Podopieczni Wędzonki
fot. Przemysław Szyszka

Lech Poznań został mistrzem jesieni sezonu 2018/19. Podopieczni Huberta Wędzonki zdobyli 32 punkty w 14. kolejkach i mają 6 oczek przewagi nad drugą Pogonią. W poprzednim sezonie “Kolejorz” również był najlepszym zespołem jesieni w CLJ U-17 grupie B. Ostatecznie zajęli dopiero 6. miejsce. Tym razem wiosna będzie lepsza?

JACEK MAGIERA W WYWIADZIE DLA MF: “W KAŻDYM MECZU BĘDZIEMY GRAĆ O JAK NAJLEPSZY WYNIK”

Podopieczni Huberta Wędzonki w rundzie jesiennej wygrali 10 z 14 spotkań, odnieśli dwie porażki i dwukrotnie remisowali. Ich bilans bramkowy wyniósł 35-17. Zdobyli najwięcej bramek w swojej grupie (wraz z Pogonią) i byli drugą najlepszą defensywą, tracąc tylko dwa gole więcej od Pogoni Szczecin. Runda prawie idealna? Mimo takich statystyk i pozycji w tabeli trener Lecha nie ukrywa, że mogło być jeszcze lepiej.

“Traciliśmy dużo bramek w rundzie jesiennej, będziemy pracować na poprawą gry w obronie. Potrafiliśmy stracić trzy gole w jednym meczu z Błękitnymi Wronki. Skuteczność u nas też nie była najlepsza. Wygrywaliśmy mecze po 1:0, 2:1, czy 2:0, gdzie z przebiegu gry powinniśmy wygrać bardziej przekonująco. ” – mówił nam trener Lecha U-17, Hubert Wędzonka.

Mocna Pogoń

Mimo że Lech zakończył rundę jesienną z 6. punktami przewagi nad Pogonią Szczecin to w bezpośrednim pojedynku, nie był w stanie “Portowców” pokonać . U siebie Lechici przegrali 3:2, a na wyjeździe zremisowali 1:1. Drużyna ze Szczecina nie przełożyła dodatniego bilansu z Lechem na pozycję w tabeli. W innych miejscach Pogoń traciła punkty, która ma na swoim konie 5 remisów. “W tej rundzie miałem młodsza ekipę od pozostałych drużyn w lidze, co przekładało się na to, że nasi rywale byli od nas lepsi fizycznie” – oceniał Wędzonka.

Lech nie uniknął wpadek, w 1. kolejce zremisował na własnym boisku z FASE Szczecin 1:1, drużyną, która ostatecznie spadła z CLJ U-17. “Kolejorz” przegrał derby Poznania z Wartą, na ich terenie 3:2.

Jeśli chodzi o wyróżniające się postaci w Lechu w rundzie wiosennej to trudno wskazać wyraźnego lidera na boisku, czy to takiego strzeleckiego, czy boiskowego. Najwięcej goli jesienią strzelił Damian Kołtański – 6, ale za to Patryk Gogół, Adrian Ratajczyk i Filip Wilak mają na swoim koncie po 5 bramek. “Nie ma u nas zawodnika, który grałby dobrze przez całą rundę. Dobry start miał Damian Kołtański, a końcówkę Patryk Gogół czy Filip Wilak” – podsumował występy swoich zawodników szkoleniowiec Lecha.

Rok temu też było Mistrzostwo jesieni …

W poprzednim sezonie Lecha U-17 prowadził Bartosz Bochiński (obecnie trener Lecha U-18). Drużyna ta miała za sobą bardzo udaną rundę jesienną. Lechici uzyskali wtedy 31 punktów w 14. spotkaniach i byli liderami CLJ U-17 grupy B. Nad drugą drużyną, AP Pogoń Szczecin mieli 5 punktów przewagi. Porównując ze sobą rundę jesienną Lecha z sezonu 17/18 do sezonu 18/19, widać od razu, patrząc na statystyki, że to były podobne drużyny. Jednak jak ostatecznie zakończył się sezon dla podopiecznych Bartosza Bochińskiego? Lech zdobył w rundzie wiosennej zaledwie 18 punktów i zajął 6. miejsce, mając 17 punktów straty do lidera, Pogoni.

“Trener Bochiński przesunął po rundzie jesiennej 5 zawodników do starszego rocznika. Niewątpliwie miało to wpływ na końcową tabelę. Ciężko jest prezentować taki sam poziom lub podobny, gdy odchodzi z twojej drużyny 5 kluczowych piłkarzy. Wyciągnęliśmy wnioski z tamtego sezonu, choć ode mnie też zawodnicy pójdą wyżej. Przesuwanie piłkarzy to rzecz naturalna w Lechu” – mówił nam trener Wędzonka.

Wymagający rywal na sam start

Centralna Liga Juniorów U-17 wraca już w ten weekend, jednakże podopieczni Huberta Wędzonki rundę wiosenną rozpoczną 16 marca meczem wyjazdowym z Pogonią. Od razu na pierwszy ogień starcie z najgroźniejszym rywalem, który aspiruje do zajęcia 1. miejsca w grupie B.
“Kolejorz” do tego meczu będzie przygotowywać się w Monachium, gdzie rozegrają 10 marca sparing z Bayernem. Planowo Lech miał zagrać w 1. kolejce zagrać z beniaminkiem, Akademią Piłkarską Reissa. Mecz przełożono na 27 marca. “Naszym głównym celem jest przesuwanie i promowanie młodych piłkarzy. Oczywiście chcemy też zdobywać trofea na szczeblu juniorskim, ale mamy świadomość, jakich mamy wymagających rywali. Chcemy w rundzie wiosennej poprawić skuteczność w ofensywie. Nie myślimy o tym, żeby wygrać CLJ U-17″ – podsumował Wędzonka.

Wyniki dotychczasowych sparingów:
VFL Wolfsburg 2:1 Lech Poznań Bramka: Adrian Ratajczyk
Lech Poznań 5:3 Ruch Chorzów Bramki: Adrian Ratajczyk x2, Patryk Gogół, Maksymilian Pingot, Barański
Legia Warszawa 3:1 Lech Poznań Bramka: Jerzy Tomal
Lech Poznań 2:1 Zagłębie Lubin Bramki: Damian Kołtański (rzut karny), Filip Borowski (rzut karny)