młodzieżowych
Młodzieżowy Futbol

Od zmian na stołku seniorskim, po roszady w zespołach młodzieżowych. Kto za kogo?

Zaraz po odpadnięciu Hiszpanów z mundialu w Rosji, dowiedzieliśmy się, że Hierro nie zostanie na dłużej w kadrze “La Roja”, a miejsce selekcjonera zajmie Luis Enrique.

U-21:

Hiszpańska federacja piłkarska jest zmuszona dokonać kolejnych zmian trenerskich, albowiem Albert Celades, który dotychczas prowadził Hiszpanię U-21, zrezygnował z posady. Były reprezentant swojego kraju kadrę do lat 21 prowadził od 2014 roku. Właśnie wtedy zastąpił w tej roli… Julena Lopetegui, obecnego szkoleniowca Realu Madryt.

Jako doświadczony trener w młodzieżowych kadrach narodowych (wcześniej prowadził zespół U-16) miał doprowadzić Hiszpanów do kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro 2016. Były piłkarz FC Barcelony oraz Realu Madryt podczas trwających eliminacji do EURO U-21 nie przegrał ani razu.

Jose Francisco Molina, dyrektor sportowy hiszpańskiej federacji piłkarskiej znów postawił na “szkółkę”, ponieważ Celadesa zastąpi Luis de la Fuente. Głównym zadaniem 57-latka, z którego będzie rozliczany, jest zakwalifikowanie się do najbliższego EURO oraz IO. Taki ruch RFEF nie może dziwić, jako iż de la Fuente był konstruktorem złotej ekipy “La Furia Roja” podczas EURO 2015 zespołu U-19. Teraz wszyscy liczą, że zobaczymy powtórkę na boiskach San Marino oraz Włoch.

– Presja wiąże się z odpowiedzialnością. Byłoby trudniej, gdybyśmy mieli skomplikowany etap kwalifikacyjny, ale dzięki wyjątkowej pracy Celadesa, tak nie jest, mam uprzywilejowaną pozycję Luis de la Fuente

młodzieżowych
RFEF: przedstawiciele federacji oraz trenerzy reprezentacji Hiszpanii od sekcji U-16.
U-19:

Wraz z awansem Luisa de la Fuente w jego miejsce trafi Santi Denia, który do tej pory prowadził drużynę U-17. Jednakże to nie jedyny bagaż Santiego. 44-latek ma za sobą pracę z sekcją do lat 17 oraz 16. W przeszłości tymczasowo prowadził również Atletico Madryt. Jakby nie spojrzeć, kolejny Mistrz Europy, ale w kategorii U-17 z 2017 roku. Santi Denia jest również srebrnym medalistą mistrzostw świata w Indiach. Nowy selekcjoner kadry U-19 jest uznawany za geniusza, jeśli chodzi o wydobywanie tego, co najlepsze w piłkarskiej młodzieży. To między innymi dzięki tej generacji trenerskiej, Hiszpania jest w stanie wypuścić kolejną falę talentów na miarę Isco, Iniesty, czy Silvy.

U-17:

Do drużyny U-17 dołącza David Gordo. W hiszpańskiej federacji pracuje od pięciu lat, gdzie przedzierał się przez różne funkcje w młodzieżowych kadrach narodowych. O jego doświadczeniu ma świadczyć znajomość pracy drużyn z różnego punktu widzenia (od sztabu trenerskiego po techników). Gordo to także jeden z trenerskich uczniów “Galacticos”.

U-16:

Ostatnim rocznikiem, gdzie doszło do przewertowań, jest kadra do lat 16. 44-letni Julen Guerrero, by przejąć reprezentację, opuszcza jedną z najlepszych akademii piłkarskich w Hiszpanii – Bilbao Jugend. Legenda “Los Leones” prawdopodobnie w przyszłości poprowadzi Athletic Bilbao, lecz na razie musi skupić się na pracy z kadrą narodową.