odejdzie, relacja, Dawid
CYFRA SPORT, se.pl

Już o godzinie 18 rozpocznie się długo wyczekiwane spotkanie przez wielu fanów polskiej piłki młodzieżowej. Polska reprezentacja do lat 21 podejmie w Zabrzu Portugalię w pierwszym z dwóch meczów barażowych do przyszłorocznych Mistrzostw Europy U-21.

Polacy stoczą batalie o udział w najważniejszej młodzieżowej imprezie w Europie. Dziś przed polską publicznością rozegra się jej pierwszy akt. Druga część odbędzie się w Portugalii cztery dni później dokładnie o tej samej godzinie. Naszej reprezentacji ostatni raz na EURO U-21 udało zakwalifikować się w 1994 roku! Nie licząc więc występu w roli gospodarza w 2017 roku, na mistrzostwa nie potrafimy zakwalifikować się od przeszło 24 lat.

Przed spotkaniem polecamy zapoznać się z zapowiedzią, którą znajdziesz pod tym LINKIEM.

Poniżej przedstawiamy tekstową relację na żywo, która rozpocznie się na kilkanaście minut przed spotkaniem. Trzymamy kciuki, Biało-Czerwoni!

*Aby śledzić relację na żywo, należy ręcznie odświeżać stronę. RELACJA NIE ODŚWIEŻA SIĘ AUTOMATYCZNIE*

RELACJA TEKSTOWA LIVE:

Walczyliśmy, próbowaliśmy, ale byliśmy słabsi od Portugalczyków. Niestety, wygrała drużyna jak najbardziej lepsza. Na wnioski przyjdzie jeszcze czas, ale można jasno powiedzieć, że technika naszych przeciwników była nie do przebicia. No cóż, możemy jeszcze liczyć na mecz rewanżowy. Nadzieja na pewno jest, ale będziemy musieli gryźć trawę w następnym spotkaniu, aby cokolwiek ugrać. Dziękujemy piłkarzom za walkę, a czytelnikom za śledzenie naszej relacji. Dobranoc!

KONIEC

Przegrywamy z Portugalią 0:1!

93′

Mamy rzut rożny! Ostatni stały fragment gry!

91′

Kontra Portugalii zduszona przez Bielika. Interwencja na miarę świetnego występu. Chwilę po tym obrońcę złapały skurcze, jednak szybko uporał się z problemem lekarz reprezentacji.

90′

Sędzia doliczył trzy minuty

89′

Ależ mieliśy świetną okazję! Po świetnym dośrodkowaniu Jagiełły główkujący Kapustka nie trafia dobrze w piłkę. Szkoda!

87′

Próbował Kapustka, ale znów bez większych rezultatów. Zostało nam kilka minut!

86′

Kilka minut dominacji Portugalii, ale Polacy odzyskują piłkę i znów są w natarciu.

85′

W miejsce Andre Horty wejdzie Bruno Costa.

83′

Kibice zaintonowali hymn Polski. Atmosfera mocno waleczna i tak też grają Polacy w ostatnich minutach tego spotkania.

81′

Próbował przedzierać się Kapustka, który ewidentnie odżył w drugiej części gry. Zrobił się nam bardzo ciekawy mecz!

80′

Ruleta Rafaela, podanie na drugą flankę, ale akcja zatrzymana w połowie boiska

79′

Długo utrzymywaliśmy się przy piłce, ale Jóźwiak nie przyjął dobrze piłki i tracimy posiadanie. Jednak po chwili odzyskujemy.

78′

Zagotowało się pod bramką Pereiry, który wybił piłkę z linii bramkowej. Blisko gola samobójczego! Atakujemy coraz śmielej, nacieramy na Portugalię!

77′

Schodzi nasz kapitan Dawid Kownacki. Na jego miejsce wchodzi Karol Świderski.

76′

Ależ broni Grabara. Rozłożył ręce niczym Artur Boruc po strzale Carvalho. Dogrywał świeży na boisku Tavares.

74′

Zmiana u naszych rywali. Opuszcza boisko Joao Felix, na murawę wejdzie Leao.

73′

Strzelał z daleka Horta, ale pewnie łapie Grabara.

Po rozegraniu w drugą stronę uderzał Dziczek, ale końcówkami palców wybijał bramkarz Portugalii. Blisko!

72′

Schodzi Sebastian Szymański. W jego miejsce pojawia się Filip Jagiełło z Zagłębia Lubin.

71′

Uderzał Żurkowski z dystansu, ale to uderzenie po ziemi nie mogło zaskoczyć Pereiry.

70′

Dobre rozegranie duetu Jóźwiak – Gumny, ale za lekko dośrodkowywał pierwszy z graczy Lecha. Po chwili z drugiej strony próbował Kapustka, ale także bezskutecznie.

68′

Zblokowany strzał po świetnym dośrodkowaniu Szymańskiego. Wieteska podał głową do środka pola bramkowego, ale tam nie było żadnego z kolegów.

67′

Rzut wolny. Zgrywał Wieteska, ale nikt nie dobił piłki do bramki. Wszystko działo się w okolicach linii 16 metra.

66′

Wchodzi na boisko Kamil Jóźwiak. Czesław Michniewicz zdecydował się na ściągnięcie Konrada Michalaka, który ewidentnie zgasł w drugiej połowie.

64′

Odzyskuje piłkę Bielik od Joty, dla którego był to ostatni kontakt z futbolówką w tym meczu. Za niego wchodzi Tavares.

61′

Michalak w rogu uzyskał rzut rożny. Dośrodkowywać będzie Szymański. Jednak łapie Pereira i już idziemy w drugą stronę.

60′

56′

Znów świetnie broni Bielik. Skoncentrowany nie dopuszcza Portugalczyka do piłki i oddala zagrożenie.

55′

Dośrodkowanie Szymańskiego, ale źle przyjmuje Michalak po drugiej stronie. Znów Portugalia przy piłce.

54′

Źle uderzał Żurkowski. Po dobrze zapowiadającej się kontrze czterech Polaków nici.

53′

Byliśmy blisko pola karnego, ale źle podał Gumny do Kownackiego. Po przeniesieniu piłki na naszą połowę kolejny agresywny odbióe notuje Kapustka.

52′

Na chwilę przejęliśmy futbolówkę, ale znów traci Kowancki. Nie jest to dobry mecz w wykonaniu naszego kapitana.

51′

Znów rzut wolny z podobnej odległości dla gości, ale wyjaśnia na aut Bielik.

49′

Próba kontry, ale spaliła na panewce. Przy piłce ubrani na czerwono goście.

48′

Żółtą kartką ukarany Kapustka. Spóźniony faulował w okolicach 35 metra. Portugalczycy mają rzut wolny.

46′

Oba zespoły bez zmian.

Zaczynamy drugą połowę!

Przed drugą połową:

Po pierwszej połowie wrażenia są mieszane. Niby graliśmy dobrze do straty bramki, ale końcówka to już stanie i czekanie na cud. Na początku wyglądało to fajnie, kilka razy próbowali Michalak, Dziczek czy Szymański, ale skutecznie nasze ataki rozbijali Portugalscy obrońcy. W obronie należy pochwalić Bielika, który jako jedyny całe 45 minut nie popełniał błędów, dodatkowo niejednokrotnie próbował rozgrywać w nieoczywistym kierunku. Dysponuje również bardzo dobrym przerzutem, co jak na środkowego obrońcę jest dużym atutem.

Po straconej bramce nasza gra ucichła, jedyna próba w ostatnim kwadransie gry wyszła za sprawą Żurkowskiego, który wejściem 1 na 1 w pole karne i oddaniem groźnego strzału zmusił Pereire do interwencji. Poza jednym błędem zagraliśmy przyzwoicie w obronie, ale w ofensywie potrzeba nam więcej polotu, który w barwach przeciwników prezentuje choćby Joao Felix. Kilka razy również zagroził nam Horta czy Carvalho, ale głównie gra Portugalii zatrzymuje się na trzymaniu piłki w okolicach czterdziestego metra. Nadzieja na drugą połowę jest, ale Polacy muszą więcej ryzykować w ofensywie! Do boju, Biało-Czerwoni!

Jeszcze jedno, jeśli ktoś znalazłby Bartosza Kapustkę, prosimy o kontakt, bo potrzebny nam koniecznie na drugą połowę!

Przerwa

Statystyki po pierwszej połowie:

45′

Koniec pierwszej połowy. Schodzimy przegrywając 0:1 z Portugalią.

44′

Indywidualnie schodził do środka Żurkowski i po dobrym strzale pod poprzeczkę broni bramkarz rywali. Mamy aut po nieudanym kornerze.

43′

Obraz gry się nie zmienia. Bronimy, stoimy prawie wszyscy na 40 metrze, gonimy za piłką, a Portugalczycy rozgrywają i męczą naszych zawodników.

39′

Spróbowaliśmy przyspieszyć, nasza akcja zakończyła się zblokowaniem wrzutki, a kontra samego Joao Felixa groźnym strzałem i mamy korner dla Portugalii.

37′

Dobry przerzut Bielika (już któryś z kolei), ale złe zachowanie Gumnego, który pogubił się w dryblingu i znów tracimy futbolówkę. Wszystko to teraz wygląda tak, jakbyśmy czekali na gwizdek zapraszający do szatni.

36′

Bryluje na lewej stronie Joao Felix z Benfiki. Kiwa, wrzuca, rozgrywa. Bardzo aktywny jest skrzydłowy w pierwszej połowie.

34′

Dobrze zabierali się Polacy, ale źle przyjął Kowancki i piłka znów u Portugalczyków. Taki obraz gry mniej więcej widzimy po bramce dla gości tego spotkania.

30′

Po dobrych dwóch kwadransach tracimy głupią bramkę. Źle zachował się duet Wieteska – Gumny i niekryty Jota, zawodnik Wolverhampton trafia do polskiej bramki. Bez szans Grabara.

30′

GOL! Polska 0:1 Portugalia

Po szybkiej kontrze Joao Felix dogrywa dochodzącą piłkę w pole karne, a wszystko wykańcza Jota.

29′

Gumny próbował prawą stroną, ale został szybko powstrzymany. Po długiej piłce Bielik fauluje w angielskim stylu przeciwnika w środku pola.

27′

Uspokoiliśmy grę. Grabara zaczął od bramki. Fauluje Eustaquio w środku boiska.

24′

Dużo szczęścia mieliśmy po kornerze. Portugalczycy w dużym chaosie prawie wbili piłkę do naszej bramki!

23′

Interweniował świetnie Grabara po strzale z ostrego kąta Carvalho. Po chwili próbował dośrodkowywać Goncalves. Ależ zamieszanie w naszym polu karnym!

22′

Ładnie próbował w dryblingu Żurkowski, ale wybili przeciwnicy. Naprawdę dobrze wyglądamy w pierwszych dwudziestu kilku minutach. Wyrównany pojedynek, dobrze założyliśmy pressing na Portugalczykach. Gramy też bez nerwów, oby tak dalej!

20′

Mamy aut na wysokości pola karnego Portugalii. Odbity strzał Kapustki i znów zaczynamy z boku.

19′

Dobrze rozgrywa i broni Bielik w pierwszych minutach. Należy też pochwalić kibiców, którzy aktywnie wspierają naszych kadrowiczów.

18′

Michalak po prostym zwodzie dośrodkował po ziemi, ale łapie bramkarz. Jak na razie mamy otwarty mecz, Polacy próbują szybkich kontr, a Portugalia powoli rozgrywa.

17′

Rzut rożny Portugalczyków. Jota przedłużył, ale znów łapie pewnie polski bramkarz z Liverpoolu.

16′

Pewny chwyt Grabary. Wysoka wrzutka Portugalczyka zakończyła się fiaskiem, a Polski bramkarz miał okazję do rozgrzania się.

14′

Dobry fragment Polaków. Po kilkunastu podaniach wrzutka zakończyła się nieporadnym wybiciem Portugalczyka. Mamy rzut rożny, ale nic z tego nie wynikło.

12′

Strzelał z dystansu Szymański, ale bez większego zagrożenia. Celny strzał Polaków.

10′

Zablokowany strzał Horty sprzed pola karnego łapie Grabara. Ten strzał nie mógł zaskoczyć naszego golkipera.

8′

Po długiej piłce od Dziczka, Michalak w dobrej sytuacji trafia w obrońcę.

7′

Było niebezpiecznie. Po zagraniu zagraniu Goncalvesa prawie piłkę uchwycił Jota.

5′

Wstrzelać piłkę w pole karne próbował Szymański, ale nikt nie przeciął piłki. Chwile później to samo spotkało zagrania Kamila Pestki. Zatrzymujemy kontrę Portugalczyków.

4′

Pierwsze minuty wyglądają tak, jak wszyscy mogli się spodziewać. Polska reprezentacja stoi w dziewięciu za linią piłki, za piłką powoli biega Kownacki, a Portugalczycy rozgrywają.

2′

Już w drugiej minucie Portugalczycy blisko strzału w anszym polu karnym. Podawał Joao Felix.

1′

Zaczęli!

18:00

Piłkarze wyszli na boisko, odśpiewali hymny. Czas na mecz!

17:52

Czesław Michniewicz przed spotkaniem: To zdecydowanie najważniejszy mecz w mojej karierze. Dziś oczy całej Polski będą skierowane na boisko w Zabrzu. Liczę na trybuny, doping będzie bardzo istotny. W trudnych momentach liczę na trybuny, a takie na pewno będą.

17:40

Zestawienie naszych przeciwników – Portugalii:

Joel Pereira (BR) – Diogo Gonçalves – Jorge Fernandes, Diogo Leite – Yuri Ribeiro – Stephen Eustáquio – André Horta – Gedson – Joao Carvalho – Diogo Jota – Joao Félix

17:25

Czesław Michniewicz nie zaskoczył w większości, a w zasadzie spodziewać można było się 10 z 11 zawodników, na których postawił od pierwszej minuty. Pozytywnym zaskoczeniem jest postawienie na Krystiana Bielika na pozycji stopera. Obrońca Charlton Athletic rozegrał w tym sezonie 9 spotkań w angielskiej League One, a w ostatnim meczu strzelił nawet bramkę!

17:15

Czesław Michniewicz podał jedenastkę, która wyjdzie od pierwszego gwizdka na Portugalię! Oto ona:

Kamil Grabara (BR) – Robert Gumny – Mateusz Wieteska – Krystian Bielik – Kamil Pestka  – Konrad Michalak – Patryk Dziczek – Szymon Żurkowski – Sebastian Szymański – Bartosz Kapustka – Dawid Kownacki

Ławka rezerwowych: Loska (BR), Piotrkowski, Zawada, Bartosz, Świderski, Jagiełło, Jóźwiak