Puchar Dziewięciu Wartości
Gazprom

Wielkie odliczanie już prawie dobiegło końca! W ten piątek  rozpocznie się finał programu Football For Friendship. Spektakl z udziałem młodych adeptów piłki nożnej i dziennikarstwa rozegra się w Moskwie. Jednym z ważniejszych aktów będzie przyznanie wyjątkowego trofeum – Pucharu Dziewięciu Wartości. 

Puchar Dziewięciu Wartości to prawdziwy unikat w piłkarskim świecie. Zapytacie – dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Puchar nie jest przyznawany stricte za osiągnięcia boiskowe, ale również, a może nawet przede wszystkim, za działalność poza nim. Wobec takich zasad wygrać może naprawdę każdy. Wystarczy “jedynie” kłaść odpowiednio duży nacisk na wszystkie wartości, przyświecające Football For Friendship.

Zanim zagłębimy się w procedurę samego przyznania nagrody warto poświęcić krótką chwilę na historię narodzin Pucharu Dziewięciu Wartości. Sama inicjatywa Football For Friendship znajduje swój początek już w 2012 roku i jak wielokrotnie wspominaliśmy, z roku na rok, dociera do coraz większej liczby osób na całym świecie. Jednym z efektów rozwoju 4F4 jest właśnie trofeum, które dziś znajduje się w centrum naszej uwagi.

Puchar Dziewięciu Wartości
Gazprom (Wiceprezes fundacji FC Barcelony Ramon Pont odbiera Puchar Dziewięciu Wartości)

Pierwszy raz statuetka dla najlepszej drużyny została przyznana w 2015 roku. Przed trzema laty w Berlinie z wyróżnienia mogła cieszyć się Barcelona. Wówczas głosowanie odbywało się w zamkniętym gronie uczestników. To właśnie oni wskazali “Dumę Katalonii”, jako klub najbardziej dbający o promocję wartości nakreślonych przez Football For Friendship. Obecnie, wybór najlepszego klubu odbywa się w trzech etapach.

Najważniejszym krokiem jest uformowanie listy 25 finalistów, które następuje poprzez głosowanie na facebooku. Do walki o Puchar Dziewięciu Wartości przystępują ostatecznie zespoły, które uzyskały największe uznanie w oczach użytkowników popularnego portalu. Aby wesprzeć konkretny klub, należy udostępnić post Football For Friendship na swojej osi czasu i w opisie do niego, w formie hasztagu, podać nazwę zespołu, na który chcielibyśmy zagłosować. Nie jest to może najprostsza metoda, ale można rzec – najbardziej demokratyczna. O tym, kto będzie mógł cieszyć się z trofeum, decydują już uczestnicy Wielkiego Finału 4F4.

Oprócz wspomnianej wcześniej Barcelony, Puchar Dziewięciu Wartości przyznany został również Bayernowi w 2016 roku i Realowi Madryt w 2017. Ponadto, wręczono jedną nagrodę specjalną. Otrzymał ją syryjski klub FC Al-Wahda, który odebrał statuetkę w wyjątkowych okolicznościach – podczas premiery filmu dokumentalnego “3 dni bez wojny”, która miała miejsce przed dwoma laty.