

Długa lista adeptów akademii piłkarskiej Zagłębia na styczniowym zgrupowaniu nie wzięła się znikąd. “Miedziowi” jako jeden z niewielu klubów w Polsce dysponuje bowiem bogatą jak na nasze warunki, infrastrukturą sportową. W Lubinie szkolenie zostało usystematyzowane i czerpie inspirację z m.in. holenderskiego modelu. Zagłębie współpracuje z Feyenoordem Rotterdam, który w Europie słynie ze znakomitej szkółki dla młodych wychowanków.

Zagłębie stosunkowo niedawno oficjalnie zadeklarowało politykę, która ma promować jak największą liczbę wychowanków akademii do pierwszego zespołu. Takie rozwiązanie jest oczywiście następstwem kilkuletniej ciężkiej pracy włożonej w szkółkę piłkarską w Lubinie. Zadaniem klubu jest nie tylko promować swoich adeptów przed wyjazdem zagranicę, ale również zapełniać nimi ekstraklasową ekipę Zagłębia.

POGOŃ SZCZECIN U-17: ZOBACZ KULISY RUNDY JESIENNEJ 2018/19

Nie powinna więc dziwić spora liczba wychowanków włączanych do seniorskiej drużyny. Już na jesień swoje szansę w Ekstraklasie otrzymali chociażby Damian Oko (1997), Łukasz Poręba (2000), Bartosz Slisz (1999) czy Dawid Pakulski (1998). Co najbardziej może jednak cieszyć fanów “Miedziowych” to fakt, iż na boiskach CLJ lub 3. ligi biega grupa kolejnych utalentowanych zawodników, dla których otrzymanie szansy w seniorach to nieunikniona i niedaleka przyszłość.

W kadrze na obóz przygotowawczy ekipy z Dolnego Śląska znalazło się dwóch zawodników z rocznika 2002. Występujący na pozycji bramkarza reprezentant Polski do lat 16 Daniel Bieszczad oraz grający w kadrze U-17 ofensywny pomocnik Daniel Dudziński. Pierwszy jesienią głównie pojawiał się na boiskach CLJ U-17, drugi zaś częściej w drużynie juniorów starszych.

Kadra Zagłębia Lubin na zgrupowanie w Belek:

Bramkarze: Dominik Hładun, Mateusz Kuchta, Konrad Forenc, Piotr Leciejewski, Kacper Bieszczad.

Obrońcy: Alan Czerwiński, Adam Borkowski, Bartosz Kopacz, Maciej Dąbrowski, Lubomir Guldan, Damian Oko, Kamil Piątkowski, Sasa Balic, Daniel Dziwniel.

Pomocnicy: Bartosz Slisz, Adam Matuszczyk, Łukasz Poręba, Filip Jagiełło, Filip Starzyński, Dawid Pakulski, Patryk Mucha, Daniel Dudziński, Jakub Tosik, Bartłomiej Pawłowski, Damjan Bohar, Vladislav Sirotov, Łukasz Janoszka.

Napastnicy: Jakub Mares, Patryk Tuszyński, Patryk Szysz.

W kadrze na zgrupowanie w Belek nie znalazł się Paweł Żyra. Młody pomocnik zostanie wypożyczony na wiosnę do innego zespołu – możemy także przeczytać na stronie klubu.