Nawotka
sportdziennik.pl

Czas przygotowań do nowego sezonu to idealny moment dla klubów, aby zająć się dokładnie kwestią kontraktów zawodników. Z takiego założenia wychodzi również warszawska Legia. Mistrz Polski potwierdził, że czteroletnią umową z klubem związał się 21-letni Tomasz Nawotka. 

Jeśli śledzimy tylko Ekstraklasę, nie zagłębiając się w niższe ligi na naszym piłkarskim podwórku, to Nawotka może być dla nas postacią anonimową. Zawodnik “Wojskowych” urodził się w 1997 roku w Olsztynie. Swoją przygodę z piłką u nogi rozpoczął w Concordii Elbląg, skąd odszedł do Sokoła Ostróda w styczniu 2014 roku. Jego pobyt na Pojezierzu Iławskim trwał jednak naprawdę krótko. Już w sierpniu tego samego roku Nawotka spakował walizki i wyjechał do Warszawy.

Pierwsze okres przy Łazienkowskiej Nawotka spędził w drużynie juniorów starszych. W CLJ zagrał w 19 meczach, w których pięciokrotnie zdołał wpisać się na listę strzelców. W sezonie 2016/2017 zawodnik, będąc już nieuprawnionym do gry we wspomnianych przed momentem rozgrywkach, został oddelegowany do II drużyny Legii. W III lidze w barwach “Wojskowych” 29 razy pojawiał się na boisku, zdobył osiem bramek i zaliczył pięć asyst. Ponadto zagrał w każdym z sześciu spotkań UEFA Youth League. Najważniejsi ludzie w klubie, widząc postęp Nawotki, postanowili oddelegować zawodnika na wypożyczenie do I ligi.

Nawotka
legia.com (po lewej – Tomasz Nawotka)

21-latek trafił do Zagłębia Sosnowiec. Był ważnym elementem drużyny trenera Dariusza Dudka, która zdołała wywalczyć awans do Ekstraklasy. 30 spotkań i blisko 2500 minut na trzech różnych pozycjach: lewego skrzydłowego, prawego skrzydłowego i prawego obrońcy. Liczby i fakty mówią same za siebie. Warto również podkreślić, że Nawotka na początku minionego sezonu zadebiutował w reprezentacji U-20. Koszulkę z orłem na piersi założył 31 sierpnia w zremisowanym 0:0 meczu ze Szwajcarią.

Nawotka złożył podpis pod czteroletnim kontraktem, co oznacza, że będzie związany z Legią do końca czerwca 2022 roku. Dyrektor techniczny CWKS Ivan Kepcija przyznał, że właśnie na takich zawodnikach warszawiacy chcą budować przyszłość klubu. Obecnie Nawotka jest kontuzjowany. Do treningów ma wrócić w drugiej połowie lipca.