Oliwier Zych
Arsena;

Oliwier Zych to talent, jakich mało. O 14-latku pisaliśmy już na początku tego roku, tuż przed wyjazdem na kilkudniowe testy do Bayernu Monachium. Nie minęło nawet pół roku, a młody bramkarz dopisał do swojego CV wizytę na obiektach kolejnego wielkiego klubu.

Kilka tygodni temu do Zagłębia Lubin, gdzie Zych trafił w lipcu ubiegłego roku, z zaproszeniem dla golkipera zgłosił się Arsenal. Jak sam przyznaje, wiadomość o zainteresowaniu ze strony “The Gunners” przyjął z dużym spokojem. “Pomyślałem Arsenal – fajny klub” – zdradza Zych w rozmowie z naszym portalem. Nie jeden zawodnik na jego miejscu straciłby głowę, jednak dla Zycha, który dysponuje już doświadczeniem zdobytym w Bayernie, a także Liverpoolu, niedawny wyjazd na Wyspy był niczym innym, jak następną szansą, na dobrą sprawę w dopiero rozpoczynającej się karierze.

W Londynie Zych przebywał od 1 do 10 maja. Wychowanek SI Arka Gdynia trenował w tym czasie z trzema grupami wiekowymi: U-15, U-16 i U-18.“Plan mojego wyjazdu został perfekcyjnie przygotowany przez pracowników Arsenalu. Treningi były bardzo interesujące, ponieważ nie wszyscy trenerzy pracujący w Arsenalu mają taki sam styl ich prowadzenia. Jeden trener zwracał uwagę na szczegóły w wykonywanych ćwiczeniach i treningi były często zatrzymywane, a drugi, choć też zwracał uwagę na szczegóły, to bardziej chodziło mu o szybkość wykonywanych ćwiczeń i płynność” – opowiada Zych, który od tego sezonu znajduje się w kadrze zespołu juniorów starszych Zagłębia.

Od dobrej organizacji całego pobytu nie odstawała infrastruktura oraz atmosfera, którą 14-latek bardzo zachwalał. “W centrum treningowym London Colney, gdzie trenują zespoły od U-17 do pierwszej drużyny jest jedno boisko za drugim. Muszę przyznać, że oprócz samej organizacji i bazy, na uznanie zasługuje także życzliwość i nastawienie innych. W Arsenalu pracują naprawdę mili ludzie” – opowiada Zych.

Na pytanie, czy coś podczas pobytu w Londynie zaskoczył go negatywnie, Zych odpowiedział przecząco. “Wszystko stało na najwyższym poziomie” – stwierdził. Oliwier po powrocie do Polski wrócił do treningów i gry w barwach Zagłębia. W sobotę od 1. minuty strzegł bramki “Miedziowych” w wygranym 3:0 meczu 12. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-17 z Odrą Opole.