Netto
Jason Silva (CBF)

W nocy z piątku na sobotę o 2:30 polskiego czasu rozpoczęła się 46. edycja piłkarskiego Copa América. Gospodarz turnieju – Brazylia – pokonał 3:0 Boliwię. Canarinhos na końcowy triumf w mistrzostwach kontynentu czekają nieprzerwanie od 2007 roku. Brak sukcesów na arenie międzynarodowej skłonił Brazylijczyków do podjęcia konkretnych działań. Jednym z efektów jest utworzenie przez federację CBF departamentu socjalnego (CBF Social), na czele którego stoi nasz dzisiejszy rozmówca – Diogo Netto.

EURO U-21: ZNAMY KADRĘ HISZPANII! NIE BRAKUJE GWIAZD.

Michał Grzela: Diogo, na wstępie zacznijmy od kwestii absolutnie podstawowych. Czym zajmujesz się na co dzień?

Diogo Netto: Jestem menadżerem nowego departamentu w brazylijskiej federacji (CBF), który odpowiada za odpowiedzialność społeczną (ang. social responsibility) w Brazylii. W CBF pracuję od 2015 roku, który utożsamiam z nowym początkiem, nową erą brazylijskiej piłki. Właśnie w tamtym okresie narodziły się liczne programy związane nie tylko z odpowiedzialnością społeczną, ale również z zarządzaniem oraz tworzeniem nowych turniejów.

Porozmawiajmy chwilę o “Football For Friendship”. Jaka była Twoja rola podczas VII edycji programu?

Dla CBF to bardzo ważne, żeby uczestniczyć w takich właśnie akcjach. Mamy w kraju projekt, nieco pokrywający się z tym, z czym mamy do czynienia w tym roku w Madrycie. Chcemy, aby gra w piłkę szła w parze z wartościami takimi jak honor, czy oddanie. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny jest futbol w kontekście dzieci. Właśnie z tego wynika moja obecność w stolicy Hiszpanii.

Wróćmy jednak za ocean – do Brazylii. Wspomniałeś, że departament, którym zarządzasz to coś zupełnie nowego. Jak należy to rozumieć?

Chcemy rozwijać piłkę nożną w Brazylii. Na potrzeby departamentu został wydzielony specjalny budżet, który jest podstawą do działania. Tworzymy szkoły piłkarskie (“Football Schools”) w każdym z 27 brazylijskich stanów. Co więcej, współpracujemy z rządem federalnym w ramach nowego programu – “Wybór przyszłości” (ang. “Selection of future”). Rząd przeznacza na to fundusze, a pozostałe kwestie znajdują się w zakresie działalności CBF.

Dlaczego CBF podjęło decyzję o utworzenia nowego departamentu?

CBF wierzy w piłkę nożną i wierzy również w odpowiedzialność społeczną, w to jak bardzo jest ważna. Chcemy, aby dzieci z całej Brazylii, miały szanse na rozwój.

Można zatem dojść do konkluzji, że zadaniem departamentu jest wykreowanie możliwości nawet dla najbiedniejszych.

Dokładnie.

Chciałbym zapytać o problemy, z jakimi zmaga się brazylijski piłka. Co jest największą bolączką w Waszym kraju?

Odpowiem na to pytanie poprzez przedstawienie naszych działań. Głównym celem na ten moment jest rozwój. CBF realizuje projekty związane z piłką, nie tylko nożną, ale także plażową i halową, zarówno w wydaniu męskim, jak i kobiecym.

Czy CBF współpracuje z klubami w całym kraju w celu uzyskania możliwe najlepszych efektów swojej pracy?

Jeśli chodzi o tę kwestię to na nią składa się kilka płaszczyzn. Wspominana już dziś odpowiedzialność społeczna jest pierwszą z nich i stanowi swego rodzaju bazę do dalszych działań. Kluby piłkarskie stanowią drugą płaszczyznę, natomiast trzecia, czyli “produkcja” zawodowych piłkarzy, stanowi namacalne dowody działalności klubów.

Wspomniałeś już, że głównym celem, a więc celem długoterminowym, jest rozwój. Co z celami krótkoterminowymi?

Takich również nie brakuje. Projektem, który ma określone ramy czasowe, jest chociażby ten, dotyczący budowy szkół piłkarskich. Do tej pory utworzyliśmy 15 centrów treningowych. Wszystkie centra znajdują się w miastach, które nie były gospodarzem mistrzostw świata w 2014 roku. Na ich terenie powstaną wspomniane już szkoły, a także inne udogodnienie, o co zadbać ma departament, który reprezentuję.

Przejdźmy do kwestii, która na pozór może wydawać się niezwiązana z naszą dotychczasową rozmową. Co różni brazylijską piłkę od tej europejskiej?

Brazylia to największy kraj Ameryki Południowej, bez mała o wielkości kontynentu. Wewnątrz naszego kraju mamy kilka zupełnie różnych rzeczywistości. Nieuniknionym jest wpływ takiego stanu rzeczy na ludzi, ale też na piłkę samą w sobie – przykładem mogą być nawet reprezentowane style gry. W związku z tym staramy się ukierunkować nasze działania z myślą o tych różnicach.

Chcecie, aby w skali całego kraju wszystko, co związane z piłką, nabrało podobnych kształtów? Czy może jednak nie chcecie zatarcia różnic?

Niektóre brazylijskie miasta i stany należy uznać za bogate. W nich wszystko jest łatwiejsze. Znalezienie partnerów, funduszy, pracowników – dosłownie wszystko. Z drugiej strony w Brazylii nie brakuje miejsc biednych. W związku z tym implementacja konkretnego projektu w skali kraju nie jest łatwym zadaniem. Niemniej jednak, to co chcemy zapewnić to perspektywy i udogodnienia, które powstrzymywałyby zawodników od wyjazdu do Europy w bardzo młodym wieku.

Czy w innych krajach Ameryki Południowej rozwój jest równie ważnym tematem, czy to, co dzieje się w Brazylii, należy uznać za regionalny ewenement?

Futbol w Ameryce Południowej zmaga się obecnie ze zmianami. CONMEBOL ma nowego prezydenta. W ramach konfederacji realizowany jest program “Ewolucja” (ang. “Evolution”), który zakłada milion dolarów dla każdego z 10 członków. Taka kwota ma być wypłacana raz do roku i przeznaczona na rozwój piłki nożnej w każdym z krajów. Do tego dochodzi większe zainteresowanie wszystkimi odmianami gry w piłkę, zaczynając od męskiej, poprzez futsal i beach soccer, a kończąc na piłce kobiecej.

Wróćmy jeszcze do samej Brazylii. Odnoszę wrażenie, że ostatnie lata, niezbyt udane dla brazylijskiej piłki, to jedna z głównych, o ile nie główna przyczyna, znaczącej inwestycji w rozwój.

Tak, to prawda. Brazylijczycy kochają piłkę nożną. Wśród najlepszych zawodników w historii nie brakuje tych urodzonych właśnie w Brazylii. Przez lata wprowadzaliśmy różne programy, ale cały czas poprzez swoją ciężką pracę już teraz ukierunkowaną stricte na rozwój staramy się nawiązać do naszych największych osiągnięć.

Piłka nożna nie kończy się rzecz jasna na tym co dzieje się na terenie danego kraju. W ostatnich latach w świecie piłki obserwowaliśmy wiele zmian. Czy korzystnych? Ciężko powiedzieć. Powiedz jednak, co sądzisz o nowej polityce, która zakłada chociażby zapraszanie na Copa America reprezentacji spoza konfederacji CONMEBOL?

Domyślam się, że nawiązujesz do zaproszeń dla Japonii i Kataru. CONMEBOL zdecydował się na ten krok ze względu na fakt, że za rok w Japonii odbędą się Igrzyska Olimpijskie, natomiast Katar zorganizuje następnie mistrzostwa świata. Ta decyzja, jak wiele innych, jest umotywowana podniesieniem poziomu rywalizacji.