Stadion Lublin

GRUPA A:
Słowacja
Polska
Szwecja
Anglia

1 KOLEJKA:

Polska vs Słowacja, Lublin, 16.06.2017, 20:45
Szwecja vs Anglia, Kielce, 16.06.2017, 18:00

2 KOLEJKA:
Polska vs Szwecja, Lublin, 19.06.2017, 20:45
Słowacja vs Anglia, Kielce, 19.06.2017, 18:00

3 KOLEJKA:
Słowacja vs Szwecja, Lublin, 22.06.2017, 20:45
Anglia vs Polska, Kielce, 22.06.2017, 20:45

——————————————————————————————————

Stadion Lublin (Arena Lublin):

Gospodarz: Motor Lublin, Lublinianka, Górnik Łęczna (gościnnie)
Koszt budowy: 155 milionów,
Pojemność: 15 400,

Dosyć młody stadion, ponieważ wybudowany w 2014 roku. Początkowo pojawiło się założenie, iż będzie oparty na betonowych “nogach” ze względu na dość podmokły teren. Międzynarodowy debiut sportowej chluby Lublina przypadł na jesień 2014. Mecz nie byle jaki, albowiem w szranki stanęła młodzież Włoch i Polski do lat 20. Przy ponad 13 tysięcznej widowni to Polacy okazali się lepsi. Pierwszego gola zdobył dziś świetnie już znany, Mariusz Stępiński.

3 lata temu odbył się tutaj również turniej, w którym udział wzięli Hannover 96, Szachtar Donieck, AS Monaco i Lechia Gdańsk. W finale triumf odniosła ekipa z Niemiec, ale dopiero po serii jedenastek przeciwko zespołowi z Gdańska.

Z Areną Lublin wiąże się także dłuższa historia odnośnie trzeciej drużyny rozgrywającej tutaj swoje domowe spotkania. Górnik Łęczna awansując do Ekstraklasy, musiał zapakować manatki i zameldować się u “sąsiadów”. Od samego początku pojawiły się nieustające problemy dotyczące kibiców. Wielu fanów nie mogło pogodzić się z opuszczeniem własnego stadionu, z czego powstały pierwsze bojkoty. Do protestów dołączyli wielbiciele Motoru Lublin, którym również nie było w smak dzielenie obiektu z ekipą spoza miasta. Siedziba oraz miejsce treningów Górnika nie uległy zmianie. Mimo że do dzisiaj sprawa dalej się ciągnie to z biegiem czasu Arena Lublin z tygodnia na tydzień wypełnia się coraz większą ilością zielono-czarnych szalików. Decyzja o przenosinach dotyczy rzecz jasna niespełnionych standardów łęczyńskiego stadionu.

O sprawie stadionowej Górnika jeszcze będzie gorąco. Podopieczni Franciszka Smudy zajmują ostatnią lokatę w lidze i nic na to nie wskazuje, by udało im się utrzymać na najwyższym szczeblu rozgrywek krajowych. Degradacja do I ligi oznacza powrót na aleje Jana Pawła II? Poczekajmy z werdyktami.

Na wschodzie polski obejrzymy pierwsze starcie Polaków gdzie przeciwnikiem będą nasi sąsiedzi z południa – Słowacja. W następnej kolejce łatwiej nie będzie. Obrońcy tytułu, “Trzy Korony”, po prostu Szwecja. Na podsumowanie grupy stadion stołeczny w Lublinie będzie gościł po raz drugi Słowaków i Szwedów. Tym razem zmierzą się ze sobą. Koniec poczynań grupowych jest równoznaczny z pożegnaniem lubelskiej areny.

Stadion Kielce (Kolporter Arena):

Gospodarz: Korona Kielce
Koszt budowy: 48 milionów,
Pojemność: 15 400,

Najbardziej rozpoznawalnym sektorem jest popularnie zwany “Młyn” (1020 miejsc), który jest odpowiednikiem, chociażby warszawskiej “Żylety”, czy gdyńskiej “Górki”. Rok temu obiekt został poddany renowacji, więc wszelkie detale ustalone przez UEFA oraz FIFA zostały natychmiastowo uwzględnione. Podgrzewana murawa, specjalne natężenie światła, czy jedyny taki w Polsce elektroniczny system wejść. W Kielcach “Biało-Czerwoni” rozegrają jedno spotkanie, ale za to jakie! Oponentem będzie Anglia. Stadion przy ulicy ks. Piotra Ściegiennego długo będzie gościł “Synów Albionu”. Rozpoczną rozgrywki fazy grupowej ze Szwecją, a zakończą potyczką ze Słowacją. Niestety w dalszym etapie turnieju Kielc już nie zobaczymy.

Czas na przypomnienie występów naszych “Orłów” na obiekcie w stolicy świętokrzyskiego. Polska tutejszą swoją przygodę rozpoczęła z Armenią w ramach eliminacji do ME 2008. Zaledwie dwa lata później rozgromiliśmy San Marino (10:0). Co ciekawe, tego dnia zobaczyliśmy najszybciej strzeloną bramkę w naszej reprezentacji. 23 sekundy wystarczyły Rafałowi Boguskiemu, by umieścić futbolówkę w siatce. Trzecim występem był mecz z Finlandią, o którym nie warto się wypowiadać, spoglądając na jego przebieg. Jak poradzą sobie młodsi przedstawiciele Polski? Chętnie zobaczymy powtórkę z San Marino w świeższym i młodszym wykonaniu.

Zobacz także stadiony grupy A oraz grupy C!