Mamam
Wikipedia

“Back in Time” to nowy cykl, który od dziś będziecie mogli uważnie śledzić na naszym portalu. Tematem przewodnim będą wspomnienia wydarzeń oraz postaci stricte powiązanych z młodzieżową piłką. W związku z trwającym mundialem – aż do 15 lipca – skupimy się jedynie na momentach, które mają związek właśnie z imprezą czterolecia. Pierwszym punktem naszego programu będzie sylwetka najmłodszego gracza, który kiedykolwiek pojawił się na boisku w meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Świata. 

6 maja 2001 roku, na placu boju dwie afrykańskie drużyny – Zambia i Togo. W tamtym okresie żadna z ekip nie dostąpiła jeszcze zaszczytu, jakim bez dwóch zdań jest występ na Mistrzostwach Świata. Pięć lat później ta sztuka uda się Togijczykom. Mecz, o którym mowa to spotkanie grup A eliminacji strefy CAF. Zambia do 80. minuty prowadziła 2:1 i wydawało się, że to przyjezdni zainkasują komplet punktów. Wtedy ni stąd ni zowąd Jerome Dote strzelonym golem dał sygnał swoim kolegom do walki o pełną pulę. Sześć minut później Togo dopięło swego. Erik Ekoto wpisał się na listę strzelców, dzięki czemu gospodarze mogli dopisać trzy oczka do swojego dorobku. To, co jednak najbardziej intryguje dziś kibiców to zmiana w ekipie Togo, do której doszło w 87. minucie.

Mamam
11vs11.com (Raport z meczu Togo vs. Zambia, 6 maja 2001 roku)

Właśnie w tamtej chwili boisko opuścił strzelec pierwszego gola dla Togijczyków – Komlan Assignon. W jego miejsce na placu gry pojawił się Souleymane Mamam. Według oficjalnego raportu FIFA piłkarz ten przeszedł w tamtym momencie do historii. Z chwilą, gdy kibice zgromadzeni na stadionie w Lomé mogli zacząć śledzić boiskowe poczynania tego właśnie piłkarza miał on karku zaledwie 13 lat i 310 dni! Ciężko sobie wyobrazić, że tak młody zawodnik mógł wystąpić w międzynarodowym meczu dorosłej kadry. I rzeczywiście – nie wszyscy wierzą, że to Mamam jest najmłodszym w historii.

Dwie wersje wydarzeń

Choć FIFA wydaje się wiarygodnym źródłem to na innych stronach, jak na przykład oficjalna witryna Royal Antwerp, możemy przeczytać, że Mamam urodził się w roku 1985, a nie jak podaje wspominana FIFA w 1987. I tu pojawia się problem, komu zaufać. Kto ma rację: międzynarodowe organizacja pozarządowa, czy klub, który “przygarnął” Togijczyka już w 2003 roku, gdy ten był jeszcze formalnie zawodnikiem Manchesteru United. Jeśli opowiemy się po stronie belgijskiego klubu, to Mamam z automatu przestaje dzierżyć pozycję lidera w rankingu najmłodszych zawodników, którzy zagrali w meczu eliminacyjnym do MŚ. Przy takim obrocie spraw na miejsce pierwsze wskakuje Ben Falaniko, który zadebiutował w kadrze Samoa Amerykańskiego w wieku 15 lat i 217 dni. Pierwszy mecz w narodowych barwach był jednak dla tego gracza prawdziwym koszmarem. Jego zespół przegrał z Fiji aż 13:0.

Mamam
Samoa Amerykańskie na mapie świata

Piłkarskiego świata nie zawojowali 

Zarówna dla Mamama, jak i Falaniko bycie najmłodszym graczem eliminacji do mundialu to prawdopodobnie największe osiągniecie w piłkarskiej karierze. Z racji tego, iż ciężko poddać weryfikacji, która wersja jest prawdziwa, każdy z nas – we własnym zakresie – musi zdecydować, komu wierzy. Niezależnie jednak od wyboru należy otwarcie przyznać, że obaj panowie niezwykle wcześnie rozpoczęli piłkarską przygodę na międzynarodowym poziomie. Żaden z nich oszołamiającej kariery jednak nie zrobił. Biorąc pod uwagę fakt, że Falaniko nigdy nie opuścił Amerykańskiego Samoa, niemal pewne jest, że piłka nożna była dla niego tylko hobbistycznym zajęciem. Natomiast Mamam, choć ma w swoim CV Manchester United, to niewiele osób wie o jego istnieniu. Warto jednak rozmawiać nie tylko o tych wielkich piłkarzach, ale również o tych, którzy zapisali się na kartach historii naszej ukochanej dyscypliny w nieco odmienny sposób.