U-17 Kobiet Awans grupy śmierci, angielkami
laczynaspilka.pl

Dzisiaj w Kownie odbyło się losowanie Mistrzostw Europy U-17 Kobiet, które odbędą się w maju. Polki trafiły do “grupy śmierci”.

Już 9 maja na Litwie rozpoczną się Mistrzostwa Europy do lat 17 Kobiet. Dwa tygodnie temu Polki zapewniły sobie udział na tej imprezie, dzięki wygranej w grupie eliminacyjnej nad Bośnią i Hercegowiną, Turcją i Austrią. Na turnieju finałowym wystąpi 8 drużyn, czyli dwie grupy po 4 zespoły. “Biało-Czerwone” zagrają z Włoszkami, Angielkami i Hiszpankami. Ciekawostka: Wszystkie rywalki Polek nie straciły nawet gola w eliminacjach! Co tym bardziej utwierdza nas w przekonaniu, że Polki trafiły do tzw. “grupy śmierci”. O wrażeniach tuż po losowaniu specjalnie dla MlodziezowyFutbol.pl wypowiada się kapitan naszej kadry do lat 17, Ada Achcińska:

Jest to ciężka grupa, ale na tym etapie nie ma już słabych drużyn, więc na jakie zespoły byśmy nie trafiły, byłoby ciężko.

Polki “czarnym koniem”

Hiszpanki trzykrotnie zdobywały mistrzostwo Europy, a w finałach grają regularnie. Przed rokiem dopiero po rzutach karnych przegrały z Niemkami. Przypomnijmy, że Niemki są najbardziej utytułowaną reprezentacją w tej kategorii wiekowej (7 razy sięgały po tytuł). Należy zaznaczyć, że oprócz Hiszpanek i Niemek Mistrzostwo Europy zdobywały dotychczas tylko? Polki, które w 2013 roku w składzie m.in. z Ewą Pajor, Eweliną Kamczyk, czy Pauliną Dudek i wygrały ostatni turniej finałowy z udziałem czterech drużyn, pokonując we finale Szwecję 1:0 po golu Eweliny Kamczyk. Kapitan obecnej kadry do lat 17 zaznacza, że Polki nie są faworytkami w tej grupie i nic nie muszą, a mogą wiele:

Hiszpania, Anglia i Włochy są to na pewno topowe drużyny, ale to na nich spoczywa tzw. presja my możemy być czarnym koniem na tych mistrzostwach i sprawić sporą niespodziankę, ale nie chcę też wybiegać za daleko w przyszłość i myśleć co będzie. Ten turniej będzie dla nas również sprawdzianem, na którym okażę się, na jakim etapie piłkarskim jesteśmy. osobiście bardzo wierze w Nasz zespół i wiem, że stać nas na dużo!

Trener kadry U-17, Nina Patalon w rozmowie z Hanną Urbaniak (Łączy Nas Piłka) uważa, że faworytkami w Naszej grupie są Hiszpanki, ale na szczęście Polki grają z nimi ostatnie spotkanie w grupie. “Biało-Czerwone” Mistrzostwa Europy zaczną od potyczki z Włoszkami. Nina Patalon o Włoszkach:

To dobry zespół, ale wolałam trafić na Włoszki niż choćby Holenderki, które przed rokiem doszły do półfinału, czy nieobliczalne Finki, którym trafiła się złota generacja.

Przed turniejem finałowym Polki nie rozegrają już żadnego meczu kontrolnego. Zgrupowanie rozpocznie się 2 maja. Mistrzostwa Europy rozpoczną się 9 maja i potrwają do 21. W grupie A znalazły się ekipy: Litwy, Finlandii, Holandii i Niemiec.