mental na
Mental

Konrad Czapeczka i Rafał Malinowski to eksperci treningu mentalnego firmy EduSport i twórcy MENTAL TRAINING SYSTEM – unikalnego systemu rozwoju mentalności sportowców. Już wkrótce ukaże się na rynku pierwsza z serii ich książek o treningu mentalnym w piłce nożnej. Seria opowiada o losach młodego piłkarza, który spotyka na swojej drodze byłego mistrza i legendę piłki – Robiego. Robi w ciekawy i prosty sposób przekazuje młodemu piłkarzowi wszystkie sekrety treningu mentalnego najlepszych piłkarzy. POTĘGA NASTAWIENIA, bo taki tytuł ma pierwsza część serii, to lektura obowiązkowa dla każdego piłkarza poważnie myślącego o swojej karierze. Książka dostępna w sprzedaży już od grudnia!

Zapytaliśmy naszych ekspertów o to, na czym ich zdaniem polega trening mentalny w piłce nożnej. Otwieramy nowy cykl artykułów “Mental na boisku”.

Zapraszamy do lektury i śledzenia kolejnych wpisów z tej serii.

Trening mentalny w piłce nożnej – magia czy konkretna praca nad doskonaleniem umiejętności?

  1. Czym jest trening mentalny?

W jaki sposób piłkarze stają się lepsi? Poprzez trening. Regularnie ćwiczą podania, przyjęcia, szybkość, siłę itd. Im więcej dobrze dobranego treningu, tym umiejętności piłkarza są wyższe. Poziom mistrzowski osiągają zawodnicy, którzy z pełnym zaangażowaniem przepracują na treningach ok .10.000 godzin (M. Gladwell). W tym gronie znajdują się nieliczni, bo tylko nieliczni są gotowi na pełne poświęcenie przez tak długi czas.

Tym, czym jest trening fizyczny dla mięśni i techniki zawodnika, tym jest trening mentalny dla jego umysłu. To właśnie mentalność zawodnika decyduje o tym, czy wytrwa on w treningach, czy opanuje nerwy na meczu, czy pozostanie skoncentrowany w najważniejszych momentach i czy ostatecznie będzie skuteczny. Silna mentalność pozwala w pełni pokazać wszystkie umiejętności piłkarskie na boisku. Trening mentalny jest więc kluczem do skrzyni skarbów wypełnionej  umiejętnościami piłkarskimi.

Rysunek poniżej przedstawia zależności pomiędzy poszczególnymi rodzajami treningu w kompleksowym rozwoju mistrza futbolu.

Źródło: opracowanie własne autorów – Mental Traning System?

“Trener nie daje mi szansy, a przecież na nią zasługuję. Na treningu idzie mi świetnie, a na meczu czuję, że mam miękkie nogi i nic mi nie wychodzi.  Nie potrafię się skupić, ciągle coś mnie rozprasza. Nie mam zapału do treningów.” – to typowe problemy, które świadczą o tym, że “głowa zawodnika nie jest tak mocna jak jego nogi”. Zawodnik potrzebuje w takiej sytuacji wzmocnić i rozwinąć określone umiejętności mentalne, tak samo jak wzmacnia i rozwija swoją szybkość, siłę, technikę itd.

Rysunek poniżej przedstawia kluczowe grupy umiejętności, rozwijane w ramach treningu mentalnego.

Źródło: opracowanie własne autorów – Mental Traning System?
II. W jaki sposób przebiega trening mentalny?

Umysł każdego człowieka składa się z części świadomej i z nieświadomości. Problemy powstają głównie wtedy, gdy jakiś nieświadomy mechanizm rządzi naszym postępowaniem i my o nim nic nie wiemy. W treningu mentalnym zawodnik odkrywa więc, co tak naprawdę nim rządzi i dowiaduje się w jaki sposób nad tym zapanować. Piłkarz przejmuje w ten sposób pełną kontrolę nad tym, co decyduje o jego skuteczności. Dzieje się to najczęściej podczas spotkań z trenerem mentalnym zwanych sesjami. Trwają one średnio ok. 90 minut. Po tym jak zawodnik się dowie, jak działa dany mechanizm np. panowania nad emocjami, to ćwiczy i powtarza wybrane techniki, tak samo jak ćwiczy regularnie podania i przyjęcia na boisku. Wiele ćwiczeń mentalnych łączonych jest nawet z treningiem fizycznym. Regularne wykonywanie ćwiczeń i sesje z trenerem w odstępach średnio ok. 2 tygodni, dają odczuwalne efekty już po kilku tygodniach pracy. Mistrzostwo mentalne to jednak kwestia miesięcy, a nawet lat treningu.

Schemat poniżej przedstawia typowy proces pracy w treningu mentalnym:

III. Jakie korzyści daje trening mentalny?

Każdy z nas ma marzenia. Jeden chce grać w Premier League, inny chce być tak dobry i znany jak Robert Lewandowski… Spełnienie tych marzeń wymaga pracy i ponadprzeciętnego wysiłku. Kluczem do sukcesu na boisku jest nasz umysł. Silna psychika, czyli wysoko rozwinięte kluczowe umiejętności mentalne tworzą bazę do skutecznych działań. Ułatwiają podniesienie się po porażce, przyspieszają powrót po kontuzji, gwarantują spokój i opanowanie w najważniejszych występach i dają siłę do ponadprzeciętnego wysiłku prowadzącego do osobistej doskonałości i spełnienia piłkarskich, jak i pozasportowych marzeń.

AUTORZY: Eksperci treningu mentalnego w oparciu o MENTAL TRAINING SYSTEM – Konrad Czapeczka oraz Rafał Malinowski