Buksy, Paluszek
Michał Grzela

Skórzewo to wieś w Wielkopolsce, w powiecie poznańskim, gdzie swoją siedzibę ma szkółka piłkarska KS Canarinhos. To w tym klubie swoje pierwsze kroki związane z piłką stawiał Filip Marchwiński, o którym zrobiło się głośno w ostatnim czasie, za sprawą dobrych występów w LOTTO Ekstraklasie. Jak wygląda szkolenie w tej małej miejscowości?

W 1996 roku utworzono pierwszą szkółkę w Skórzewie, która na początku funkcjonowała pod nazwą Uczniowski Klub Sportowy Skórzewo. O historii powstania tej akademii, opowiedział w rozmowie z naszym portalem Sławomir Krupiewski, trener koordynator KS Canarinhos Skórzewo: “Inicjatywa jednego z mieszkańców Skórzewa była taka, że miał syna i stworzył klub tak właściwie dla niego. Zrobił kursy trenerskie i tak to się zaczęło”. UKS Skórzewo działał pod tą nazwą do 2011 roku, kiedy to powstała nowa szkółka w tej miejscowości, KS Canarinhos. Prezesi obu klubów uznali, że w takiej wsi nie mogą działać dwie szkółki i połączyli siły. Od 2013 roku akademia funkcjonuje pod nazwą Klub Sportowy Canarinhos Skórzewo.

MAREK MIERZWA: “NASZYM NAJWIĘKSZYM PROBLEMEM JEST BAZA TRENINGOWA”

Umowa partnerska z Lechem

Canarinhos Skórzewo szkoli dzieci od 5 roku życia do seniora. W tej chwili jest 14 zespołów szkoleniowych w akademii. Klub z gminy Dopiewo ma podpisaną umową partnerską Lechem Poznań. Dzięki niej, w ostatnich latach do akademii “Kolejorza” dołączyło już kilkunastu zawodników Canarinhos. “Taka jest nasza strategia, szkolimy do pewnego wieku i oddajemy tych chłopców wyróżniających się do klubów ekstraklasowych” – podkreśla politykę klubu, Krupiewski.

17-letni Filip Marchwiński to piłkarz, który jest najsłynniejszym wychowankiem klubu ze Skórzewa. Młody zawodnik Lecha w ostatnim czasie dostał kilka szans w LOTTO Ekstraklasie i pokazał się z bardzo dobrej strony. Był na ustach całej piłkarskiej Polski, kiedy to strzelił zwycięskiego gola w meczu z Legią Warszawa przy Bułgarskiej (1:0). Młodzieżowy reprezentant Polski w tym sezonie zagrał już w 10. meczach Ekstraklasy i strzelił dwa gole. Jak wspomina Marchwiński swój czas w Skórzewie?“To właśnie w zespole UKS-u mogłem pod opieką dobrych trenerów bawić się piłką do woli. To marzenie o pozostaniu piłkarzem pojawiło się u mnie jednak wraz z wiekiem, już po przyjściu do Kolejorza” – mówił Marchwiński w rozmowie z klubowym portalem Lecha.

Technika i koordynacja ruchowa

Marchwiński wspominał o zabawie piłką. Ten element jest ważny w szkoleniu piłkarzy w KS Canarinhos Skórzewo. Do 12 roku życia trenerzy skupiają się na treningach technicznych, jak i na koordynacji ruchowej. Nie myślą o taktyce, chcą, żeby dzieci nabywały umiejętności dzięki zabawie z piłką. “Uczymy chłopaków przede wszystkim panowania nad piłką. Technika brazylijska, stąd nazwa Canarinhos. Kiedy tworzyliśmy szkółkę piłkarską, w Polsce raczej brakowało wzorców, które moglibyśmy tym chłopcom wskazywać jako rozwój piłkarski. Dlatego wybraliśmy reprezentację, która wypuszcza seryjnie piłkarzy grających w piłkę, a nie kopaczy, przeszkadzającym innym” – podkreśla i wyjaśnia znaczenie nazwy klubu, trener koordynator KS Canarinhos.

W KS Canarinhos Skórzewo obecnie jest ok. 250 młodych adeptów piłki nożnej, którzy trenują pod okiem 15 trenerów (nie licząc asystentów). Z czego trzech ma licencję UEFA Pro A, a ośmiu UEFA Pro B. Krótko o bazie treningowej: dwa place z boiskami treningowymi, oświetlone i nawadniane + orlik.

Boisko trawiaste nr 2 ? przy SP 2 (Gimnazjum) w Skórzewie

Boisko trawiaste nr 2 przy SP 2 (Gimnazjum) w Skórzewie
Wyniki nie są najważniejsze

Na stronie klubowej możemy przeczytać, że szkółka KS Canarinhos Skórzewo dba nie tylko o umiejętności piłkarskie, ale także zwracają uwagę na edukację młodych piłkarzy. “Jesteśmy bardzo aktywni w środowisku sportowym w całej Polsce. W 2017 roku poszliśmy o krok dalej. W Szkole Podstawowej w Dopiewie, pod patronatem naszego Klubu powstała klasa sportowa o profilu piłkarskim. Wszystko po to, aby jeszcze bardziej zmaksymalizować efekty pracy intelektualnej i fizycznej. Dodatkowym bodźcem poprawiającym szkolenie są wspólne wyjazdy na obozy letnie i zimowe. Jest to doskonała okazja nie tylko do uzyskania szybkiego progresu umiejętności piłkarskich, ale także do wspólnej integracji”.

Dla osób, które zarządzają KS Canarinhos Skórzewo wyniki, nie mają większego znaczenia. Liczy się styl, gra piłką, utrzymywanie się przy niej i wspomniana wcześniej radość z gry. Nie wymagają gry o najwyższe cele, puchary itp. One mogą przyjść przy okazji. W zeszłym roku byli blisko o baraże do CLJ U-15, ale przegrali decydujący mecz a AP Reissa 1:2. “U nas nie ma parcia na wyniki. Staram się wpajać naszym trenerom, że owszem zwycięstwa są ważne dla zawodników, ale nie mają być dla szkoleniowców. Chodzi o to, że skoro trener wybrał określoną grupę zawodników – każdy ma grać mniej więcej po równo. Dlatego też nie ma u nas tych wyników” – twierdzi Krupiewski.

Canarinhos Skórzewo nie osiąga spektakularnych wyników na turniejach juniorskich. Często mimo ładnej gry odnoszą porażki. “To też jest element szkolenia, przyzwyczajanie dzieci do porażki i wyciąganie z niej wniosków” – dodaje.

Drużyna seniorów

KS Canarinhos Skórzewo ma również drużynę seniorów, która występuje aktualnie w klasie okręgowej (szósty poziom rozgrywkowy). W tej drużynie występują w głównej mierzę wychowankowie klubu i już do pierwszego zespołu wchodzą juniorzy. “Mamy taką filozofię, że seniorzy mają wspólne treningi z juniorami. Zawsze, gdzieś połowa zawodników zabieranych na mecz to juniorzy, żeby już ogrywali się ze starszymi” – zaznacza Krupiewski.

Reasumując nawet w małej miejscowości, może powstać profesjonalna szkółka, z której mogą w przyszłości wychodzić na szersze wody młodzi zawodnicy. Wszystko zaczyna się od zabawy piłką. Akademia w Skórzewie jest młodą szkółką, a już mają wychowanka, który decyduje o losach wyników w Ekstraklasie. Teraz tylko czekać, kiedy przyjdą następni.