Mauretańczyk
marca.com

Mauretańczyk to mieszkaniec Mauretanii – kraju znajdującego się w północno-zachodniej Afryce, nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Senegalem, Mali, Algierią i Saharą Zachodnią. Znaczną część kraju stanowią pustynie. To właśnie z tego miejsca pochodzi świeży debiutant w La Liga! Jednak nie jest on pierwszym w historii zawodnikiem z Mauretanii, który wystąpił w hiszpańskiej elicie!

Levante wciąż walczy o utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej. Obecnie zajmuje 17. miejsce w tabeli hiszpańskiej ekstraklasy i nad strefą spadkową ma pięć punktów przewagi. Do zakończenia sezonu zostało jeszcze 6 kolejek, więc “Granotas” nie mogą być pewni utrzymania. Mimo to we wczorajszym meczu wyjazdowym przeciwko Atletico Madryt (0:3), zadebiutował 20-letni Mauretańczyk, Yacoub Aly Abeid.

Aly Abeid urodził się w Rijad, czyli na terenach Arabii Saudyjskiej. Dorastał, jednak w stolicy Mauretanii, Nouakchott, gdzie też rozpoczął piłkarską karierę w stołecznym klubie Concorde. W 2014 roku przeniósł się do szkółki Levante, za kwotę 25 tysięcy euro. Nie udał się tam sam, gdyż wraz z nim do Hiszpanii wyjechał klubowy kolega, Hacen, za którego zapłacono dwa razy więcej. I to właśnie Hacen był tym pierwszym Mauretańczykiem, który zadebiutował w La Liga. Miało to miejsce 1 grudnia 2017 roku, w meczu z Malagą (0:0), gdzie Hacen zagrał 45 minut.

Wracając, jednak do Yacouba to na boisku występuje na lewej obronie, mierzy 174 centymetry wzrostu i odznacza się tym, że jest niezwykle silnym piłkarzem. Co też pokazał we wczorajszym debiucie z Atletico Madryt. 20-letni Mauretańczyk na El Wanda Metropolitano zagrał od pierwszej minuty i został zmieniony dopiero w 78. minucie, przy stanie 3:0 dla Atletico. Jednak, mimo wysokiej porażki Aly Abeid zebrał dużo chwalebnych not za to spotkanie.

Skąd ten nieoczekiwany debiut? Trener Levante, Paco Lopez nie mógł skorzystać z usług: pauzującego za kartki Coke i kontuzjowanych: Tono i Antonio Luny. Wspomniana trójka to nominalni lewi obrońcy.

Abeid reprezentuje na arenie międzynarodowej Mauretanię. W dorosłej reprezentacji rozegrał blisko 20 spotkań i zdobył dwie bramki w el. do Pucharu Narodów Afryki przeciwko Sierra Leone i RPA.