PAP: Jak nie liczyć ekwiwalentu za wyszkolenie według przepisów PZPN i FIFA?
Piłkarska Akademia Prawa
W ramach świadczonych przez nas usług spotykamy się z problemami dotyczącymi sposobu określenia relacji prawnych łączących zawodników niepełnoletnich z klubami sportowymi. W dzisiejszym tekście chciałbym omówić problematykę zawierania podwójnych umów na przykładzie piłki nożnej.
(fot. Profbud Cup)

Polski Związek Piłki Nożnej w swoich przepisach wewnętrznych określił szczegółowe wymagania dotyczące stosunków prawnych, których stroną są zawodnicy niepełnoletni w ramach tzw. Kontraktów U-18. Dotyczą one m.in. długości trwania umowy, minimalnego wynagrodzenia oraz podstawowego określenia obowiązków klubu w zakresie edukacji zawodnika. Okazuje się jednak, ze pomimo tego w praktyce ciągle stosowane są konstrukcje, których celem jest ograniczenie wypłaty wynagrodzenia na rzecz niepełnoletnich zawodników jak również zobowiązanie graczy do wypłaty świadczeń pieniężnych w przypadku zmiany barw klubowych w przyszłości.

Piłkarska Akademia Prawa: Umowy sportowe zawodników niepełnoletnich ? praktyka i zagrożenia
(fot. fcbarca.com, Lee Seung Woo)

Jednym z takich rozwiązań jest zawarcie dwóch umów: Pierwszą z nich jest kontrakt U-18, na mocy którego klub sportowy zobowiązuje się do wypłaty wynagrodzenia zawodnikowi. Najczęściej jest to kwota 500,00 zł brutto miesięcznie, zgodnie z art. 13 ust. 6 pkt 3 uchwały z dnia 27 marca 2015 roku Zarządu PZPN – Minimalne wymagania dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej.

Drugą jest np. umowa doradztwa sportowego, w którym klub sportowy udostępnia i wdraża program rozwoju sportowego. Honorarium za rzekome świadczenie wyżej wskazanej usługi zupełnym przypadkiem odpowiada wysokości wynagrodzenia określonego w Kontrakcie U-18. Jak ma się taki zapis do przepisów PZPN, zgodnie z którymi to w kontrakcie sportowym powinny zostać wprowadzone przepisy zapewniające Zawodnikowi warunki do podnoszenia kwalifikacji sportowych, w szczególności poprzez umożliwienie mu uczestniczenie w treningach zespołowych, chyba że odmienny sposób podnoszenia kwalifikacji sportowych Zawodnika byłby podyktowany uzasadnionymi obiektywnymi przyczynami sportowymi? Od kreatywności zainteresowanego podmiotu zależy wprowadzenie dodatkowych klauzul, kar umownych uiszczanych na rzecz klubu itd. w zależności m.in. od podjęcia decyzji o zmianie barw klubowych.

Piłkarska Akademia Prawa: Umowy sportowe zawodników niepełnoletnich ? praktyka i zagrożenia
(fot.: lechpoznan.pl)

Co ciekawe, niejednokrotnie stroną zarówno kontraktu U-18 jak i Umowy doradztwa sportowego jest ten sam podmiot, tj. klub sportowy biorący udział we współzawodnictwie w ramach struktur Polskiego Związku Piłki Nożnej, zobowiązujący się do przestrzegania przepisów PZPN. Czy w ten sposób nie zostają naruszone przepisy regulujące kwestię zmiany przynależności klubowej? Nie chciałbym w tym momencie dokonywać analizy zakazu Third Party Ownership, w szczególności w kontekście przepisów Regulations on the Status and Transfer of Players. Warto natomiast przywołać inne przepisy, które warto mieć na uwadze podpisując kontrakty U-18.

W pierwszej kolejności mowa tu o § 20 ust. 1 uchwały nr VIII/124 z dnia 14 lipca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie statusu zawodników oraz zasad zmian przynależności klubowej

§ 20

1. Żadnym klubom nie wolno zawierać umów, które pozwalają klubowi będącemu/klubom będącym stroną umowy oraz jakiejkolwiek osobie trzeciej na uzyskanie możliwości wywierania wpływu na niezależność, politykę lub funkcjonowanie swoich drużyn przy zatrudnianiu oraz kwestiach związanych z transferem.

(…)

4. Każda czynność prawna lub faktyczna naruszająca postanowienia ust. 1-3 stanowi naruszenie dyscypliny związkowej.

Po drugie, należy wskazać, że zgodnie z art. 13 ust. 4 uchwały z dnia 27 marca 2015 roku Zarządu PZPN – Minimalne wymagania dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej:

Kontrakt U18, o którym mowa w ust. 1, jest jedyną umową regulującą stosunki prawne w zakresie uprawiania sportu piłki nożnej zawieraną pomiędzy Klubem a Zawodnikiem, który nie ukończył 18 roku życia. Inne umowy w tym zakresie są bezwzględnie nieważne.

Piłkarska Akademia Prawa: Umowy sportowe zawodników niepełnoletnich ? praktyka i zagrożenia

Zachowujmy zatem szczególną ostrożność przy negocjacji i zawieraniu umów w imieniu zawodników niepełnoletnich. Z uwagi na fakt, że wymagane jest w tym przypadku współdziałanie rodziców z uwagi na brak osiągnięcia pełnoletniości zawodników, chciałbym w szczególności uczulić ich na wprowadzanie w umowach jakichkolwiek klauzul dotyczących roszczeń finansowych przysługujących klubom w przypadku dokonania zmiany barw klubowych przez graczy. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku zmiany menedżera, pośrednika transakcyjnego itd. Pamiętajmy, by nie ograniczać zawodnikom możliwości podejmowania decyzji o swojej dalszej karierze sportowej poprzez zawieranie w ich imieniu umów mogących mieć w przyszłości negatywne skutki finansowe.

_____
Autorzy serii Piłkarska Akademia Prawa:
apl. adw. Maciej Broda oraz apl. radc. Tomasz Flakowski

Artykuł dostępny również na prawosportowe.pl