komunikacja

Poradnik Młodzieżowego Futbolu to cykl artykułów skierowanych do młodych piłkarzy, ich rodziców, a także trenerów. Autorami tekstów są sami fachowcy, dlatego wszystkie zawarte tutaj informacje są niezwykle cenne i każdy z pewnością znajdzie w nich coś dla siebie. Zapraszamy do lektury!

AUTOR
Kacper Masenek – trener UEFA C. Pracuje w MKS Piaseczno oraz Legia Soccer Schools

Komunikacja w meczu, czyli krzyk rozsądku u najmłodszych piłkarzy

Technika, koordynacja, taktyka, tysiące artykułów, wiele treści, a w żadnym nie natrafiłem na temat komunikacji między zawodnikami podczas meczu. Tekst ten skierowany jest do trenerów, którzy prowadzą grupy od U7 do U11, chociaż uważam, że śmiało można wpajać takie nawyki już u młodszych piłkarzy.

Zanim zawodnik dojdzie do tzw. światowego poziomu, przychodzi mu grać na Orlikach, klepiskach czy stadionach o niższej pojemności niż np. 40 tys. osób, a niektórzy przecież nie dochodzą do international level, więc komunikacja jest to pomoc, być może, na całą przygodę z piłką nożną. Wspominam o tym z prostego powodu, jeśli bowiem nie ogranicza nas wrzawa stadionowa, czyli głośne okrzyki kibiców zarówno gości, jak i gospodarzy, to bardzo pomocnym elementem w grze jest właśnie komunikacja na boisku.

Komunikacja, czyli wymiana informacji między ludźmi. Tak to brzmi w skrócie. A co oznacza wyrażenie -komunikacja boiskowa? W mojej opinii, jest to wymiana informacji między zawodnikami podczas meczu, która pomaga w zminimalizowaniu ryzyka oraz znacznie wpływa na postawę zawodnika w spotkaniu poprzez pomoc kolegów w wyborze dobrej dla zespołu decyzji.

Przez pryzmat mojego doświadczenia piłkarskiego oraz trenerskiego uważam, że niezwykle pomocne, a czasem znacząco wpływające na rozwój wydarzeń na boisku są krótkie komunikaty wymieniane pomiędzy zawodnikami w trakcie spotkania. Bardzo ważne jest, by komunikat był zwięzły oraz szybko i zrozumiale dla odbiorcy przekazany. Piłka nożna jako dyscyplina sportu bardzo dobrze poradziła sobie ze stworzeniem takich komunikatów. Bo kto z nas, grających kiedyś lub obecnie w piłkę nożną nie słyszał tych wyrazów: Czas! Plecy! Linia! Kryj! Zostań! Przesuń! Moja! Podaj! itd. Komunikatów sporo, pomoc w meczu ogromna. Wszystkie te hasła przekazywane szybko i głośno, bo nie ma czasu na boisku, aby krzyknąć do kolegi z drużyny np. “uważaj Jasiu, za chwilę, jak przyjmiesz piłkę, to może Cię ktoś zaatakować z tyłu, więc lepiej, jakbyś mi szybko odegrał z pierwszej piłki!”.

W momencie gdy chcielibyśmy wypowiedzieć całe to zdanie, nie dość, że już stracilibyśmy piłkę, to mogłaby ona znaleźć się nawet w naszej bramce. Dlatego też ludzie związani z piłką nożną od lat postanowili sobie pomóc, a wynikiem tego są przytoczone powyżej hasła. Piłka nożna jest dynamiczna, a my nie chcąc tracić zbędnych sekund, musimy radzić sobie na boisku i pomagać sobie w miarę możliwości jak najszybciej i jak najpłynniej, tak by można było zrozumieć kolegę w ułamku sekundy.

Jako że artykuł ten skierowany jest do trenerów młodszych grup wiekowych, chciałbym przedstawić tutaj 2 zagadnienia oraz ćwiczenia pomocne w wyuczeniu wspomnianych komunikatów, które powinny stać się nawykami zawodników. Oczywiście można przy najmłodszych zawodnikach wpleść pewne historie do tych haseł, np. gdy chcemy uzyskać podanie z pierwszej piłki, możemy przedstawić młodemu zawodnikami, że piłka ma kolce i trzeba ją jak najszybciej oddać partnerowi. Natomiast gdy chcemy, żeby przyjął piłkę, może ona być skarbem, który chcemy na trochę zachować w naszej skrzyni. Wyobraźnia nas nie ogranicza, jednak ja pozwoliłem skupić się na zawodnikach z górnego przedziału wiekowego podanego na początku tego artykułu.

Dwa najważniejsze komunikaty podczas meczu, w mojej ocenie, są to:

  • “czas”,
  • “plecy”.

Pierwszy z nich daje znak zawodnikowi, do którego skierowane jest podanie, że jest nieatakowany, przez co może futbolówkę spokojnie przyjąć, rozejrzeć się dookoła i dokonać wyboru, co z nią dalej zrobić. Drugi komunikat to ostrzeżenie o zbliżającym się zagrożeniu-przeciwniku. Słysząc słowo “plecy” z ust naszego kolegi z drużyny, powinniśmy oczekiwać, iż zaraz przeciwnik będzie chciał spróbować odebrać nam piłkę i nie mamy czasu, aby przyjąć futbolówkę, powinniśmy więc zagrać do naszego najbliższego kolegi z drużyny, który jest niekryty.

Źródło: Asystent Trenera (nr 01/2016 [14])

Jeżeli zajrzysz do tego numeru czasopisma, będziesz mógł zobaczyć przykładowe ćwiczenia na poprawę komunikacji wśród najmłodszych!