mental na
Mental

Poradnik Młodzieżowego Futbolu to cykl artykułów skierowanych do młodych piłkarzy, ich rodziców, a także trenerów. Autorami tekstów są sami fachowcy, dlatego wszystkie zawarte tutaj informacje są niezwykle cenne i każdy z pewnością znajdzie w nich coś dla siebie. Zapraszamy do lektury!

5 źródeł pewności siebie – być pewnym siebie jak Zlatan Ibrahimovic.

W jaki sposób skutecznie rozwijać umiejętność poczucia pewności siebie?

W jednym z wywiadów dziennikarz pytana Zlatana:

Dziennikarz: Kto wygra eliminacje?
Zlatan: Tylko bóg może wiedzieć.
Dziennikarz: Trudno go spytać.
Zlatan: Rozmawiasz z nim.

  1. Czym jest pewność siebie?

Pewność siebie należy do najważniejszych umiejętności mentalnych piłkarza.  Pewność siebie pozwala zawodnikowi w trakcie najważniejszego meczu, w pełni zaprezentować  potencjał, wypracowany na treningach. Jeśli więc chcesz pokazać co potrafisz, potrzebujesz nauczyć się być pewnym siebie. Nauczyć się, bo pewność siebie to umiejętność, którą jedni (jak np. Zlatan Ibrahimovic) nieświadomie rozwinęli od wczesnych lat dzieciństwa, a inni potrzebuję zrobić to świadomie, już w trakcie swojej piłkarskiej kariery. Pewność siebie w sporcie jest przekonaniem zawodnika o skuteczności zastosowania własnych kompetencji. Zawodnik po prostu wierzy, że umie poradzić sobie ze stojącym przed nim wyzwaniem i że to na pewno zrobi. Jak zbudować takie przekonanie i wiarę? O tym już za chwilę.

Pewność siebie często mylona jest z arogancją i brakiem szacunku do innych. Zawodnik pewny siebie, może bardzo skutecznie radzić sobie z wyzwaniem meczowym, zachowując jednocześnie szacunek dla innych. Są też oczywiście i tacy, którzy mimo braku pewności siebie nie szanują innych. Między pewnością siebie, a arogancją jest więc wyraźna granica, choć dla wielu często się ona zaciera.

  1. Jakie są źródła pewności siebie?

Co składa się więc na budowanie pewności siebie? Na co zwrócić uwagę chcąc rozwinąć umiejętność bycia pewnym siebie na boisku? Z jakich źródeł czerpać? W naszej pracy opieramy rozwój umiejętności bycia pewnym swoich umiejętności zawodnika o 5 kluczowych źródeł:

  • Doświadczenie sukcesu – kluczowe źródło, związane z tym, iż pewność siebie zawodnika rośnie, gdy osiągnie on sukces (zamierzony cel)
  • Zastępcze doświadczenie sukcesu – tu źródłem wzrostu pewności siebie zawodnika jest jego obserwacja sukcesu swoich kolegów lub własnych sukcesów z przeszłości np. na materiałach video
  • Perswazja autorytetu – tu źródłem wzrostu pewności siebie zawodnika są opinie o jego grze wyrażane przez osoby, które uważa on za autorytet np. trenera, kolegów z drużyny, idola itp.
  • Pozytywny nastrój – dobre samopoczucie sprzyja budowaniu poczucia pewności siebie, kontrola emocji przed meczem i w trakcie, w dużej mierze wspiera wzrost poczucia pewności siebie zawodnika
  • Wizualizacja – nasz mózg wierzy w to co widzi, jeżeli kontrolujemy obrazy w naszej głowie, tworząc takie, które pokazują nas jak skutecznie radzimy sobie z wyzwaniem, to od razu zwiększa to poczucie naszej pewności siebie.
  1. Jak rozwijać umiejętność bycia pewnym siebie?

Za każdym ze źródeł pewności siebie stoją konkretne ćwiczenia mentalne. Wykonując je zawodnik rozwija umiejętność czerpania z danego źródła i tym samym wzmacniania swojego poczucia pewności siebie. Zawodnik uczy swój mózg kontrolować emocje, skutecznie wizualizować, czy wreszcie stawiać sobie umiejętnie cele i budować ciągi sukcesów.

Jednym z prostych i niezwykle skutecznych sposobów na szybki zastrzyk poczucia pewności siebie jest prośba, którą możesz jako zawodnik skierować do trenera lub kolegów z drużyny o wskazanie ich zdaniem dwóch, trzech Twoich silnych stron. Szczera opinia kolegów lub sztabu na temat tego, w czym jako zawodnik jesteś dobry, skutecznie wypełni Twój ?zbiornik? z poczuciem pewności siebie. Na kolejne tankowanie takiego zbiornika potrzebujesz już pit stopu u trenera mentalnego. Warto, jeśli chcesz pokazać na co Cię stać. Cytując klasyka:

Dziennikarz: Kto jest najlepszym napastnikiem w Premier League?

Zlatan: Lukaku jest dobry, Aguero też.
Dziennikarzy: Nie ty?
Zlatan: Lwy nie porównują się do ludzi.

Zlatan jest nie tylko pewny siebie, ale ma też mega poczucie humoru… Powodzenia!

Konrad Czapeczka i Rafał Malinowski to eksperci treningu mentalnego firmy EduSport i twórcy MENTAL TRAINING SYSTEM, unikalnego systemu rozwoju mentalności sportowców. Już wkrótce ukaże się na rynku pierwsza z serii ich książek o treningu mentalnym w piłce nożnej. Seria opowiada o losach młodego piłkarza, który spotyka na swojej drodze byłego mistrza i legendę piłki Robiego. Robi w ciekawy i prosty sposób przekazuje młodemu piłkarzowi wszystkie sekrety treningu mentalnego najlepszych piłkarzy. Mentalny KOP – Potęga Nastawienia, bo taki tytuł ma pierwsza część serii, to lektura obowiązkowa dla każdego piłkarza poważnie myślącego o swojej karierze.

Książka dostępna w sprzedaży już od 1 grudnia!