dobry start
Polska 2:1 Irlandia Pólnocna; laczynaspilka.pl

Zmagania polskiej kadry U-19 w ramach rozgrywek Mistrzostw Europy rozpoczęły się właśnie dzisiaj. Polacy zanotowali dobry start, wygrywając 2:1 z Irlandią Północną. Pierwszy gol strzelony przez Irlandczyków wyraźnie zmotywował Polaków, którzy odpowiedzieli dwoma bramkami. Strzelali Adrian Łyszczarz i Aron Stasiak.

Przygoda z Mistrzostwami Europy U-19 rozpoczęła się dla Polaków na dobre! Dobry start zaliczyła także sama kadra, inkasując cenne trzy punkty na początek eliminacji. Emocji nie brakowało, ale pierwszą bramkę zobaczyliśmy dopiero w 63 minucie. Właśnie wtedy bramkę dla Irlandii Północnej zdobył Daniel Amos. Polaków zupełnie nie załamała stracona bramka i zrobili to, co powinni – jak najszybciej na nią odpowiedzieli. Wyrównujące trafienie w 74 minucie zanotował Adrian Łyszczarz,  jeden z bohaterów naszego cotygodniowego cyklu “Przepytani” (ankieta Adriana do przeczytania tutaj). Najwidoczniej jeden punkt nie był satysfakcjonujący dla biało-czerwonych, ponieważ do samego końca walczyli o końcowe zwycięstwo. “Kropkę nad i” postawił Aron Stasiak, który zapewnił nam 3 punkty, pokonując bramkarza Irlandczyków, Conora Larkina w 83 minucie. Co ciekawe, Aron zjawił się na boisku zaledwie 12 minut wcześniej. Wynik meczu nie zmienił się już do końcowego gwizdka, dzięki czemu Polska rozpoczyna eliminacje ze zwycięstwem na koncie. Trener reprezentacji, Dariusz Dźwigała tak skomentował mecz w wypowiedzi dla laczynaspilka.pl: Po straconej bramce pierwsza myśl, to od razu ruszyć do przodu. Postawiłem na dwójkę napastników, tak by grać dwóch na jeden w bocznych sektorach. Cieszą nas bramki zmienników i zwycięstwo. Pierwszy mecz to bowiem wielka niewiadoma, najważniejsze, że jesteśmy nadal w turnieju. Polacy zdecydowanie przeważali w całym meczu, czego dowodem mogą być chociażby pomeczowe statystyki.

dobry start
Statystyki meczu Polska U-19 – Irlandia Północna U-19, uefa.com

Gramy o awans!

W drugim meczu “polskiej grupy” Niemcy rozprawili się z Białorusią 5:1. Na uwagę zasługuje kapitan niemieckiej reprezentacji, który wbił Białorusinom Kai Havertz, który wbił Białorusinom 4 bramki. Sytuacja w grupie po pierwszej kolejce jest więc jasna – Niemcy i Polska z dorobkiem 3 punktów, przed drużynami Irlandii Północnej i Białorusi. I to właśnie między tymi pierwszymi drużynami najprawdopodobniej rozstrzygnie się kwestia premiowanych miejsc – pierwszego i drugiego.

Następny mecz w ramach eliminacji do Mistrzostw Europy Polacy rozegrają z Białorusinami, 7 października na Stadionie… Śląskim. Otóż to. Będzie to pierwszy, oficjalny mecz kadry narodowej na tym, nowo oddanym do użytku, obiekcie. Oby premierowy meczy na Stadionie Śląskim otworzył nam drogę do fazy grupowej Mistrzostw w Finlandii.