Błękitni Wronki AP Reissa
AP Reissa

Błękitni Wronki są już pewni spadku z CLJ U-17 grupy B. Wczoraj przegrali z AP Reissa 1:5 i na dwie kolejki przed końcem sezonu, tracą do bezpiecznego miejsca 9 oczek.

Błękitni Wronki ostatnie trzy rundy spędzili na najwyższym poziomie, czyli w Centralnej Lidze Juniorów. Aby się utrzymać w grupie B, należy zdobywać punkty z takimi zespołami jak Lech Poznań, Pogoń Szczecin, Arka Gdynia czy Lechia Gdańsk. Są to ekstraklasowe akademie, które prowadzą szczegółowe selekcje zawodników i są w stanie pozyskać każdego młodego piłkarza z mniejszego klubu. Takich możliwości nie mają takie zespoły jak Błękitni czy AP Reissa. Akademia z Wronek ma podpisaną umowę partnerską z Lechem i na tej zasadzie “Kolejorz” może pozyskać zawodników wyróżniających się z tej drużyny w CLJ. Tak się stało, chociażby z Patrykiem Ściurkowskim, który w zeszłym sezonie występował w drużynie z Wronek, a teraz gra w drużynie Lecha U-18.

SZKOLENIE PO BRAZYLIJSKU W POLSCE? SŁÓW KILKA O CANARINHOS SKÓRZEWO

Błękitni wierzyli w utrzymanie?

Błękitni Wronki przed tą kolejką mieli jeszcze szansę na utrzymanie, gdyż ich strata do AP Reissa wynosiła 7 punktów, a do końca sezonu pozostały trzy kolejki. Teoretycznie nadal była szansa na to, że ekipa z Wronek zdoła się utrzymać. Jednak, czy Błękitni wierzyli jeszcze w to, że mogą to zrobić? “Nie, już po Arce Gdynia wiedzieliśmy, że będzie bardzo ciężko się utrzymać, gdzieś zostały tylko matematyczne szanse. Bardzo przeżyliśmy tamtą porażkę z Arką jako sztab, a przede wszystkim zawodnicy” – odpowiedział na nasze pytanie, trener Błękitnych Wronki, Michał Dolata. Dwa tygodnie temu drużyna z Wronek przegrała na własnym boisku z Arką Gdynia 0:3. Po 10. kolejkach miała zaledwie 4 punkty na swoim koncie.

“Szacunek dla Błękitnych. Trzy rundy grali i walczyli w CLJ. Bardzo fajnie zorganizowany i prowadzony zespół przez trenerów, duże zaangażowanie, ale jak to w piłce, nie każdy może się cieszyć. Mam nadzieję, że szybko wrócą na poziom centralny” – mówił po meczu w rozmowie z naszym portalem trener AP Reissa, Maciej Palka.

“Reissy” pewne utrzymania

Jeśli spada z ligi drużyna, która była w niej długo, oznacza to, że jakiś beniaminek zdołał się utrzymać. Ta drużyna to Akademia Piłkarska Reissa, która nie za dobrze weszła w sezon, gdyż przegrała pierwsze cztery spotkania. Jednak z czasem, gdy oswoili się z Centralną Ligą Juniorów, zaczęli sprawiać niespodzianki, zabierając punkty najlepszym drużynom. “Reissy” wygrały wówczas z niepokonanym liderem, Lechem Poznań 5:3. Pokonali również Pogoń Szczecin 1:0, czy zremisowali z Lechią Gdańsk 3:3.

“Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że udało się nam utrzymać. Graliśmy bardzo dobre mecze z ekstraklasowymi akademiami, czyli zrealizowaliśmy cel zespołowy. Do tego dochodzi rozwój indywidualny zawodników, który zaprocentował tym, że jest spore zainteresowanie ze strony ekstraklasowych akademii. Kilku zawodników już zostało zaproszonych na testy. Jeden z nich nawet będzie testowany przez zespół seniorski z pierwszej ligi” – podsumowuje sezon trener AP Reissa.

“Akademia Reissa w pełni zasłużyła na to, żeby się utrzymać w lidze. Mają indywidualności, które przeważyły na ich korzyść. Dzięki tym indywidualnościom strzelili nam aż pięć bramek” – podsumował porażkę 1:5 z AP Reissa, trener Błękitnych Wronki, Michał Dolata.

CLJ U-17 grupa B

PozycjaKlubMZRPGZGSGDPkt
11494137172031
21474329191025
3137242819923
41371529151421
5136162625119
6AP Reissa Poznań135262623317
7Błękitni Wronki1431102136-1510
8131111548-434
Co dalej?

Znamy już obu spadkowiczów z CLJ U-17 grupy B. Błękitni spadli wczoraj, a z kolei Gryf Słupsk był już pogodzony ze swoim losem dużo wcześniej. Ekipa z Pomorza po 12. kolejkach ma na swoim koncie tylko jeden punkt i to wywalczony w starciu z Lechem Poznań (1:1). Bilans bramkowy Gryfa na ten moment wynosi 3-47. Jeśli chodzi o górną część tabeli tam jeszcze nic, nie wiadomo. W walce o miejsce pierwsze, które gwarantuje grę w półfinałach CLJ U-17, są cztery zespoły: Lech Poznań, Lechia Gdańsk, Warta Poznań i Arka Gdynia. 22 maja, tj. najbliższa środa, zostaną rozegrane dwa zaległe mecze: Warta Poznań – Pogoń Szczecin i Lechia Gdańsk – Lech Poznań. W szczególności to drugie spotkanie może być kluczowe w kontekście końcowej tabeli. Na ten moment obie ekipy mają taką samą liczbę punktów. Jeśli padnie w Gdańsku remis – emocje w grupie B, będą do samego końca.

AP Reissa cel na ten sezon ma już zrealizowany. Czy na tym poprzestaną? “Teraz chcemy patrzeć w górę. Może uda się wskoczyć na miejsce 5, jest na to szansa. Chcemy dalej punktować” – deklaruje szkoleniowiec “Reissów”. Podopieczni Macieja Palki czekają jeszcze mecze z Gryfem Słupsk (dom) i Pogonią Szczecin (wyjazd). Z kolei Błękitni Wronki pożegnają się z CLJ spotkaniami z Pogonią Szczecin (dom) i Lechem Poznań (wyjazd).